Jednotlivé složky organizují veřejné akce, kam lidé chodí zbavovat se vysloužilého elektroodpadu, který následně nekončí na skládkách a neškodí životnímu prostředí, ale naopak jde k recyklaci. Jeden takový sběr pořádají už tuto sobotu 15. března například i vítkovští dobrovolní hasiči.

„Sběr může obsahovat všechny malé i velké domácí spotřebiče, elektrické nářadí a nástroje, respektive vše, co lze zapojit do elektrické zásuvky nebo funguje na baterie. Ledničky, pračky, žehličky, vrtačky, brusky, elektrické hračky a podobně. Přinést můžete i televize a monitory, rádia, počítače, mobily a hudební nástroje," vypočítávají pořadatelé akce vyřazená zařízení, kterých se mohou přijít lidé o víkendu ve Vítkově zbavit.

Shromaždiště bude ve velké garáži u bývalé kotelny v Selské ulici, a to od 9 do 11 hodin. Kromě dobrého pocitu z toho, že učinili něco pro ekologii, navíc akce pomáhají i rozpočtům jednotlivých sborů. Za vysloužilé elektrospotřebiče dostává totiž finanční odměnu.

Originální projekt je dílem neziskově hospodařících společností Elektrowin, a. s. a Asekol, s. r. o.. V polovině února už se v celé republice přidalo ke sběru elektroodpadu neuvěřitelných 882 sborů dobrovolných hasičů.

Kdo se zapojil? Seznam sborů dobrovolných hasičů na Opavsku, které se do projektu zapojily: Bolatice, Bratříkovice, Březová u Stěbořic, Dolní Životice,Domoradovice, Hněvošice, Jančí, Jezdkovice, Kozmice, Kyjovice Lískovec, Neplachovice, Nové Lublice, Nové Sedlice, Opava-Komárov, Otice, Skrochovice, Těškovice, Velké Heraltice, Vítkov, Vršovice.