VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z některých řemesel se staly ohrožené druhy

Kdysi šlo o činnosti, bez nichž si normální život snad ani nešlo představit. Dnes jsou však na hranici „vymření“. Řeč je o řemeslech, která v aktuálním konzumním světě mají čím dál tím méně prostoru. Přesto jsou lidé, kteří je stále s láskou provozují. Nástupci se však budou hledat jen velmi složitě. Naznačuje to i současná situace na Opavsku.

12.11.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: SSZTS Šumperk

Krejčová: Je nás čím dál tím méně

Byť se to s počty zákazníků během roku různí, majitelce opavského krejčovství výdělky na uživení zatím stačí. Marie Kardašová z Kateřinek na obor krejčovství nastoupila ve svých patnácti letech. Absolvovala ho v Opavě na škole v Husově ulici a věrná mu zůstala i po čtyřech dekádách.

„Stále to vnímám jako krásné řemeslo. Pořád mě to velmi baví a líbí se mi, že má práce je tvůrčí,“ přiznala. Své krejčovství provozuje u sebe doma ve Válečkově ulici, a jak sama tvrdí, peníze, jež v průběhu roku vydělá, se různí: „Někdy je zákazníků více, někdy zase méně. Závisí to také na ročním období. Zatím mě to ale uživí.

Uvidíme, jaké změny nastanou příští rok. Další vlna EET by se snad už během března měla dotknout i mě, takže si nejspíš budu muset pořídit speciální pokladnu.“

Marie Kardašová jako krejčová pracuje už čtyřicet let. I když současnost pro ni není v mnoha ohledech vždycky růžová, sama tvrdí, že by neměnila.

Když se svou profesí začínala, fungovala v Opavě řada dalších krejčovství. Ve srovnání se současností jich ovšem významně ubylo. „Těch důvodů je podle mě hned několik. V době, kdy jsem chodila na školu, bylo nás ve třídě snad třicet. Slyšela jsem, že dneska se tento obor ve městě snad už ani nevyučuje.

Krejčové pomalu končí a nemá je kdo nahradit. Je nás čím dál tím méně,“ vysvětlovala Marie Kardašová.

„V devadesátých letech se rozjely vietnamské tržnice, dorazil k nám textil z Asie a nabídka se oproti předchozím letům výrazně zvýšila. Práce tak nebylo tolik. Ta doba ale už pominula. Zdá se mi, že lidé jsou už nabažení a chtějí se vymanit z uniformnosti. Proto si nechávají ušít něco na míru,“ doplnila krejčová z Kateřinek, která mimo jiné šije například i kabáty nebo kostýmy.

Problém kominíků? Nerovnoměrná poptávka

Dříve jsme věřili, že nosí štěstí. Kominík v černém oblečku se štětkou omotanou kolem ramene, na hlavě bílou čepici, sem tam šmouha od sazí na obličeji. Dnes už takového potkáte jen zřídka. A to i přesto, že je na Opavsku údajně kominíků dostatek. Alespoň to tedy tvrdí Dalibor Havlický z Kominictví Slavkov.

„Problémem je nerovnoměrná poptávka po kontrolách komínů. Valná většina lidí chce komín vyčistit a zkontrolovat v měsících září, říjen a listopad. Ve zbytku roku je poptávka malá,“ řekl redakci Havlický s tím, že opakovaně lidem vysvětluje, že komín vyčištěný v květnu se již pak nezanese a bude připraven na použití v další sezoně.

Ilustrační foto.

„Nepomáhá to a lidé na podzim musejí čekat. Teď například beru objednávky na 19. prosinec,“ podotkl kominík a dodal, že lidé na Opavsku také velmi často údržbu svých komínů podceňují. Faktem podle něj však je, že pokud by chtěli komíny zkontrolovat všichni, musel by být kominíků dvojnásobek.

Opravář šicích strojů je v Opavě raritou

Na území slezské metropole lze najít těch, kteří se oficiálně živí opravou šicích strojů, opravdu poskrovnu. Jedním z nich je například Miroslav Kiszka.

„V podstatě se dá říci, že jsem takovou poslední bílou vránou. Dříve tady bylo mechaniků samozřejmě více. Potíž je v tom, že dnes jim je kolem sedmdesáti let, takže už odešli do důchodu. Rivalita nefunguje, naopak mi přejí hodně klientů,“ poznamenal Miroslav Kiszka, který své řemeslo provozuje v Opavě-Kateřinkách v Pekařské ulici.

