VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z některých řemesel se staly ohrožené druhy

Kdysi šlo o činnosti, bez nichž si normální život snad ani nešlo představit. Dnes jsou však na hranici „vymření“. Řeč je o řemeslech, která v aktuálním konzumním světě mají čím dál tím méně prostoru. Přesto jsou lidé, kteří je stále s láskou provozují. Nástupci se však budou hledat jen velmi složitě. Naznačuje to i současná situace na Opavsku.

12.11.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: SSZTS Šumperk

Krejčová: Je nás čím dál tím méně

Byť se to s počty zákazníků během roku různí, majitelce opavského krejčovství výdělky na uživení zatím stačí. Marie Kardašová z Kateřinek na obor krejčovství nastoupila ve svých patnácti letech. Absolvovala ho v Opavě na škole v Husově ulici a věrná mu zůstala i po čtyřech dekádách.

„Stále to vnímám jako krásné řemeslo. Pořád mě to velmi baví a líbí se mi, že má práce je tvůrčí,“ přiznala. Své krejčovství provozuje u sebe doma ve Válečkově ulici, a jak sama tvrdí, peníze, jež v průběhu roku vydělá, se různí: „Někdy je zákazníků více, někdy zase méně. Závisí to také na ročním období. Zatím mě to ale uživí.

Uvidíme, jaké změny nastanou příští rok. Další vlna EET by se snad už během března měla dotknout i mě, takže si nejspíš budu muset pořídit speciální pokladnu.“

Marie Kardašová jako krejčová pracuje už čtyřicet let. I když současnost pro ni není v mnoha ohledech vždycky růžová, sama tvrdí, že by neměnila.

Když se svou profesí začínala, fungovala v Opavě řada dalších krejčovství. Ve srovnání se současností jich ovšem významně ubylo. „Těch důvodů je podle mě hned několik. V době, kdy jsem chodila na školu, bylo nás ve třídě snad třicet. Slyšela jsem, že dneska se tento obor ve městě snad už ani nevyučuje.

Krejčové pomalu končí a nemá je kdo nahradit. Je nás čím dál tím méně,“ vysvětlovala Marie Kardašová.

„V devadesátých letech se rozjely vietnamské tržnice, dorazil k nám textil z Asie a nabídka se oproti předchozím letům výrazně zvýšila. Práce tak nebylo tolik. Ta doba ale už pominula. Zdá se mi, že lidé jsou už nabažení a chtějí se vymanit z uniformnosti. Proto si nechávají ušít něco na míru,“ doplnila krejčová z Kateřinek, která mimo jiné šije například i kabáty nebo kostýmy.

Problém kominíků? Nerovnoměrná poptávka

Dříve jsme věřili, že nosí štěstí. Kominík v černém oblečku se štětkou omotanou kolem ramene, na hlavě bílou čepici, sem tam šmouha od sazí na obličeji. Dnes už takového potkáte jen zřídka. A to i přesto, že je na Opavsku údajně kominíků dostatek. Alespoň to tedy tvrdí Dalibor Havlický z Kominictví Slavkov.

„Problémem je nerovnoměrná poptávka po kontrolách komínů. Valná většina lidí chce komín vyčistit a zkontrolovat v měsících září, říjen a listopad. Ve zbytku roku je poptávka malá,“ řekl redakci Havlický s tím, že opakovaně lidem vysvětluje, že komín vyčištěný v květnu se již pak nezanese a bude připraven na použití v další sezoně.

Ilustrační foto.

„Nepomáhá to a lidé na podzim musejí čekat. Teď například beru objednávky na 19. prosinec,“ podotkl kominík a dodal, že lidé na Opavsku také velmi často údržbu svých komínů podceňují. Faktem podle něj však je, že pokud by chtěli komíny zkontrolovat všichni, musel by být kominíků dvojnásobek.

Opravář šicích strojů je v Opavě raritou

Na území slezské metropole lze najít těch, kteří se oficiálně živí opravou šicích strojů, opravdu poskrovnu. Jedním z nich je například Miroslav Kiszka.

„V podstatě se dá říci, že jsem takovou poslední bílou vránou. Dříve tady bylo mechaniků samozřejmě více. Potíž je v tom, že dnes jim je kolem sedmdesáti let, takže už odešli do důchodu. Rivalita nefunguje, naopak mi přejí hodně klientů,“ poznamenal Miroslav Kiszka, který své řemeslo provozuje v Opavě-Kateřinkách v Pekařské ulici.

Podle jeho slov se nedá říci, že by úbytek mechaniků souvisel s nezájmem studentů o obor krejčovství. „Jedná se právě o ten vysoký věk opravářů. Jinak co se šití týká, některé to stále baví, kupují si stroje, navštěvují i různé kroužky. Proč už některé obory nejsou tak v kurzu, je těžké říci, záleží to na mnoha faktorech.

