Dobrý den, předložte prosím vaši jízdenku. Při vyslovení této věty většina lidí ztuhne a začne prohledávat své příruční zavazadlo, aby ukázala revizorovi zakoupený lístek. Alespoň tak to vypadá v autobusech opavského dopravního podniku, kde lidé kupují jízdenky u řidiče. Revizora tady proto moc neočekávají. Většinu potom jeho náhlá přítomnost zarazí. Naše redakce měla možnost do terénu s revizorkou vyrazit. Společná cesta začala na Těšínské ulici v Opavě, kde jsem se podle předchozí domluvy s revizorkou, přijíždějící z ostravské firmy, setkala.

Revizor vstupuje poslední

„Vždycky čekám, až všichni nastoupí, a pak jdu já. Jinak by to nemělo takový účinek,“ vysvětlila revizorka a přiložila svou čipovou kartu k přístroji, stejně jako cestující před ní. Poté se naklonila k řidiči a ukázala mu svůj odznak, který měla připevněný k ruce. Také ho informovala o mé přítomnosti. „Tato slečna je tady se mnou,“ řekla revizorka. Řidič kývl, že souhlasí a my jsme postoupily dále do autobusu. Na jedno z volných sedadel si žena položila svůj baťoh, který kromě knihy jízdních řádů skrýval také čtečku karet, kterou potřebovala ke kontrole cestujících.

Lidé jsou nervózní, přestože mají lístek

Při kontrole postupovala od začátku autobusu směrem k jeho konci, takže nikoho nevynechala. „Předložte prosím svou jízdenku,“ opakovala revizorka u každého cestujícího. Ti mírně roztřesenýma rukama vytahovali lístky z tašek nebo bund. „Nemohla jsem si vzpomenout, kde jsem ho založila,“ smála se chvíli po kontrole stařenka. Za první půlhodinu jsme nepotkali v Opavě ani jednoho cestujícího, který by jel načerno, nebo měl zakoupený neodpovídající lístek.

Změna nastala u psychiatrické léčebny

Tady se totiž přejíždí z jedné zóny do druhé. Na tuto neznalost doplatila studentka sedící hned na prvním sedadle. „Předložte jízdenku, prosím,“ oslovila ji má průvodkyně. Ta jí spokojeně podala měsíčník opravňující ji k jízdě. „Víte o tom, že už jste v jiné zóně?,“ řekla revizorka a podívala se na udivenou dívku. „Vůbec nevím, že tady jsou nějaké zóny. Musím si tedy připlatit ještě deset korun?“ otázala se revizorky. Ta jí odpověděla, že bude muset zaplatit pokutu ve výši čtyř set korun. Dívka zčervenala a podala revizorce vyžádaný občanský průkaz. Až budete vystupovat, tak mi řekněte. Vystoupím s vámi,“ řekla jí nakonec revizorka a vyhledala v baťohu dohodu s cestujícím, kde bylo kromě požadavků na osobní údaje vypsána i výše pokuty a upozornění, že pokud nezaplatí do týdne, zvyšuje se požadovaná částka na tisíc korun. Pár minut poté jsme společně vystoupily. „Zapomněla jste si koupit lístek?“ zeptala se dívky revizorka. „Nezapomněla. Já vůbec nevím, že se tady nějaké zóny střídají,“ vysvětlila jí dívka. Na můj dotaz, zda se do takovéto situace dostala poprvé, dívka odpověděla, že ano. Jak mi bylo později vysvětleno, tuto pokutu může člověk zaplatit buď na místě v opavském dopravním podniku, nebo složenkou na jakékoli poště.

Za pokutu hodinové čekání

Vzhledem k tomu, že jsme vystoupily na zastávce, kde pokutovaná studentka vystoupit potřebovala, musely jsme téměř hodinu čekat na spoj, který nás zavezl zpět do centra. Čekání nám mimo jiné zkrátila cesta k další zastávce. „To je jedna z nevýhod, že pokud s někým vystoupíte kvůli vyplnění dohody, čekáte pak na autobus,“ pousmála se revizorka. Během naší cesty se nechala slyšet, že v Opavě nejsou černí pasažéři ničím častým a spolupráce se zdejšími řidiči je velmi dobrá.

V případě nutnosti zavoláme policii

Takto se řeší situace v případě, že pokutovaný odmítá poskytnout občanský průkaz. „Pokud nám cestující odmítne ukázat občanský průkaz, domluvíme se s řidičem, ať zavře zadní dveře a zavoláme policii,“ zdůraznila revizorka. Jak uvedl vedoucí předprodeje Městského dopravního podniku Opava Karel Šrom, přepravní kontrolu ve vozech MHD pro ně zajišťuje ostravská firma Contmobil. „V Opavě žádná firma poskytující tyto služby není,“ vysvětlil Šrom a dodal: „Přepravní kontrola je v Opavě téměř každý den.“ Odpověděl také na častou otázku lidí, zda si mohou cestovní peněženku mezi sebou půjčovat, nebo jestli ji může užívat jen jeden člověk. „Pouze elektronickou peněženku v čipové kartě si půjčovat mohou. Nikoho by nemělo zajímat, z čí elektronické peněženky jízdné člověk zaplatí. To však neplatí při používání čipové karty jako časové jízdenky, v tomto případě smí časovou jízdenku používat pouze držitel, jehož fotografie je na čipové kartě,“ řekl. A informace nakonec: pokud pokutu nezaplatíte, musíte počítat s tím, že ji po vás bude vymáhat soud.