Podle jeho slov se nedá říci, že by úbytek mechaniků souvisel s nezájmem studentů o obor krejčovství. „Jedná se právě o ten vysoký věk opravářů. Jinak co se šití týká, některé to stále baví, kupují si stroje, navštěvují i různé kroužky. Proč už některé obory nejsou tak v kurzu, je těžké říci, záleží to na mnoha faktorech.

Důležitá je podle mě ekonomická stránka. Před mnoha lety na tom třeba konkrétně švadleny nebyly finančně dobře. A proto jich spousta prošla rekvalifikacemi nebo odešly na důchod. Finanční ohodnocení je základem,“ mínil Miroslav Kiszka, který se mechanikem šicích strojů vyučil v Praze.

Stroje opravuje pro menší firmy a také pro fyzické osoby, avšak vedle toho má ještě další povolání.

Jan Maléř: Ševcovinu jsem zdědil po předcích

Jan Maléř

Pochází z Uherského Hradiště. Dědeček byl ševcem soukromníkem a otec pracoval u Bati a po válce byl vyslán do Opavy zřídit novou provozovnu. Janu Maléři byste ani nehádali čtyřiasedmdesát. Svou živnost provozuje hned vedle prodejny „zverimexu“ v Myslivcově ulici v Opavě.

S ševcovinou začal zhruba před třiceti lety a boty spravuje kromě jiného na starém stroji Singer ze začátku dvacátého století, který zdědil po dědečkovi. Zakázky podle něj chodí nárazově.

„Jsou to takové vlny. Nejvíce zakázek je na podzim a na jaře,“ říká Jan Maléř. V tomto období si na spravení bot počkáte až měsíc. „Přes rok to bývají asi dva týdny. Když zákazníci chtějí, opravujeme i do druhého dne,“ dodává.

Záleží podle něj také na tom, jaké boty nosí k opravě. „Pokud jsou to boty z kůže, není problém. Když jsou nějaké horší, snažíme se je od opravy odradit, ale když na tom trvají, opravíme je taky,“ dodává Jan Maléř.

Původem je strojař, pracoval jako technik v Silesii a k řemeslu ho zlákal otec. „Byla tu díky otci kompletně zařízená dílna, děti studovaly, takže to bylo takzvaně KKD neboli Každá korunka dobrá a začal jsem si ševcovinou přivydělávat,“ vzpomíná muž.

Když žila jeho manželka, která původně pracovala v opavské Karnole, stíhali více zakázek. Na nedostatek práce si ale rozhodně nestěžuje a doufá, že na tom nic nezmění ani EET, kterou bude muset zavést v příštím roce.

Řemesla pohřbívá nezájem studentů i nízká uplatnitelnost

Ilustrační foto

Před desítkami let byly třídy některých oborů plné. Nyní jsou poloprázdné, anebo už nejsou vůbec. Jako je tomu v případě dvou, které mohli žáci studovat v Opavě v Husově ulici, a sice krejčí a oděvní technik.

„Je tomu už více než pět let, kdy byly zrušeny. Jako první přišel na řadu krejčí, což byl klasický tříletý učňovský obor. A poté jej následoval i oděvní technik. Rozdíl mezi nimi byl v tom, že oděvní technik byl obor s maturitou,“ vysvětlil ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a Vyšší odborné školy Opava Martin Ruský.

A jaké jsou podle něj hlavní důvody konce těchto oborů ve slezské metropoli? „Jednoznačně menší zájem studentů a také menší kvalita samotných žáků i jejich následná uplatnitelnost v praxi.

Dneska už se oděvy moc nespravují, lidé si je jdou levně nakoupit do supermarketů či second handů,“ konstatoval Martin Ruský.

Obory krejčí a oděvní technik byly zatím jediné, které se musely na škole rušit. Otazník a nejistá budoucnost se však vznáší také nad některými dalšími. Například řezníkem se lze v celém Moravskoslezském kraji vyučit jen ve Frýdku-Místku a právě v Opavě.

A není žádným překvapením, že se deváťáci do zástěr a práce s masem příliš nehrnou. Podobně je na tom i obor pekař.

„Naším zřizovatelem je kraj, který od letošního roku poskytuje na tyto dva obory stipendia. Zatím je předčasné hodnotit, jak byla úspěšná, protože se to rozběhlo až od tohoto školního roku,“ pokračoval.

