Ředitelé škol by do budoucna mohli mít údajně pravomoc změnit po učitelích známky na vysvědčení. Alespoň s touto novinkou počítá novela školského zákona. A co si o tom myslí ředitelé a ředitelky některých škol na Opavsku?

Jak uvedl ředitel Základní školy v Mladecku Jiří Bubla, údajně se již v současnosti někteří ředitelé škol pokoušejí ovlivnit hodnocení žáků. „Každopádně možnost měnit známku na vysvědčení ředitelem školy považuji za hloupost a velkou chybu,“ řekl Jiří Bubla a vysvětlil: „Známka na vysvědčení je zhodnocením práce žáka v předmětu za pololetí a největší, možná jedinou možnost známku ovlivnit má sám žák, a to svou snahou, pílí a prací jak ve škole, tak domácí přípravou.“

Ředitelka: Nevím, proč bych to dělala

Také ředitelka Základní školy Vítkov, Komenského Blanka Váňová s výše zamýšlenou změnou nesouhlasí. „Co se týká možnosti změny známky na vysvědčení ředitelem školy, nevím, proč bych to dělala,“ řekla doslovně.

Pokud fungují ve školách příznivé vztahy, pak se podle jejích slov nebude muset ředitel k takové věci uchylovat. „Po deseti letech ve funkci ředitelky školy mě nenapadla žádná situace, za jaké bych k takovému kroku musela přistoupit,“ dodala Blanka Váňová.

Otázku, co si o tom myslí, položila redakce i řediteli opavské střední školy technické Josefu Vondálovi. A odpověď? „Pokud by k tomuto došlo, jsem přesvědčen, že žádný rozumný ředitel školy této pravomoci nevyužije,“ míní Josef Vondál.

Nepovažují to za rozumné

Za rozumné to pak nepovažuje ani ředitelka Základní školy Vrchní v Opavě Zdeňka Ondrášková. Ani ředitelka Střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb v Šilheřovicích Marie Měchová, jak zmínila, si nedovede představit situaci, že by jako ředitelka školy mohla odborně zasahovat do jakéhokoliv předmětu, který se na škole vyučuje a není její aprobací.

„V rámci komisionálního zkoušení ano, jako třetí člen komise, tedy předseda, také ano,“ uvedla Marie Měchová.