„Podle hydrogeologů zřejmě došlo k propadu či ucpání jedné z četných starých podzemních štol, jež sloužily jako přirozený přítok a odtok vody z jezera. Odborníci zároveň vyloučili, že by to zapříčinily stavební práce, které v okolí sádráku už rok probíhají,“ přibližuje Roman Konečný z tiskového oddělení magistrátu.

Že je ve Stříbrném jezeře více vody než obvykle, je patrné na první pohled. Zmizela například písčitá pláž poblíž restaurace. Hladina sádráku i podzemních vod začala z ničeho nic stoupat loni v září a není jasné, zda už takto zůstane, vrátí se do normálu, nebo se bude ještě dál zvedat.

Řešením je přepouštěcí kanál

Jedno je však jisté. Tato skutečnost má negativní dopad na probíhající revitalizaci Stříbrného jezera.

„Město, stát i zhotovitel stáli před rozhodnutím, jak tuto záležitost zvládnout. Jednou z možností je stabilizovat natrvalo hladinu jezera, což bylo na přelomu roku podrobně diskutováno. Město přišlo iniciativně s návrhem využít blízkosti řeky Opavy, která je situována níže a propojit ji se Stříbrným jezerem podzemním přepouštěcím kanálem. Cílem je odvést z jezera přebytečnou vodu a výšku její hladiny stabilizovat a dlouhodobě regulovat. Tímto technickým opatřením zároveň budou dlouhodobě chráněny vybudované stavební objekty,“ vysvětluje Roman Konečný.

Práce na některých klíčových objektech tak nyní stojí. Ministerstva financí, průmyslu a obchodu nicméně návrh města na vznik přepouštěcího kanálu akceptovala. Zatím však není jasné, zda dojde k posunutí termínu dokončení revitalizace, která měla být hotova do konce tohoto roku 2021. Jisté není ani to, kdy se bude přepouštěcí kanál budovat.

„Zkraje příštího týdne však proběhnou jednání se státem,“ potvrzuje Roman Konečný s tím, že ta by měla do celé věci vnést světlo.

Plavci musí jinam

Zatímco v minulém roce zůstala rekreační sezona na tomto oblíbeném a vyhledávaném místě zachována, letos se kvůli revitalizaci už nerozeběhne vůbec.

Na koupání na sádráku si tedy v tomto roce musejí nechat jeho příznivci zajít chuť. Možnou útěchou může být lidem o dvacet procent levnější vstup na Městské koupaliště, který pro letošek odklepli radní. Důvodem je právě nemožnost koupání na Stříbrném jezeře.

Ještě dodejme, že revitalizace sádráku přijde na více než 117 milionů korun bez DPH. Přes 95 milionů zaplatí stát, zbytek půjde z městské kasy.