Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči, pozor, jste povinni umožnit sanitce průjezd

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

7.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V následujícím dotazu se čtenář Karel Z. ptá na to, jak v silničním provozu správně uhýbat sanitkám vezoucím pacienta.

„Jel jsem po jedné z opavských ulic a předjížděla mě houkající a blikající sanitka, které jsem uhýbal. Další řidič jí ale málem vjel do trasy. Zajímalo by mě, jestli mají řidiči povinnost sanitky pouštět, a pokud ano, jak se má řidič správně zachovat, aby neohrozil dopravu?“ ptá se čtenář.

Na jeho dotaz odpovídá tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

„Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům doprovodným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly je doprovázejícími se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

Pokud hustota provozu na dálnici a rychlostní silnici o dvou jízdních pruzích v jednom směru jízdy vyvolá vznik kolony stojících vozidel, jsou řidiči souběžně jedoucích vozidel povinni před zastavením vozidla vytvořit mezi sebou jeden průjezdný jízdní pruh široký nejméně tři metry pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích.

Řidiči jedoucí v krajních jízdních pruzích v jednom směru jízdy mohou při vytváření průjezdného jízdního pruhu vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Řidičům ostatních vozidel je vjezd do pruhu pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy a jízda v tomto pruhu zakázána; toto neplatí pro vozidla vlastníka pozemní komunikace a vozidla technické pomoci.

Svítí-li zvláštní výstražné světlo modré barvy na stojícím vozidle, musí řidiči ostatních vozidel podle okolností snížit rychlost jízdy a případně i zastavit vozidlo,“ cituje zákon o silničním provozu Lukáš Humpl (pozn. redakce – zákon o silničním provozu – 361/2003 Sb., § 41 Jízda vozidel s právem přednostní jízdy).

Jak dále Humpl zmínil, pokud jde o řidiče, jsou povinni sanitce, která se blíží, umožnit bezpečný a plynulý průjezd.

„To znamená zajet ke krajnici a zpomalit, případně úplně zastavit. Vhodné také je, když řidič dá znamení, že sanitku registruje. Například blikáním výstražnými světly svého vozu. Na křižovatkách, kde situace bývá často nepřehledná a sanitka tam vjíždí na červenou, je nejlepší zastavit a vozidlo záchranné služby nechat bezpečně projet,“ vysvětluje s tím, že někteří řidiči bohužel dostatečně nesledují provoz na silnici a stává se, že si přijíždějící sanitky prostě nevšimnou, a pokud mají ve vozidle hlasitě puštěnou hudbu, ani ji neslyší.

„Motoristé, kteří zpozorují blížící se sanitku na poslední chvíli, reagují často impulzivně. Těžko předvídatelné či prudké manévry však mohou situaci nečekaně zkomplikovat. Pokud jde o chodce, rizikovými skupinami jsou děti, které mohou do vozovky vběhnout třeba i ze zvědavosti, a senioři, kteří při přecházení silnice někdy blížící se sanitku vůbec nezaregistrují,“ dodal Humpl.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: lucie.orbanova@denik.cz, nebo veronika.zahradnikova@denik.cz.
7.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení