Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První výrobek nemůže být dokonalý, říká řezbář Břetislav Tvarůžek

Opava - Dar pro Řád německých rytířů, symbolický klíč od městských bran věnovaný belgickému královskému páru či plastika slunce pro amerického velvyslance Craiga Stempletona. To jsou zřejmě nejvýznamnější výrobky opavského řezbáře Břetislava Tvarůžka.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Břetislav Tvarůžek ve své galerii na Otické ulici. V těchto prostorách už sídlí před deset let.Foto: DENÍK/Martina Rybková

Ten již deset let den co den obohacuje svou minigalerii v suterénu obytného domu na Otické ulici, a přispívá tak k rozšíření kulturní nabídky města. K práci se dřevem přivedl Břetislava Tvarůžka jeho otec, byť to nebyl řezbář.

„Už jako malému se mi líbila práce se dřevem,“ uvádí Břetislav Tvarůžek. „Když mi bylo asi sedm let, koupil mi otec k Vánocům dětskou řezbářskou soupravu. Byla tam lupenková pilka, dlátka, nože, pilníky, tištěná souprava husitů, vozová hradba a zbraně. To vše se nalepilo na překližku, která byla součástí sady. Pak se to obřezávalo,“ vzpomíná Břetislav Tvarůžek na své ranné začátky. Snad i proto, když si pak vybíral školu, byl pro něj jasnou volbou obor dřevomodelář. Tím se vyučil v Ostravě.

Prvotinou je zhruba metrová kočka

„Jednou z mých větších prvotin je toto,“ říká a ukazuje směrem do rohu z něhož na nás upírá svůj pohled asi metr vysoká dřevěná kočka. „Vyráběl jsem ji tehdy na výstavu. Tam nakonec získala třetí místo. Bylo to v roce 1966,“ pokračuje řezbář.

Ani další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. První místo v celostátní soutěži tvořivosti mládeže získal o dva roky později. „Realizovali jsme projekt návrhu na modely pro technické kreslení z lité pryskyřice. Navrhli to mistři, já a dva spolužáci jsme to odlévali do forem,“ vzpomíná. Odměnou za toto první místo mu byl zájezd do dnes již bývalé NDR a Dánska.

Získal mnoho mistrovských titulů v boxu

Při studiu se věnoval vrcholovému sportu. Následně nastoupil základní vojenskou službu. Od řemesla tedy musel na nějaký čas upustit. Věnoval se boxu. V rámci vojenské služby se dostal až do reprezentace. Byl zařazen do střediska Dukly Olomouc. I v tomto oboru sklidil řadu úspěchů, a to jak v soutěžích jednotlivců, tak družstev. Posléze se živil i jako trenér boxu. „Vystudoval jsem Fakultu tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, obor trenér a vychoval mnoho reprezentantů a mistrů republiky zejména v juniorských kategoriích,“ upřesňuje Břetislav Tvarůžek.

Po pětadvaceti letech se ale vrátil ke svému hobby z mládí, práci se dřevem.

Prezentoval se v prodejně

Dílo Začínal výrobou drobných dekorativních předmětů. „Když už jsem je v bytě neměl pomalu kam dát, rozhodl jsem se, že zkusím štěstí. Pár věcí jsem zabalil, a šel jsem je představit do prodejny uměleckých předmětů na Ostrožnou ulici, jmenovala se Dílo. Chtěl jsem otestovat, jakou by asi měly uměleckou hodnotu,“ vypráví řezbář s tím, že věci mu vzali do prodeje, což ho potěšilo. Ještě větší radost však měl z toho, že se předměty velmi brzy prodaly.

Prodejna Dílo ale časem zanikla, a tak Břetislav Tvarůžek neměl, kde by svou práci prezentoval. „Musel jsem hledat prostory, kde bych mohl vystavovat. Nakonec jsem je našel tady v domě, který jsme kdysi svépomocí postavili. Postupem času jsem si tady díky pochopení nájemníků vybudoval takovou menší galerii,“ říká se slovy, že je to už deset let, co svou galerii otevřel. V letních měsících můžete jeho výrobky obdivovat i v Galerii v Hradci nad Moravicí.

Břetislav Tvarůžek je velice aktivní, není to tak dlouho, co tento řezbář předváděl svou zručnost přihlížejícím návštěvníkům na zámku v Kravařích v rámci akcí Vánoce či Velikonoce na zámku.