Důležitá je podle mě ekonomická stránka. Před mnoha lety na tom třeba konkrétně švadleny nebyly finančně dobře. A proto jich spousta prošla rekvalifikacemi nebo odešly na důchod. Finanční ohodnocení je základem,“ mínil Miroslav Kiszka, který se mechanikem šicích strojů vyučil v Praze.

Stroje opravuje pro menší firmy a také pro fyzické osoby, avšak vedle toho má ještě další povolání.

Jan Maléř: Ševcovinu jsem zdědil po předcích

Jan Maléř

Pochází z Uherského Hradiště. Dědeček byl ševcem soukromníkem a otec pracoval u Bati a po válce byl vyslán do Opavy zřídit novou provozovnu. Janu Maléři byste ani nehádali čtyřiasedmdesát. Svou živnost provozuje hned vedle prodejny „zverimexu“ v Myslivcově ulici v Opavě.

S ševcovinou začal zhruba před třiceti lety a boty spravuje kromě jiného na starém stroji Singer ze začátku dvacátého století, který zdědil po dědečkovi. Zakázky podle něj chodí nárazově.

„Jsou to takové vlny. Nejvíce zakázek je na podzim a na jaře,“ říká Jan Maléř. V tomto období si na spravení bot počkáte až měsíc. „Přes rok to bývají asi dva týdny. Když zákazníci chtějí, opravujeme i do druhého dne,“ dodává.

Záleží podle něj také na tom, jaké boty nosí k opravě. „Pokud jsou to boty z kůže, není problém. Když jsou nějaké horší, snažíme se je od opravy odradit, ale když na tom trvají, opravíme je taky,“ dodává Jan Maléř.

Původem je strojař, pracoval jako technik v Silesii a k řemeslu ho zlákal otec. „Byla tu díky otci kompletně zařízená dílna, děti studovaly, takže to bylo takzvaně KKD neboli Každá korunka dobrá a začal jsem si ševcovinou přivydělávat,“ vzpomíná muž.

Když žila jeho manželka, která původně pracovala v opavské Karnole, stíhali více zakázek. Na nedostatek práce si ale rozhodně nestěžuje a doufá, že na tom nic nezmění ani EET, kterou bude muset zavést v příštím roce.

Řemesla pohřbívá nezájem studentů i nízká uplatnitelnost

Ilustrační foto

Před desítkami let byly třídy některých oborů plné. Nyní jsou poloprázdné, anebo už nejsou vůbec. Jako je tomu v případě dvou, které mohli žáci studovat v Opavě v Husově ulici, a sice krejčí a oděvní technik.

„Je tomu už více než pět let, kdy byly zrušeny. Jako první přišel na řadu krejčí, což byl klasický tříletý učňovský obor. A poté jej následoval i oděvní technik. Rozdíl mezi nimi byl v tom, že oděvní technik byl obor s maturitou,“ vysvětlil ředitel Střední školy hotelnictví a služeb a Vyšší odborné školy Opava Martin Ruský.

A jaké jsou podle něj hlavní důvody konce těchto oborů ve slezské metropoli? „Jednoznačně menší zájem studentů a také menší kvalita samotných žáků i jejich následná uplatnitelnost v praxi.

Dneska už se oděvy moc nespravují, lidé si je jdou levně nakoupit do supermarketů či second handů,“ konstatoval Martin Ruský.

Obory krejčí a oděvní technik byly zatím jediné, které se musely na škole rušit. Otazník a nejistá budoucnost se však vznáší také nad některými dalšími. Například řezníkem se lze v celém Moravskoslezském kraji vyučit jen ve Frýdku-Místku a právě v Opavě.

A není žádným překvapením, že se deváťáci do zástěr a práce s masem příliš nehrnou. Podobně je na tom i obor pekař.

„Naším zřizovatelem je kraj, který od letošního roku poskytuje na tyto dva obory stipendia. Zatím je předčasné hodnotit, jak byla úspěšná, protože se to rozběhlo až od tohoto školního roku,“ pokračoval.

Pekařem se většinou vyučí jak ženy, tak i muži. V případě řezníků je jasná převaha mužů. „Ale už jsme tu měli i jednu absolventku něžnějšího pohlaví. To je ale celkem unikát,“ doplnil s úsměvem Martin Ruský.

