Zaručený odbyt této komodity přispěje k nastartování energetického programu v zemědělství,“ říká předseda opavské Agrární komory František Mariánek. Určitým problémem většího pěstování je skutečnost, že řepka zapleveluje pole, a proto musí být odstup jejího pěstování na stejné ploše minimálně čtyřletý. Vloni bylo řepkou na Opavsku a Ostravsku osazeno celkem 8 130 hektarů. „Letošní počty ještě podchyceny nemáme, statistiku budeme dělat až v červnu, ale je předpoklad, že se plochy s řepkou zvýší.

Její pěstování bude pro zemědělce znamenat pravidelný odbyt a ustálené ceny na slušné úrovni,“ konstatuje náměstek ředitele opavské Zemědělské agentury a pozemkového úřadu Jaroslav Baránek. Nadšení zemědělců pro pěstování řepky olejné však rozhodně nebudou sdílet myslivci, kteří se obávají nárůstu škod na zvěři. Především srnčí se v zimě a brzy na jaře shromažďuje na polích s touto plodinou, která jim pro nasládnou chuť jde vyloženě k duhu. Méně však už jejich organismu, pro který ve velkém množství znamená vážné zdravotní problémy, vedoucí často až k úhynu. Poslaneckou sněmovnou návrh Agrární komory na přidávání metylesteru řepky olejné do nafty už prošel, a pokud záměr schválí i Senát a prezident republiky, bude o něj nafta obohacována už od září letošního roku. Riziko zatím představují možné daňové úniky, protože z biosložky není odváděna spotřební daň, která pohonné hmoty prodražuje.

Dosud chybí i systém kontroly, zaručující, že nafta bude prodávána se skutečně uváděnými hodnotami. Ve světě jsou biopaliva běžná a jejich podporu nařizuje také evropská směrnice. Tomuto požadavku se přizpůsobují i výrobci automobilů.