„Stává se nám to často. Hlavně na čerpací stanici v Neplachovicích, Kravařích a Dolním Benešově. Ačkoli si spousta lidí myslí, že jsou újezdy noční záležitostí, není tomu tak. Většina se jich stane přes den, konkrétně pak v době, kdy je největší provoz,“ vysvětluje za síť čerpacích stanic SVAM CS dispečerka Martina Konečná.

Potvrdila také, že platby předem Obsluhy čerpacích stanic: Řidiči nám ujíždějí bez placení během dne z tohoto důvodu nezvažují. „Kvůli systému předplatby by se tvořily dlouhé fronty. Navíc je tento systém složitější a riskovali bychom ztrátu slušných zákazníků, kteří by mohli v platbě předem vidět projev nedůvěry,“ vysvětluje Martina Konečná s tím, že újezdy bez placení řeší ve spolupráci s policií.

Ta však podle jejích slov nemá při dopadení pachatele velkou úspěšnost. „A to ani přesto, že jim častokrát předkládáme SPZ a záběry z kamer,“ podotkla. Nakonec zmínila, že placení předem využívají jen na některých nonstop stanicích, a to především v noci.

„Je to z důvodu zvýšení bezpečnosti obsluhy,“ dodala. Také tiskový mluvčí OMV Viktor Kučera potvrdil, že se na Opavsku stává, že řidiči ujíždějí bez placení. „Řeší se to předáním na policii České republiky, o platbách předem zatím neuvažujeme,“ uvedl.

Podle Tomáše Zikmunda ze společnosti Čepro míra újezdů na Opavsku nedosahuje takové úrovně, aby uvažovali o platbě předem. „Tyto případy však netrápí jenom síť EuroOil, ale dotýkají se všech provozovatelů čerpacích stanic. Proto také otázka možné platby před natankováním bude diskutována na půdě České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu,“ uvedl Zikmund.

Platby předem nezvažují ani ve firmě Shell. Potvrdil to Petr Šindler z vnějších vztahů Shell Czech Republic & Slovakia. „Neregistrujeme, že by byl počet újezdů na Opavsku výrazně vyšší než v jiných regionech. Ohledně takzvaných újezdů provozujeme aplikaci, která je sdílená v síti našich čerpacích stanic a do které registrujeme všechny zákazníky, kteří od stojanu odjeli bez zaplacení,“ dodal Šindler.

Tento jev, jak tvrdí Jiří Grossmann z firmy Autogas Opava, se pak neobjevuje u plynových čerpacích stanic LPG: „To proto, že vyhláška stanoví plnění plynových vozidel vyškolenou obsluhou čerpací stanice. Obsluha si tudíž většinou zákazníka vyúčtuje po naplnění přímo u vozidla.“