Organizátoři vykolíkují trať a úkolem řidičů pak je ji ve svých vozech projet nejen co nejrychleji, ale také technicky správně. Bezchybná jízda se rovná maximálnímu počtu bodů. Ty se následně promítají do celkového času.

Závody mají v Hlučíně už zhruba dvacetiletou tradici a těší se solidní účasti. Na start se totiž vždy postaví několik desítek lidí. Naposledy se v rámci Novoroční jízdy představilo okolo padesáti jezdců. Dva dokonce přijeli až ze slovenské Handlové.

„Pravidelně se jezdí na parkovišti u štěrkovny. Soutěžící si letos konečně mohli pochvalovat sněhové podmínky, na nichž jízda získala ještě zajímavější náboj. Další zkoušky proběhly také u hlučínského vlakového nádraží a za Lidlem. Časy se sčítaly, a kdo byl nejrychlejší, zvítězil,“ komentoval Jindřich Machálek, předseda Automotoklubu Hlučín, jenž závody v jízdě zručnosti pořádá. Sám přitom neví, že by se něco podobného konalo i na jiných místech Moravskoslezského kraje.

„Škoda, že studené počasí nevydrželo celé dopoledne, poněvadž oblevou byli zvýhodněni soutěžící, kteří vyjížděli na trať na konci startovního pole,“ vracel se ještě v krátkosti k prvnímu dílu seriálu v jízdě zručnosti ředitel závodu Pavel Zbytovský.

Celá soutěž nese oficiální název O putovní pohár starosty města Hlučína. V úvodním řidičském zápolení tohoto roku se nejvíce dařilo členovi místního automotoklubu Dušanu Gacíkovi. Mezi ženami jela nejlépe Dagmar Drobíková z Rychvaldu. Příklad této řidičky dokládá, že hlučínský podnik vábí účastníky nejen z okolí, ale napříč celým krajem.

„Naposledy bylo lidí o něco méně, těžko říct, čím to bylo způsobeno. Stabilně je ale okolo sedmdesáti závodníků. Překvapilo nás, že v lednu dorazili také lidé ze Slovenska. Soutěž už má svou tradici. Organizujeme ji proto, aby se řidiči mohli vyřádit mimo silnice,“ pokračoval Jindřich Machálek.

Jízdy zručnosti budou v Hlučíně i nadále pokračovat.

Nejbližší díl seriálu proběhne v sobotu 9. února, další se konají v březnu nebo dubnu. Ten závěrečný pak připadá na 19. října.