Konečně. Po delší době tahanic a neshod byl z desítek zájemců vybrán nový ředitel Městského dopravního podniku Opava (MDPO). Stal se jím Radek Filipczyk, který dosud pracuje jako provozně-technický náměstek Nemocnice s poliklinikou Havířov. Do funkce nastupuje 2. května 2013.

„Výběr byl dlouhý a složitý," přiznala náměstkyně primátora Pavla Brady (SZ), podle níž byla do výběrového řízení přihlášena stovka zájemců. Dvacítka z nich byla pro nesplnění podmínek vyloučena z kola ven. S osmdesátkou uchazečů pak byly započaty pohovory v režii najaté personální agentury. Výběrová komise, složená napříč politickým spektrem, nakonec vybrala právě Filipczyka.

„Chci upozornit, že nového pana ředitele schválilo nové představenstvo dopravního podniku. On sám zatím neměl čas se zorientovat," řekla Brady a požádala média o určitou „dobu hájení" pro Filipczyka.

Čtyřiačtyřicetiletý nový šéf opavského dopravního podniku bydlí v Ostravě a má vzdělání v oboru. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Do doby své současné náměstkovské pozice v havířovské nemocnici pracoval jako systémový inženýr v akciové společnosti České dráhy, dále například ve firmě EM TEST ČR, spol., s. r. o., jako projektový manažer či ve společnosti Koordinátor ODIS, a to na pozici jednatele.

Filipczyk přichází do Opavy do městské firmy poznamenané aférou ohledně odvolání bývalého ředitele Hynka Woitka a podivným jednáním vedení opavské radnice, která nezvládla způsob Woitkova odvolání vysvětlit a obhájit.

O tom, jak rozporuplně se opavská radnice chovala, svědčí mimo jiné fakt, že o Woitkovi hovořila jako o výborném manažerovi, který z dopravního podniku vybudoval jeden z nejmodernějších podniků v České republice. Přesto ho minulý rok 1. října po dvanácti letech ředitelování nechala na hodinu odvolat, aniž mu byl sdělen důvod.

Odvolalo ho dnes již také bývalé představenstvo MDPO v čele s tehdejším předsedou Janem Kramným. Případ vzbudil roztrpčení řady Opavanů. Na Woitkovu podporu sepsali petici a protestovali před radnicí s rozvinutými transparenty. Sám Hynek Woitek se se způsobem svého odvolání nesmířil a dokonce se o svou ztracenou pozici hlásil znovu v právě ukončeném výběrovém řízení. Jak je zřejmé, tak bez úspěchu.