Autor: Petr Dušek, Veronika Schindlerová, Veronika Bernardová, Milan Freiberg

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ODBORNÝ REFERENT -KA STÁTNÍ SPRÁV Y - TECHNIK, TECHNIČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 15. března 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Hroznová 2, 656 06 Brno, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu: podatelna@ukzuz.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky , ID: ugbaiq7., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo referent, ZS Pusté Jakartice“., Výběrového řízení na výše uvedené služební místo se může zúčastnit žadatel, který:, 1. splňuje základní předpoklady stanovené § 25 zákona, tj.:, a. je státním občanem České republiky, občanem jiného členského státu Evropské unie nebo občanem státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru [§ 25 odst. 1 písm. a) zákona],, Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 1 věta první zákona dokládá příslušnými listinami, tj. průkazem totožnosti nebo osvědčením o státním občanství. Při podání žádosti lze podle § 26 odst. 2 zákona doložit pouze písemné čestné prohlášení o státním občanství popř. prostou kopii průkazu totožnosti; uvedenou listinu lze v takovém případě doložit následně, nejpozději před konáním pohovoru;, b. dosáhl věku 18 let [§ 25 odst. 1 písm. b) zákona],, c. je plně svéprávný [§ 25 odst. 1 písm. c) zákona],, Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 1 věta šestá zákona dokládá písemným čestným prohlášením;, d. je bezúhonný [§ 25 odst. 1 písm. d) zákona], Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 1 věta druhá zákona dokládá výpisem z Rejstříku trestů, který nesmí být starší než 3 měsíce, resp. obdobným dokladem o bezúhonnosti, není-li žadatel státním občanem České republiky; 3, e. dosáhl středního vzdělání s maturitní zkouškou [§ 25 odst. 1 písm. e) zákona], Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 1 věta první zákona dokládá příslušnými listinami, tj. originálem nebo úředně ověřenou kopií dokladu o dosaženém vzdělání. Při podání žádosti lze podle § 26 odst. 2 zákona doložit pouze písemné čestné prohlášení o dosaženém vzdělání; uvedenou listinu lze v takovém případě doložit následně, nejpozději před konáním pohovoru;, f. má potřebnou zdravotní způsobilost [§ 25 odst. 1 písm. f) zákona],, Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 3 zákona dokládá písemným čestným prohlášením o zdravotní způsobilosti;, K žádosti dále žadatel přiloží: strukturovaný profesní životopis., Pokud by na základě výsledku výběrového řízení byla na služební místo zařazena osoba, která dosud úspěšně nevykonala úřednickou zkoušku, bude přijata do služebního poměru na dobu určitou, a to s trváním 12 měsíců. Státní zaměstnanec má po úspěšném vykonání úřednické zkoušky nárok na změnu doby trvání služebního poměru, a to na dobu neurčitou; zkušební doba podle § 29 odst. 2 zákona o státní službě tím není dotčena., Pracoviště Pusté Jakartice č. 17, nástp květen 2018., Hlavní popis činnosti:, . zpracování faktur za ZS; správa rozpočtu ZS; vystavování objednávek ZS; zpracování ekonomických výkazů za ZS; zpracování, kontrola a předání ke schválení úč.dokladů; evidence cenin, inventur majetku; vedení personálních spisů u ktrátkodobých pracovních poměrů; vedení spisovny stanice; technické práce při. Pracoviště: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský - zkušební stanice pusté jakartice, Pusté Jakartice, č.p. 304, 747 28 Štěpánkovice. Informace: Hana Hartmanová, +420 739 384 750.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Barbora Baštářová, e-mail: barbora.bastarova@simply-you.eu, SŠ vzdělání, pružná pracovní doba. , Požadujeme dobré komunikační, organizační a analytické schopnosti, zodpovědnost, preciznost, příjemné vystupování, pozitivní myšlení, časovou flexibilitu, samostatnost.. Pracoviště: Simply you pharmaceuticals a.s., vítkov, Oderská, č.p. 2, 749 01 Vítkov 1. Informace: Barbora Baštářová, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka16 800 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE - EXPEDIENT/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Petr Smolka, 777 888 912, Pracovní náplň: zpracování objednávek, vychystávaní a exepedice zboží ze skladu, konečná kontrola a příležitostná pomoc ve výrobě, správa eshopu. Nutná velmi dobrá znalost na PC. Uvedená mzda v čistém 16800Kč + měsíční odměny + 13.plat. Nástup možný ihned. Pracovní doba od 06:00 - 14:00hod.. Pracoviště: Petr smolka - pracoviště, Horní, č.p. 621, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Petr Smolka, +420 777 888 912.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu22 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách ZÁSTUPCE /-KYNĚ VEDOUCÍHO PRODEJNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanáková Kateřina, tel.: 725 905 411, e-mail: katerina.hanakova@penny.cz, SOU v oboru, pracoviště: Kravaře, nástup dle dohody.. Pracoviště: Penny market s.r.o. - kravaře, Opavská, č.p. 3376, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Kateřina Hanáková, +420 725 905 411.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olympijský festival u Ostravar arény.
42

Olympijský festival vrcholí, o víkendu se čeká největší nápor

Multimediální třída na ZŠ Englišova při hokeji praskala ve švech.
40

Výuka šla stranou. Školy v pátek ovládl hokej

Na zimní olympiádu do Malé Morávky

V jednom z největších lyžařských středisek u nás, v Malé Morávce v Jeseníkách, je pro návštěvníky připraven bohatý závěrečný program Olympijského festivalu.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

AKTUALIZOVÁNO

Losování tomboly na opavském plese se zvrhlo v divokou roztržku

Ne vždycky plesy přinášejí pouze radost. Tombola v Kylešovicích se nedávno zvrhla v divokou roztržku. Někteří z jejich účastníků si totiž mysleli, že byla zmanipulovaná. Rušno ovšem nebylo pouze v Opavě.

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT