Výkonná producentka Kateřina Ulrichová prozradila, že jde o komedii ve stylu Woodyho Alena.

Hradecký zámek jako panství v Rusku

Červená páska u vstupu do zámecké zahrady v Hradci nad Moravicí jasně signalizovala návštěvníkům, že se blíže k zámku nedostanou. Na zvědavce dohlížely průvodkyně. „Hned poté, co fimaři odjedou, začnou na zámku porohlídky. Již několik zájezdů je objednáno. Doufám, že se vše stihne vyklidit a dát do pořádku včas,“ komentovala poslední natáčecí den na Hradci jedna z průvodkyň. Proč si ukrajinský režisér vybral zrovna zámek v Hradci a v Raduni? „Viděl jsem hodně zámků. Točili jsme hodně exteriérů, a tady je krásný park. Také interiér odpovídá období, do kterého je snímek zasazen. U nás na Ukrajině jsou zámky neudržované a zničené. Proto jsem si vybral právě toto místo,“ míní Murovaniy.

Co se týká výpravy, filmaři si na zámek vypůjčili historické postele z Barrandova. Ty pak upravil štáb, aby vše barevně ladilo a odpovídalo požadovanému období. „Ukrajinští filmaři u nás natáčeli už před dvěma lety, a to na zámku v Miloticích,“ dodala Ulrichová.

Opavští herci a hradecký komparz

Ačkoli hlavní postavy v satirické komedii Pušken ztvárňují přední ukrajinští herci, na epizodních rolích se podíleli také umělci ze Slezského divadla v Opavě. Poznat atmosféru natáčení mohli i lidé z Hradce, kteří dostali nabídku na komparz. „S celým českým štábem jsem byl velmi spokojen,“ říká Murovaniy a dodává: „S většími problémy jsme se při natáčení nesetkali. Jen nám jeden den nepřálo počasí. Pršelo a my jsme potřebovali slunce. Byli jsme nuceni další natáčecí dny trochu natáhnout.“ První snímek, na kterém se režisér Murovaniy podílel jako spoluscenárista, se před dvěma lety natáčel v Miloticích. Film Vše nejlepší, královno, se nesl v podobném duchu jako chystaný Pušken.

Uvidíme Puškena také u nás?

Podle režiséra Murovaniyho byl scénář napsán tak, aby mohli film v případě úspěchu zhlédnout i v jiných zemích. „Pokud se film dostane do České republiky, hradecký kinosál bude určitě plný,“ s úsměvem podotkl režisér. Vzhledem k náročnosti historického snímku pracoval štáb čtrnáct až osmnáct hodin denně. Aby mohl štáb co nejefektivněji a nezávisle pracovat, denně na místo dojížděl vůz s jídlem.

Samotné natáčení a ruch kolem něj lákal mnoho zvědavců. Podle Kateřiny Ulrichové však nepůsobili větší problémy. „Lidé byli samozřejmě zvědaví, ale to je všude. Nic, na co bychom nebyli zvyklí,“ potvrdila Ulrichová. Celý štáb se po natáčení na Opavsku vydal do Bruntálu, kde se budou točit například záběry z plesu.