Šéf opavských strážníků rasistický článek zveřejnil anonymně na oficiálním webu MP a mj. v něm napsal: „Po zkušenostech s gangy loupeživých Romů na plovárně v Městských sadech věnuje Městská policie Opava denní pozornost areálu plovárny a přilehlému okolí.“ Autor v něm dále varuje před hrajícími si romskými dětmi, protože jejich hra může být pouze zástěrkou pro drobné krádeže. Szotkowski přitom ale neuvádí nic konkrétního, co by jeho slova potvrzovalo.

O článek se zajímá i Český helsinský výbor. Článek se nelíbil ani primátorovi Zbyňku Stanjurovi (ODS). Krátce poté, co ho redakce na text upozornila, byl článek z webových stránekMP smazán. „Nešlo o náhodu, článek byl stažen na můj pokyn, některé formulace jsem považoval za nešťastné,“ zdůvodnil včera primátor. Szotkowski to ale popřel: „To nebylo na pokyn primátora, máte mylné informace.“

Primátor chtěl podle svých slov po Szotkowském vysvětlení. „Potkal jsem se s ředitelem MP na jednání úterního zastupitelstva, předal mi materiály, ze kterých při psaní vycházel. Vysvětlení považuji za dostatečné a tuto věc za ukončenou,“ řekl primátor. A jak reagoval Szotkowski? „Ne, neřeknu,“ odpověděl na otázku redakce, jak zmíněná schůzka proběhla a jaké z ní mápocity. Poslední slova, které redakci Szotkowski adresoval, se týkala otázky na jeho osobní zkušenost s Romy. „Do toho vám nic není,“ odsekl a vzápětí práskl s telefonem.