V tomto článku vám přinášíme seznam důležitých dopravních omezení, která se v současné době týkají Opavska. K nejvýraznějším patří bezesporu výstavba Jižního obchvatu a s ním spojených několik – ať už částečných, nebo úplných – uzavírek.

Z Komárova do Kylešovic neprojedete

Řidiči mají smůlu. Již od loňského listopadu se nedostanou z Kylešovic do Komárova. Důvodem je výstavba Jižního obchvatu. Konkrétně dojde k prohloubení oproti stávající niveletě silnice přibližně o jeden metr tak, aby byl průjezd pod železničním mostem bez omezení pro veškerou dopravu.

Redakci tuto informaci sdělil vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací odboru dopravy opavského magistrátu Rudolf Klein.

Tak nyní vypadá podjezd pod železniční tratí mezi Komárovem a Kylešovicemi. foto: Vladimír Meletzký

Stavba by měla být dokončena v červnu 2012. Stávající silnice bude tedy podle něj zachována a pouze směrově upravena v místě napojení na obchvat. Je však nutno zdůraznit, že uzávěrka této trasy zatíží dopravu v centru města.

„Objízdná trasa je vedena po silnici I/11 do Opavy a zde buď po ulici Jánské a Bílovecké do Kylešovic,“ popsal Klein.

Na Hradecké vás zpomalí semafory

Řidiče pak trápí další omezení provozu. Kvůli přemostění železniční trati z Opavy do Hradce nad Moravicí je od 1. března komplikovanější průjezd Hradeckou ulicí. Doprava je svedena do jednoho jízdního pruhu a je řízena semafory. Řidiči sice zatím odbočí z křižovatky smrti do Otic nebo Kylešovic, ale v opačném směru ne.

Doprava na křižovatce Hradecká, Otice, Kylešovice, které se přezdívá křižovatka smrti, je řízená semafory. foto: Vladimír Meletzký

Od 1. dubna se pak nedostanou do Kylešovic a o měsíc později ani do Otic. Tato situace by měla trvat až do konce roku.

Do Kylešovic se dostanete jen jedním směrem

Další komplikace, které čekají na řidiče, jsou v Kylešovicích. A to v Bílovecké ulici v Kylešovicích u točny autobusů u střediska Správy silnic MS kraje kousek od známého Areálu zdraví. Opět kvůli výstavbě Jižního obchvatu. Dvousetmetrová uzavírka od křižovatky Joži Davida po most přes řeku způsobila, že se řidiči nedostanou do Raduně, Vršovic a Chvalíkovic.

Bílovecká ulice v Kylešovicích u střediska Správy silnic MS kraje poblíž známého Areálu zdraví. Zajímavostí je, že značka Zákaz vjezdu je umístěná těsně před odbočkou z ulice Bílovecké na ulici Joži Davida. Je to velmi frekventovaná odbočka, na niž nelze odbočit bez porušení zákazu vjezdu – za minutu tam vjelo pět aut. foto: Vladimír Meletzký

Na tomto úseku se bude stavět okružní křižovatka. Omezení potrvá až do konce letošního října. Objížďka vede kolem Globusu do Komárova a pak na Raduň, nebo do Branky u Opavy a dále pak na Chvalíkovice, Vršovice a Raduň.

Do Kylešovic se tedy dostanete pouze jedním směrem, přes Janskou a Bíloveckou ulici. Aby zde byl průjezd možný i pro kamiony, upravil odbor dopravy podmínky průjezdu pod železničním mostem. Jak řekla tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná, podjezdná výška byla zvýšena na 4,1 metru. „V místě pod trolejovým vedením je podjezdná výška 3,6 metru,“ uvedla Dobrovolná.

Na tomto úseku v Kylešovicích v Bílovecké ulici u střediska Správy silnic MS kraje se staví okružní křižovatka. foto: Vladimír Meletzký

„Další příjezd do Kylešovic pro vozidla do 3,5 tuny bude možný po místních komunikacích Horní hráz a Gudrichova,“ podotkl vedoucí oddělení správy dopravy a pozemních komunikací odboru dopravy opavského magistrátu Rudolf Klein.

Malé Hoštice

Kolony aut v Malých Hošticích, kde je nyní částečná uzavírka. Důvodem je výstavba kanalizace. Omezení potrvá do 31. května. foto: 2 x Vladimír Meletzký