Historie mimořádné sbírky se začala psát po roce 1899, kdy tehdejší členové rady vybrali do té doby deset nejvýznamnějších mužů, kteří městu vládli, a podle kreseb a fotografií nechali vytvořit jejich portréty. 

Vůbec prvním vyobrazeným se stal Johann Josef Schössler, který Opavě purkmistroval v letech 1797 – 1834.

„Série byla přerušena po druhé světové válce, na jejímž sklonku byly portréty odvezeny z opavské staré radnice, která stála na místě dnešní Slezanky, do bruntálského zámku. Ten obrazy zachránil, protože při osvobozovacích bojích z radnice zůstaly jen trosky a tato sbírka by tak zřejmě byla definitivně ztracena,“ přibližuje tajemník magistrátu Tomáš Elis.

Obrazy byly objeveny až po několika desetiletích, přičemž po roce 2000 se portréty vrátily zpátky na radnici, tentokrát již do prostor nynější budovy zvané Hláska. Komunističtí předsedové národního výboru své malby nemají, jejich jména jsou uvedena pouze na vypsaném seznamu. 

Polistopadoví primátoři už se pak pyšní vlastním portrétem. Jejich autorkou, včetně obrazu prvního poválečného starosty Vladimíra Mařádka, je výtvarnice Blanka Valchářová, která je mimo jiné držitelkou prestižní ceny Josefa Hlávky.

„Je to taková složitá malba, nejdříve se udělá kresba a poté vlastní malba. Nakonec závěrečné lazury. Tvorba trvá čtyři až pět měsíců,“ popisuje výtvarnice původem z Nového Jičína, která při práci používá staré renesanční a barokní techniky. 

Zatím poslední do sbírky přibyl obraz Radima Křupaly, který seděl v primátorském křesle od roku 2015 do roku 2018. Funkci nevykonával celé volební období, protože po roce vystřídal Martina Vítečka, který Opavu vedl pouze zmíněný rok, než se rozpadla koalice.