Funguje pro tři objekty, které jsou v majetku města, a sice základní školu, kulturní dům a radnici. Ty byly propojeny, ale také vybaveny prvky Smart Grid, zahrnující inteligentní řídicí systém a řízení spotřeby.

Městskou firmu TeSport, která má ve správě všechny místní kotelny, zastupuje její jednatel Slavomír Jaššo.

„V systému je kombinováno několik druhů zdrojů energie, a sice kotel na biomasu, mikrokogenerační kotel TOTEM na zemní plyn s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a fotovoltaická elektrárna, což jsou panely na střeše kulturního domu s bateriovým úložištěm,“ vyjmenoval Slavomír Jaššo s tím, že hlavní výhodou je soběstačnost všech tří budov.

„Jsme opravdu schopni pokrýt jejich odběr,“ uvedl.

Unikátní síť byla realizována s finanční podporou Státního fondu životního prostředí České republiky. Do projektu s náklady ve výši okolo 3,8 milionu se vešlo také pořízení automobilu.

„Součástí projektu byl také sedmimístný elektromobil Nissan eNV200 s nabíječkou napájenou instalovanými fotovoltaickými panely. Slouží pro spolkové aktivity občanů města,“ pokračoval Jaššo.

Patrik Schramm, starosta Budišova nad Budišovkou, se nechal slyšet, že jsou první v rámci obcí v republice s tímto systémem. „Nejvíc oceňuji fakt, že bychom měli ročně ušetřit zhruba 300 tisíc korun. Jsem moc rád, že tento projekt vznikl,“ uzavřel starosta.

V nedalekých Mikolajicích se v uplynulém roce zrodil typově podobný projekt jako v Budišově nad Budišovkou, konkrétně mikroelektrárna VAWE na biomasu, jenž postoupil do finále celostátní soutěže EON Energy Globe 2019.

Moderní energetika si na venkově zkrátka nachází své místo.