Když byl na sklonku června minulého roku k velké radosti většiny opavských strážníků odvolán zastupitelstvem jejich dosavadní ředitel Milan Kokoř, nikdo asi netušil, že post zůstane neobsazen ještě další řádku měsíců. V druhé polovině loňského roku se sice uskutečnilo výběrové řízení na pozici nového ředitele Městské policie Opava (MPO), nicméně skončilo naprostým neúspěchem.

Žádný kandidát nevyhovoval.

Primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD) se tehdy po dialogu s poradním sborem rozhodl, že dočasně zůstane ve vedení městské policie zastupující ředitel Zdeněk Zabloudil. „Od té doby se situace nikterak nezměnila. Vše nasvědčuje tomu, že tento úkol bude mít až nové vedení Magistrátu města Opavy po volbách," uvedla nyní tisková mluvčí MPO Petra Stonišová.

Oficiální pozice ředitele opavských strážníků tedy asi zůstane neobsazena minimálně do podzimu tohoto roku. Spíše ale ještě déle, protože nové vedení města bude muset nejprve vytvořit podmínky a termíny pro výběrové řízení. A navíc není nikde psáno, že se tentokrát najde „ten pravý" kandidát.

Přes tuto skutečnost se údajně napětí v MPO jakžtakž uvolnilo. Není totiž žádné veřejné tajemství, že to ještě v poměrně nedávné době mezi zaměstnanci městské policie a jejich vedením doslova vřelo.

„Z pohledu vedení Městské policie Opava se podařilo situaci mezi strážníky a vedením stabilizovat a uklidnit, o čem svědčí i rychlé a kompromisní přijetí kolektivní smlouvy na rok 2014," konstatuje Petra Stonišová, ale jedním dechem dodává: „Nicméně v určitých oblastech ještě stále přetrvává rozdílný pohled na řešení problémů, které se postupně snažíme řešit ke vzájemné akceptaci."

Viditelný pokrok spatřuje i sám Zdeněk Zabloudil. „Od počátku se snažím, aby se ta situace co nejvíce zklidnila a aby se víc pracovalo, než mezi sebou škádlilo. A myslím si, že je to už výrazně lepší. Hlavně už teď spolu komunikujeme a hledají se kompromisy a řešení," hodnotí pozitivně současný vývoj v městské polici zastupující ředitel.

Jako příklad uvádí rovněž rychlé uzavření kolektivní smlouvy a také schůzku, kterou minulý týden absolvoval se zástupci odborů. Vyslechl si na ní různé požadavky a podněty, které pak předestřel vedoucím pracovníkům opavských strážníků a chystá se je projednat i s primátorem Zdeňkem Jiráskem, který je momentálně na dovolené.

Svoje vlastní působení v pozici dočasného šéfa MPO bere Zdeněk Zabloudil s nadhledem. Údajně je to spíše přítěž než čest. „Dělám vedoucího výkonu služby a navíc teď tedy ještě zastávám ředitelskou funkci. Mám tak dvojnásobek práce a je toho opravdu dost. Ale zatím to nějak zvládám a myslím si, že se situace v městské policii pomalu urovnává," dodává na závěr.