Velká porce recese a legrace. Hlavní krédo některých akcí, které lidi z Opavska v nejbližší době čekají. Z tohoto pohledu jsou obzvláště „výživné" Stěbořice. A to především jejich místní části.

Už v sobotu to ožije v okolí rybníka v Jamnici. Ten je přehrazen velmi úzkou a také velice kluzkou lavičkou. „Každý soutěžní tým má sedm členů. První dva zůstávají na startu a pumpují vodu ruční hasičskou stříkačkou z roku 1893, ostatní pak musí přeběhnout přes celý rybník po zmíněné lavičce a zároveň táhnout za sebou požární hadice," upřesňoval hlavní pořadatel akce a vedoucí Sboru dobrovolných hasičů Jamnice Michal Komárek, jenž ještě připojil několik postřehů:

„Jakmile se dostanou na protější břeh, musí proudem vody zasáhnout terč. Pak už stačí co nejrychleji nasednout do lodičky a pouze za pomoci vlastních rukou dopádlovat v co nejkratším čase do cíle."

Překonávání zdejšího rybníka má velkou tradici. V novodobé historii je to devatenáctý ročník. „Začátek této soutěže se datuje někdy do šedesátých let. Bylo to ale třeba co dva roky a podobně," pokračoval dále člen SDH Jamnice Vít Zwinger.

Mezi místními je akce doslova vyhlášená. Také v sobotu od 14 hodin zasáhne do boje o ceny asi čtyřicet družstev. Celková návštěva se může pohybovat okolo tisícovky lidí. Většina z nich si najde cestu i na večerní Benátskou noc, která startuje přesně ve 20 hodin. „Těžko říct, jak tato tradice vlastně začala. Myslím si však, že je úzce spjata s naší historickou hasičskou stříkačkou, kterou se pumpuje ručně," uvedl Vít Zwinger.

Vít Zwinger pak ještě dodal: „Podle mého je to pro diváky několikanásobně atraktivnější než klasické hasičské soutěže, kdy týmy splní svůj úkol za dvacet vteřin."

Neckyáda u Nového Dvora

Ve Stěbořicích anebo ještě lépe u Nového Dvora nebude nuda ani v následujících týdnech. Na zdejší přehradě se totiž bude v sobotu 10. srpna od 14 hodin konat neckyáda. V minulosti jste mohli narazit na velice zajímavá plavidla. Uveďme třeba raketoplán Atlantis, Titanic anebo třeba plovoucí kurty na volejbal či tenis.

„Tuto recesní akci organizujeme co dva roky. Po návštěvnické stránce je velice úspěšná. Pokaždé tu máme okolo pěti set lidí. V mezidobí pořádáme zámecké slavnosti ve Stěbořicích," vysvětloval stěbořický starosta Libor Volf, který ještě poznamenal, že i zde není nouze o recesi: „Do slavností vložíme různé soutěže. Například jízdu na vlastnoručně vyrobených trakařích anebo koloběžkách. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani nevšední běh v sedmimílových botách."

Týden divů a Vítkovská lávka

Ani Opava nezůstává pozadu. Už příští pátek 26. července od 20 hodin se v kylešovické restauraci U Klapetků rozjede čtyřicátý ročník Týdne divů. Bohatý program bude probíhat v celé slezské metropoli.

Pokud vám tato akce nic neříká, zkusíme představit některé disciplíny, v nichž se bude soutěžit. Pro hodně otrlé borce to je například pití piva na hlavě. Určitě zmiňme také skok s kufrem a batohem, plivání pecek či třeba hod galošem.

Recese, kterou si poté rozhodně stojí zato nenechatí utéct, je rovněž bezesporu Vítkovská lávka. Koná se na vítkovském koupališti a jejím základem jsou soutěže jednotlivců i družstev. Bude se zápolit v přejezdu přes lávku položenou přes koupaliště, a to jak na kolech, tak na trakaři. Kromě toho čeká na čtyřčlenné týmy trojice disciplín v podobě plavecko-pivní štafety, plavby na lehátkách a naplnění vědra vodou pomocí dětských kyblíčků a přes kluzkou plochu.

Na vítěze pak čeká jako hlavní výhra celá pečená vepřová kýta. „Letos jsme přesunuli akci na 2. srpna s tím, že bude začínat až od čtrnácti hodin, aby nepřišli dojíždějící a pracující o hlavní program. Také jsme museli udělat pár změn v posloupnosti programu, ale všechny kapely zůstávají, což je nejdůležitější," říká ředitelka Střediska volného času ve Vítkově Šárka Medunová.

Na návštěvníky čekají mimo jiné ekvilibristické vystoupení s kolty, country tance spojené s jejich výukou, trikové lasování, show s honáckými biči nebo taneční zábava s ohňovou show. Mezi kapelami se objeví například opavští Come and Play či Tabák-Kabát revival. Pro děti je pak připraven kupříkladu i skákací hrad nebo minicross.

Tradice Vítkovské lávky byla obnovena vloni a prakticky okamžite se stala maximálně populární. Svědčí o tom i návštěvnost, když na koupaliště přišlo v daný den neuvěřitelných 751 platících a 248 neplatících lidí. Od jednadvacáté hodiny se navíc už vstupné ani nevybíralo.

Mládenecká ve Štítině

K výčtu zábavných a částečně recesistických akcí nemůžeme opomenout přidat také tzv. Mládeneckou ve Štítině. Ta patří mezi vůbec nejstarší a nejoblíbenější slavnosti v našem regionu. Koná se vždy v pondělí po šítinském posvícení, které se pořádá pro změnu vždy třetí neděli v červenci.

Vznik zdejší Mládenecké se datuje již rokem 1850. Prakticky se jedná o slavnostní přijímání nových členů do Cechu štítinských mládenců. Místní chlapci do něj vstupují od sedmnácti let a zůstávají oficiálními mládenci, dokud se neožení. V rámci oslav je na programu celá řada tradičních rituálů. Neschází stříhání kravaty, ale zejména velice populární křest mládenců, při kterém se stávají aktéři terčem všemožných „taškařicových útrap". Například jsou vyšleháni kopřivou a politi mazlavou čpící tekutinou tvořenou všemi možnými i nemožnými ingrediencemi.

Letos připadá Mládenecká ve Štítině na pondělí 22. července a dají se opět očekávat davy návštěvníků.

Petr Dušek, Tomáš Pustka