Rekonstrukce a přístavba zimního stadionu byla předlouho omílaným záměrem, který teď dostal reálný podklad. Výběrové řízení vyhrála firma PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou a opavští radní s ní ve středu 22. března schválili smlouvu. 

„Náš stávající krytý zimní stadion není už celá léta vyhovující. Je ve špatném stavu a návštěvníkům neposkytuje takový komfort, na který jsou zvyklí jinde. Proto se město rozhodlo budovu zásadně rekonstruovat a místo něj postavit moderní stadion, kde se kromě ledových sportů mohou pořádat i jiné sportovní, kulturní nebo společenské akce,“ říká primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Zimní stadion v Opavě, 20. ledna 2022, Opava.
Nejlepší léta má zimák v Opavě už za sebou, teď ho čeká nejistá sezóna

Rekonstrukci zahájí demolice budov bez historické hodnoty nebo potřebnosti. „Odstraněny budou dodatečně postavené ocelové tribuny a též část restaurace, vysunutá do vnitřního prostoru. Na původních betonových stupních tribun jsou navrženy nové tribuny pro zhruba dva tisíce diváků,“ vysvětluje postup náměstek primátora Michal Kokošek.

Zakázka na rekonstrukci zahrnuje demolici sousedící budovy bývalého autosalonu, celkovou revitalizaci samotného stadionu a nové přístavby.

A plánovaný vzhled po rekonstrukci.A plánovaný vzhled po rekonstrukci.Zdroj: Se svolením města Opavy

Počítá rovněž s kompletním vyřešením energetiky. Je zadávaná formou Design & Build (Navrhni & Postav), laicky řečeno „na klíč“ a celá stavba bude financovaná pouze z městského rozpočtu.

Zásadním úkolem obnovy areálu je vytvoření sportovního a wellness zázemí v moderní třípatrové budově a podsvícení lamel umožní slavnostní osvětlení celého areálu. Svým výrazem bude hala působit jako přirozený poutač pro diváky a tím stavbu zapojí do společenského života města.

Takto má vypadat opravený zimní stadion. Vizualizace.
Opava znovu bruslařskou metropolí? Ostudu města by měl nahradit nový stadion

Po dobu rekonstrukce bude k dispozici náhradní ledová plocha, která v současné době vzniká v Městských sadech vedle fotbalového stadionu, s termínem dokončením během letošního léta.

Stavba zimního stadionu za 370 milionů korun bude zahájena v dubnu a dokončená by měla být do 780 dnů od podpisu smlouvy.