Umře vám domácí mazlíček a vy máte tedy povinnost se postarat o jeho pohřeb či převoz do kafilérie. Pokud vám ale například spadne na zahradu mrtvý holub, podle zákona nikomu nepatří a o likvidaci takového uhynulého zvířete se tedy musí postarat město či obec, na jejímž území živočich pošel.
Někdo se poté musí chopit aktivity a pověstný Černý Petr v takovém případě připadá většinou na pracovníky městské policie nebo technických služeb. Ti na místo přijedou a zvíře odvezou. Strážníci s ním poté zamíří do městského útulku.
Málokdo totiž ví, že v opavském útulku funguje takzvaná kafilérní bedna. Zde se uhynulá zvířata uloží a čeká se, až si je při pravidelné objížďce krajem vyzvednou zástupci kafilérie v Mankovicích. Právě tam totiž působí nejbližší služba svého typu pro náš region. Většinou přitom neodjíždějí z Opavy s prázdnou.
„Strážníci v roce 2013 vyjeli na oznámení k dvaatřiceti případům uhynulých zvířat," zmiňuje statistiku za loňský rok mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová. A to je nutné připočíst další případy, ve kterých jsou přivoláni k nálezům mrtvých zvířat prozměnu zaměstnanci technických služeb.
Takové uhynulé zvíře pak nepřináší jen nepříjemnosti, ale také nemalé výlohy. Jen náklady městského útulku za jejich převoz a likvidaci se během jediného roku vyšplhaly na 15 249 korun. A k tomu opět ještě nejsou připočteny náklady, které vyúčtovávají technické služby.
V některých větších městech jako Praha či Brno se do těchto služeb investují dokonce desetitisíce ročně.
Jediný typ uhynulých volně žijících živočichů, kterých se toto pravidlo netýká, je lesní zvěř. Jak přirozeně zemřelá, tak ulovená či náhodně sražená autem náleží stejně jako povinnost její likvidace myslivcům.