Bohužel jiné řešení k vylepšování stávajícího bydlení bytová družstva či společenství vlastníků zatím nemají. „Máme pět domů, které prošly touto celkovou regenerací, a musím podotknout, že současná spotřeba tepla je u nich nižší,“ uvedl vedoucí technického oddělení stavebního bytového družstva Rozvoj Karel Mainuš s tím, že největší, zhruba 25procentní podíl na úspoře tepla má zateplení domu. Rozvoj vlastní na Opavsku něco kolem 340 domů (vchodů) a s regenerací paneláků začalo již před třemi lety.

„Prvními takto zrekonstruovanými domy jsou paneláky na ulici Rolnická,“ upřesnil Mainuš a dodal: „Výhodou programu Panel, který bytová družstva a společenství vlastníků využívají, je, že můžete za pomoci úvěru peněžního ústavu provést revitalizaci, tedy opravu domu od střechy přes výměnu oken, zateplení, výtahy a další úpravy v jednom roce. Úrokové sazby úvěru, které momentálně činí u družstva čtyři až pět procent nejsou vysoké.“ Navíc součástí tohoto programu je státní dotace, která činí čtyři procenta k úrokové sazbě úvěru.“

Vše ovšem záleží na tom, jak se rozhodnou nájemníci družstevních bytů či vlastníci bytových jednotek. Zdali si návrh schválí, nebo zavrhnou. Také další Opavské stavební bytové družstvo, Stavbař, které má pod sebou padesát bytových domů na území Opavy, se zabývá těmito opravami. Ne však v tak velkém rozsahu. „Neprovádíme všechny opravy najednou, ale postupně. Jde o obrovské náklady, na které se musí postupně našetřit. Domy již spravujeme nějakých 40 let,“ podotkl předseda představenstva Jan Hampel.

Jeho názor týkající se úspor ale není jednoznačný. „Ve všech domech máme namontovány termoventily, občan si tedy může sám korigovat přívod tepla do bytu. Některé domy mají poměrová měřidla spotřeby tepla, lidé tedy vidí konkrétní čísla spotřeby. Pokud zateplený dům nemá vlastní kotelnu a je odkázán na cizího dodavatele, jsou úspory podleměpofiderní,“ míní.