Pokud byste se ale vrátili aspoň o osmdesát let nazpět, stáli byste před budovou, kde to v Opavě nejvíce žilo. Před restaurací, která nesla název U tří kohoutů.

S velkým odstupem času je skoro až neuvěřitelné, jak se prostor mezi ulicemi Hradecká a Tyršova změnil k nepoznání. Pod objektem, který se nachází nedaleko vjezdu do areálu Slezské univerzity, v současnosti není vůbec nic. Dům s adresou Hradecká 15 přitom vždycky nebyl v této části samotným vojákem v poli.

Hned vedle se rozléhala městská restaurace s největším společenským sálem Opavy. Vešlo se do něj až 2500 návštěvníků. Kromě velkého hlavního sálu jste mohli zajít do dvou bočních sálů s balkony a šestnácti lóžemi. Interiér byl vybaven jevištěm a zázemím pro orchestr. Nedlouho před druhou světovou válkou byl vybaven i varhanami.

Neméně rozlehlá byla také venkovní zahrada. Táhla se až směrem k Nádražnímu okruhu. Minimálně dobové fotografie znázorňují to, že byla skutečně krásná. Pod stromy bylo rozmístěno několik desítek stolů, u nichž se na stojanech tyčily malé lampy. Venkovní areál se zahradnicky udržoval a mezi jeho neodmyslitelné součásti patřila také kuželna a taneční parket.

Tři kohouti dokokrhali v sedmačtyřicátém

Obrázek o tom, jak to U tří kohoutů vypadalo, nám podala kniha Historie boxu v Opavě 1932–2012, kterou napsali Rudolf Kirchner a Pavel Šrámek. Prvně jmenovaný si vzpomíná na dobu, kdy už byla restaurace de facto mrtvá.

Bombardování na konci druhé světové války zničilo asi 70 procent všech opavských budov. Ani Třem kohoutům se letecké pumy nevyhnuly. „Pamatuju si, jak jsem si ještě jako malý kluk hrál v okolí trosek domu. Mezi ulicí Hradeckou a Tyršovou byl průchod. Objekt byl však kompletně zničen. Škoda koncem roku 1946 činila více než 780 000 korun československých. V následujícím roce se torzo budovy strhlo úplně," vysvětloval vášnivý sběratel odznaků a spoluautor knihy o dějinách opavského boxu Rudolf Kirchner.

Na dobovém snímku je zachycen hlavní sál restaurace U tří kohoutů.

Na dobovém snímku je zachycen hlavní sál restaurace U tří kohoutů. foto: www.staraopava.cz

Na místě věhlasné restaurace se původně nacházel zájezdní hostinec, který nesl název U bílého kříže. Později se tady postavil velký sál. Ten kohoutů se stal základem Třech kohoutů. V Kirchnerově a Šrámkově knize se uvádí, že město objekt odkoupilo v roce 1891 za 40 000 zlatých. Následně je tři roky pronajímalo zájemcům. Během pár let restaurace získala velké renomé a stala se významným společenským a také kulturním zařízením.

„Sál sloužil zejména k pořádání koncertů, přednášek, bálů, politických shromáždění, schůzí spolků a od roku 1933 i konání boxerských zápasů," píše se na sedmé straně knihy Historie boxu v Opavě 1932–2012.

Výhradní místo boxerských zápasů

Pojďme si ještě trošku důkladněji vymezit umístění tehdejší restaurační perly slezské metropole. Budova se nacházela na Hradecké ulici čísla popisné 9 až 11 v traktu mezi vjezdem z Tyršovy ulice a průchodem na Hradeckou. „Dneska tam stojí areál bývalé Okresní správy spojů," poznamenal Rudolf Kirchner.

Kniha Náměstí a ulice města Opavy, kterou napsali Josef Gebauer a Pavel Šrámek, uvádí, že restaurace měla celkem dva vjezdy. A sice první z ulice Tyršovy, druhý pak z Hradecké (č. 9). Právě na Hradecké byl situován také hlavní vchod do budovy. „Ze strany vjezdu od Tyršovy byla skladiště, stáje a zahrady," zmiňuje se dále o vizáži Tří kohoutů Kirchnerova a Šrámkova kniha o historii opavského boxu.

Právě na tento drsný sport se mezi lety 1933 a 1937 do restaurace hojně chodilo. Místní oddíl Athletic–Club Opava U třech kohoutů sehrával svá domácí utkání. Zápasům pravidelně přihlíželo okolo pěti set diváků. Například na začátku března 1937 se v hlavním sále boxoval duel mezi AC Opava a SK Baťovem Otrokovice. Domácí tehdy prohráli 6:10, ale v hledišti se tísnilo více než 700 návštěvníků, kteří vytvořili neskutečnou atmosféru.

Rudolf Kirchner s Pavlem Šrámkem ve svém díle zveřejnili i soudobé ceny vstupného na boxerská utkání U třech kohoutů: vojsko a členové klubu 2 Kč, stání 3 Kč, sedadla 5 nebo 6 Kč a lóže 8 Kč.

Ve věhlasné opavské restauraci se před druhou světovou válkou naposledy boxovalo 11. září 1937, kdy Slezané v odvetném přátelském zápase porazili Scout Hranice na Moravě 13:3. Následoval devítiletý úpadek opavského boxu. Během roku 1947 se povedlo obnovit činnost klubu. Legendární restaurace U tří kohoutů už ovšem tou dobou byla srovnána se zemí.

Petr Dušek

V prostorách bývalé restauraceU tří kohoutů je dneska pouze travnatá plocha. Rozbombardované torzo budovy muselo být v roce 1947 strženo.

V prostorách bývalé restaurace U tří kohoutů je dneska pouze travnatá plocha. Rozbombardované torzo budovy muselo být v roce 1947 strženo. foto: DENÍK/Petr Dušek