„Za celou dobu mi nebylo ani písemně, ani slovně ohledně mé práce nic vytknuto," říká Binar. Kompletní vyjádření k odvolání naleznete zde.

Opavský primátor Martin Víteček (ANO) považuje kroky rady za správné. Jeho představa je taková, že ani v dlouhodobém horizontu nebude město dotovat provoz městských lesů.

„Výhled hospodaření, který předložil ředitel na další roky do 2018 nevykazuje záporný hospodářský výsledek. Při podrobné analýze jsme ale zjistili, že je to proto, že se čerpá z pěstební rezervy. Takže hospodaření se skutečně v následujících letech překlápí do záporných čísel, což je stav, se kterým se neumíme smířit.

I přes rozsáhlé kácení v důsledku kalamitních stavů v minulých letech je pro nás nepředstavitelné, že takováto organizace bude hospodařit ztrátově," říká Martin Víteček.

Jak se ale mají městské lesy udržet v zisku, když momentálně už není prakticky co těžit? S tím má městu pomoci nezávislá analýza, která bude zahrnovat také jiné varianty správy.

Jedná se o možnost vzniku revírní správy, firmy se stoprocentním vlastnictvím města, ve hře je také varianta pronájmu. „Jsme přesvědčeni, že lesním hospodářský plán na další roky umožňuje při efektivní správě vykázat kladná čísla. Nesměl by být ovšem zatížen pořizováním, údržbou a správou vlastní techniky, neefektivním využitím pracovních sil a pozicí ředitele příspěvkové organizace," dodává opavský primátor.

Momentálně totiž lesy jako příspěvková organizace vykazují zisk. „V této věci ředitel nic nepodnikl, což považujeme za známku nekompetentnosti," dodává Víteček.

Podle vyjádření primátora je však na prvním místě v pomyslné řadě důvodů pro odvolání ztráta důvěry.

„Jeho mediální vymezení se proti svému zaměstnavateli nám nyní dává za pravdu. Pana ředitele považujeme za odborníka, nemáme důvod jej obviňovat, ale z pozice manažera, který by měl realizovat adekvátní opatření, nás o svých kvalitách nepřesvědčil," uzavřel primátor.