Fantazie je důležitá vlastnost

Zajímá vás, jak takový výrobek vzniká, krok za krokem? Člověk prý nemusí umět ani moc kreslit, důležitá je spíše prostorová představivost. Také trpělivost je důležitou vlastností. Břetislav Tvarůžek vyrábí předměty dvojím způsobem. Buďto na zakázku, podle konkrétního návrhu zákazníka, nebo podle své vlastní fantazie. Pokud zrovna nepracuje ve své galerii, tvoří na zahrádce. „Pověsím si na hřebík kus dřeva. Vezmu si křídy nebo voskovky. Sednu si a zahledím se na ten kus dřeva. Uvažuji, co by z něj mohlo být. Nakreslím, co mě napadne,“ popisuje řezbář práci krok za krokem.

Až na dřevu vznikne nějaký obrazec, který se mu líbí, tak dřevo začne nahrubo osekávat. „V průběhu tvorby si materiál sám řekne, kde ubrat,“ vysvětluje Břetislav Tvarůžek. Jakmile je výrobek hotov, moří se a posléze voskuje, aby měl příjemný vzhled. „Člověka to potěší, když sám věc vymyslí a vytvoří,“ říká řezbář.

Z lípy dělá každý řezbář rád

Řezbář pracuje především se dřevem, a tak nás zajímalo, jestli má Břetislav Tvarůžek nějaké vyloženě nejoblíbenější? „Z lípy dělá každý řezbář rád, protože je to dřevo měkké. Je ale barevně nezajímavé. Ořech je nádherné dřevo, ale je tvrdé. Nejkrásnější dřevo, co existuje, je podle mě švestka. Její velkou nevýhodou je tvrdost. Má tendence praskat, takže je nejvhodnější na drobné věci,“ podotýká řezbář. Tvořit lze ale podle jeho slov z každého dřeva.

„Jsem radši, když se mi povedou udělat výrobky ze dřeva, ale kombinaci materiálů se nebráním,“ uvádí a dodává: „Měl jsem tady už i výrobky v kombinaci kámendřevo- kov.“ Rád by spolupracoval s nějakým kovářem. V minulosti se mu to už poštěstilo. Vyráběl tehdy rukojeti na mačety. Podle jeho slov je ale pořád co vylepšovat. Když přijde nápad, neváhá Břetislav Tvarůžek sundat již hotový obraz a něco na něm změnit. Člověk se vyvíjí, pořád se musí učit. „Dnešní doba není umění příliš nakloněna. A proto i já mám dnes dvě zaměstnání,“ říká s tím, že byly doby, kdy měl řezbářství jako hlavní povolání.

Dobrá práce potřebuje čas

A jak dlouho trvá výroba uměleckého předmětu? „Záleží na složitosti. Brož je hotová třeba za dvě hodiny. Složitější věci pak trvají týdny nebo měsíce. „Mívám i více věcí rozpracovaných. Někdy člověk třeba už neví jak dál a potřebuje si to nechat uležet v hlavě. Cítí, že ten výrobek není dokončen, že mu něco schází,“ vysvětluje Břetislav Tvarůžek a dodává: „ Třeba toto, nazval jsem to sluneční bouře.“ Otočí se a ukazuje na reliéf, který zabírá svou velikostí téměř celou stěnu.

„Pořád mi na tom něco chybělo, dodělal jsem tam tedy slunce. Pořád to bylo ale prázdné, a až po nějaké době mě napadlo, že bych mohl dřevo zkombinovat s jiným materiálem. Dodal jsem kov, a teď to je ono,“ říká.

Nenechte se odradit prvotním neúspěchem

Pokud se chce člověk stát řezbářem, nesmí se nechat odradit prvotním neúspěchem. „První výrobek nemůže být dokonalý. Hlavní je vůbec začít, a to od jednoduchých věcí,“ říká Břetislav Tvarůžek a pokračuje: „Člověk nemůže chtít udělat hned postavu. Nejlepší je začít něčím úplně jednoduchým, třeba nějakým prstýnkem, broží. Když člověk začne složitou věcí, tak se nedopracuje kýženého výsledku, a bude zklamaný,“ vysvětluje řezbář. Potřebná je také trocha trpělivosti a nadšení.

Martina Rybková

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení