Není dobré, když lidé přijdou s receptem pozdě. Nemoc může být po týdnu v úplně jiném stadiu, uvedla jedna z opavských lékarnic Eva Slavatová. On a i někteří její kolegové vědí o pozdních příchodech pacientů své. „Určitě takové zkušenosti máme, stává se to často. Rozhodně to ale není dobré, protože po týdnu už může být nemoc v úplně jiném stadiu,“ upozorňuje Eva Slavatová, vedoucí lékárny U Zeleného hada v Opavě.

Potvrdila také fakt, že lékař může stanovit jinou platnost receptu. „Někdy to bývá u diabetiků, kterým lékaři posílají recept poštou. Tam bývá obvykle měsíc,“ vysvětluje Slavatová. O tom, jak dlouho vůbec daný recept platí, se lidé většinou zajímají až ve chvíli, kdy jdou od lékaře a nemají dostatek peněz na to, aby si předepsaný lék vyzvedli okamžitě. V tomto případě se vyplatí vědět, že doba trvání se u jednotlivých receptů může podstatně lišit.

„Tři dny mají platnost recepty na antibiotika a antimikro– biální chemoterapeutika, sedm dní pak ostatní recepty (pozn. počítáno včetně dne vydání receptu). Jeden den trvá recept vystavený lékařskou službou první pomoci a šest měsíců recept na opakovaný výdej,“ vysvětluje ředitel odboru zdravotní péče pro Moravskoslezský kraj Jiří Noháček s tím, že pro léky ostatní může lékař změnit platnost a vyznačit ji na receptu.

Jeho slova potvrdil také regionální mluvčí České lékárnické komory a Gremia majitelů lékáren Zdeněk Blahuta. Množství lidí, kteří přijdou s receptem až po době platnosti, odhaduje na patnáct až dvacet procent. „Za těchto okolností vydat léky nemůžeme,“ upozorňuje Blahuta. Nabízí se otázka, jaké je řešení situace ve chvíli, kdy lékárna nemá předepsaný lék na skladě. „Lékárník může nabídnout pacientovi rovnocennou náhradu. Mám na mysli tentýž preparát od jiné firmy. Pacient má ale právo trvat na předepsané značce,“ vysvětluje vedoucí lékárny Slezské nemocnice Marie Zajícová.

Ve chvíli, kdy rovnocennou náhradu lékárna nemá, je řešení podle vedoucí opavské lékárny U Divadla Anny Slané následující: „Pokud není odpovídající náhrada, musí se to řešit s lékařem. Také v tomto případě to musí být vyřešeno do týdne,“ podotkla Slaná.