Pekařem se většinou vyučí jak ženy, tak i muži. V případě řezníků je jasná převaha mužů. „Ale už jsme tu měli i jednu absolventku něžnějšího pohlaví. To je ale celkem unikát,“ doplnil s úsměvem Martin Ruský.

Autor: Petr Dušek, Veronika Schindlerová, Veronika Bernardová, Milan Freiberg

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů DĚLNÍK, DĚLNICE VE VÝROBĚ/ ZASKLÍVÁNÍ, BALENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Ing. Blanka Kostřicová, tel.: 730 895 211. V případě zájmu zašlete svůj životopis na prace@fm-t.eu (do předmětu uveďte název pozice) nebo vyplňte přihlašovací formulář na http://www.fm-t.eu/volna-mista, více informací najdete na www.fm-t.eu., SOU (technické vzdělání výhodou), praxe, zdravý selský rozum, manuální zručnost, pracovitost, pečlivost, fyzická zdatnost, dobrá pracovní morálka, týmový hráč. , Pracoviště Neplachovice, nástup ihned., Náplň práce: nářez zasklívacích lišt; zasklívání plastových výrobků (okna, dveře); obsluha strojů, elektronářadí a ručního nářadí; balení a příprava výrobků k expedici.. Pracoviště: Fmt spol. s r.o., Cihelní, č.p. 238, 747 74 Neplachovice. Informace: Blanka Kostřicová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, zkušenost se stehováním složitých svařenců velkých rozměrů výhodou., Pracovní doba: ranní 6:00 -14:00 hod., odpolední 14:00 - 22:00 hod., noční 22:00 - 6:00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 29 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SK. C + MANIPULAČNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mamčář Daniel, tel.: 732 335 215, životopis zašlete na email: autodoprava.mamcar@seznam.cz, Vzdělání nerozhoduje, praxe vítána, psychotesty, časová flexibilita, čistý trestní rejstřík podmínkou. , Jedná se o rozvoz zásilek v Opavě a okolí, auto 12 t, najedete cca 200 km/den, víkendy volné, pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Vlastimil mamčář - pracoviště opava, Těšínská, č.p. 1028, 746 01 Opava 1. Informace: Vlastimil Mamčář, +420 603 113 635.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč

Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy jinde neuvedení OSTRAHA DO KASINA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Stacha Jiří, tel. 731 444 810 (10:00 - 19:00), e-mail: Stacha.j@seznam.cz, Pracoviště Opava nám. Republiky 4a, nástup možný ihned.. Pracoviště: Valtobistach s.r.o. - pracoviště opava, náměstí Republiky, č.p. 211, 746 01 Opava 1. Informace: Jiří Stacha, +420 731 444 810.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V ostravské hale Sareza se v sobotu odehrálo MČR žen ve futsalu. Titul získaly futsalistky Chlebičova. Domácí Baník skončil stříbrný.
72

Chlebičovské holky sestřelily Baník a mají titul

V Karviné zahrála v sobotu večer velkolepý koncert kapela Kryštof
54

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Benešov zápas v Hranicích zvládl, divizi vyhrál

Nechali si to až na poslední kolo. V něm fotbalisté Dolního Benešova dokázali vyhrát díky dvěma brankám Filipa Labudy v Hranicích 2:0 a zajistili si první místo v soutěži, znamenající postup do MSFL.

Ve Skřipově hořel automobil

/FOTOGALERIE/ Profesionální hasiči z Bílovce zasahovali v sobotu 16. června odpoledne ve Skřipově u požáru osobního automobilu značky Renault, který začal hořet za jízdy.   

Ostravský archeolog Zbyněk Moravec: Cílem není najít poklad drahých kovů

ROZHOVOR/ - Archeolog Zbyněk Moravec, opavský rodák, který pracuje v Ostravském muzeu, skládá dohromady drobné střípky z životů našich již zapomenutých předků. O některé z nich se s námi podělil.

Zdeněk Pospěch končí, Joel Kayamba králem instagramu

První dny přípravy má sebou nováček první fotbalové ligy z Opavy. Tréninkové dávky polykají nové posily Václav Juřena s Janem Řezníčkem. Naopak součástí týmu již není bývalý reprezentant Zdeněk Pospěch, který definitivně pověsil kopačky na hřebík.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT