Už minulý rok komplikovaly rekreaci stavební práce a Deník proto zjišťoval, jestli lze s pobytem na jezeře počítat letos.

Kdo je pravidelným návštěvníkem sádráku, může pozorovat, že revitalizace už zase běží na plné obrátky. Loni v květnu totiž část prací zastavil prudký vzestup hladiny, způsobený nejspíše provalením jedné z mnoha podzemních štol z 19. století. Problém vyřešil 160 metrů dlouhý odtokový kanál, který odvádí vodu do řeky Opavy. Stabilní hladina pak umožnila dokončit vstupy do jezera, upravit pláže, komunikace a zasadit novou zeleň.

Plovoucí ostrov, joga-pointy, dětský svět

Aktuálně se pracuje v místech bývalé travnaté pláže u přístupu z Rolnické ulice. V této části v místě bývalých toalet vyrostou toalety a šatny nové, ty postaví na své náklady město.

Vizualizace. Takto bude vypadat Stříbrné jezero po revitalizaci.
Revitalizace sádráku jede na plno. Porovnejte, jak vypadá nyní s vizualizacemi

Radnice zaplatí i dva pontony na jezeře. Jeden bude sloužit jako molo, umožňující bezpečné skákání do hluboké vody, druhý bude fungovat jako plovoucí ostrov. Na březích jezera vzniknou joga-pointy, běžci mají k dispozici míli dlouhou přírodní trať kolem jezera. Bývalá písčitá pláž u restaurace se proměnila na štěrkovou.

Druhá taková nahradí i již zmíněnou travnatou pláž. Na léto se plánuje otevřít jak pláž u restaurace, tak i část nové kamínkové pláže u přístupu z Rolnické ulice. V provozu už má být i dětský svět, jehož součástí jsou opalovací kamenné terasy, má zde vzniknout i malá písčitá pláž pro nejmenší a atrakce v podobě jednoduchých vodních strojků – mlýnků, spirál a přepouštěcích nádržek.

   Takto bude vypadat Stříbrné jezero po revitalizaci:

„Abychom vyšli vstříc potřebám občanů, snažíme se dohodnout se zhotovitelem uvolňování částí staveniště, aby v létě mohli přijít k vodě do míst, kde se zrovna nepracuje, nebo jsou již práce dokončeny a užili si Stříbrného jezera jako v minulosti,“ přibližuje Romeo Doupal, pověřený magistrátem vykonávat stavební dozor revitalizace.

Stručně řečeno, rekreační sezona letos bude, ale stejně jako loni s omezeními. Návštěvníci musejí počítat s tím, že do všech částí jezera se nedostanou a koupat se budou moci jen někde.

Hrozí propadnutí dalších štol?

Před dvěma lety se v blízkém areálu bývalého Ingstavu o několik metrů propadla zem, a to v místě jedné z bývalých, po ukončení těžby zasypaných důlních šachet Barbora. Následoval průzkum, doplněný o další vrtné sondy, aby se zjistilo, jak to v celém okolí jezera se štolami vypadá. Výsledkem jsou další dvě zasypané šachty, které vyhlížejí stejně nebezpečně jako šachta Barbora.

Revitalizace Stříbrného jezera v Opavě. 13. dubna 2022, Opava.
Revitalizace opavského sádráku: možná se podaří zachránit letošní letní sezonu!

„Než budou tato místa odborníky zajištěná a bude zaručena jejich stabilita, museli jsme zde přerušit všechny práce. Nyní jsou tato místa vyznačena a oplocena a je zde zákaz vstupu. Než odborníci z důlních služeb prostory pod zemí zabezpečí, hrozí, že by se i tady mohl starý zásyp pohnout a propadnout. V rekreační části jezera jde o místo nedaleko původní restaurace pana Stoniše a zasahuje až k budoucí pláži a na oblíbená místa rybářů. Zábrany zde nejspíše zůstanou přes celé léto, ministerstvo nařídilo, že sanace šachet má být hotova do listopadu. Snažíme se dohodnout s vedením důlních služeb, aby tuto šachtu zajistili jako první, protože na ní stojí další pokračování úprav prostoru na povrchu. Ostatní šachty v okolí, které nic neomezují, se mohou zajistit následně,“ říká Doupal. Druhé ohrožené místo, které musí projít odbornou sanací, se nachází na vrcholu louky mezi sádrákem a prvními opavskými domy.

Lávku brzdí ukrajinská krize

S revitalizací sádráku souvisí i dvě další stavby – nový most přes Opavu a podchod pod Rolnickou ulicí. Co se lávky týká, tak základy jsou vybetonovány. Stavbu ale ohrozil nedostatek kvalitní oceli pro nosníky a hlavně lana, která budou celou konstrukci držet.

Revitalizace Stříbrného jezera v Opavě. 13. dubna 2022, Opava.
Revitalizace opavského sádráku: možná se podaří zachránit letošní letní sezonu!

„Události na Ukrajině mají i ten odraz, že na trhu není kvalitní ocel. Zhotovitel, společnost Metrostav, se sice snaží zajistit vše, aby stavba lávky pokračovala podle plánu, tedy aby se v srpnu začalo s budováním mostního tělesa a nejpozději do konce roku nám lávka sloužila, ale není to v dnešní situaci na trhu s materiálem nic jednoduchého,“ konstatuje Romeo Doupal.

Podchod pod Rolnickou ulicí pak umožní bezpečný příchod k celé rekreační oblasti. Hotov má být do konce října, nakonec se zvolila jiná technika stavby, než se původně plánovalo. Z technického hlediska prý půjde spíše o most a bude postaven v jednom kuse, ne na dvě poloviny. V červnu bude dokončena objížďka pro řidiče, která bude souběžná s Rolnickou a bude řízena semafory.

Stříbrné jezero v Opavě, červen 2021.
Kanál spojující sádrák s řekou by se mohl začít stavět na podzim

„Při přípravě této stavby jsme museli respektovat zákaz jakéhokoli zásahu do sousedních pozemků soukromých majitelů. Nakonec se povedlo vymyslet objížďku tak, aby řidiči nemuseli jezdit přes centrum města. Takto se sice nejspíše na chvilku zdrží, ale po projetí relativně krátkého úseku objížďkou zase mohou plynule pokračovat po trase, kterou jeli předtím,“ dodává.

Kde zaparkovat?

Možným kamenem úrazu bude parkování. Prozatím mohou řidiči využívat jen malé nové parkoviště nad pláží na západní straně sádráku. Stavbu nového velkého parkoviště, které chce město postavit pod Rolnickou ulicí, zatím blokují jednání o dotčených pozemcích.