Stroje se v opavském závodu rozběhly 1. října a zastaví se na přelomu letošního a příštího roku. Během této doby mají přeměnit 340 000 tun cukrové řepy na více než 48 000 tun cukru, což představuje splnění státní kvóty.

U řepy letošní sucho výrazně poznamenalo výnosy, které jsou nejnižší od roku 2004, ale její cukernatost má naopak historicky nejvyšší úroveň. Do Opavy svážejí zemědělci svou cukrovku ze čtyř okolních okresů a částečně i ze střední Moravy.

Dosavadní třísměnný průběh kampaně probíhá bez rušivých vlivů a vstřícné je k ní i počasí.

Historie opavského cukrovarnictví se odvíjí od první kampaně v roce 1870, v roce 1905 sežehl požár surovárnu. Investice do technologie začala po první světové válce, ale druhá stroje i přístroje z větší části zničila. Závod ve Vávrovicích ve své prvotní podobě dosloužil a práce na výstavbě nového cukrovaru začaly roku 1949.

Cukr z něj začal poprvé vycházet v roce 1953. Cukrovar byl dál modernizován a v roce 1989 patřil mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů. V roce 1992 spadal pod společnost 1. Slezská a od roku 1998 přešel do sítě rakouské společnosti Agrana, kde je dosud.

Česko má kromě něj funkční ještě cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici.