Ministerstvo dopravy chce minimalizovat zimní problémy řidičů na rizikových úsecích dokonalejší zimní výbavou. Taková místa budou od 1. listopadu do 30. dubna označena speciální značkou. Na Opavsku se s ní řidiči neshledají.

„V regionu nemáme žádné až tak problematické místo, které by muselo být označeno touto značkou. Všechny úseky v okrese jsou v nepříznivém počasí sjízdné s běžnými zimními pneumatikami,“ říká vedoucí odboru dopravně správních agend opavského magistrátu Josef Trčka.

Pneumatiky, které nová značka vyžaduje, musejí mít hloubku vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů u vozidel do 3500 kilogramů nejméně čtyři milimetry na všech kolech. Průzkumy i zkušenosti prokázaly, že zimní pneumatika s hloubkou dezénu nižší než čtyři milimetry ztrácí na sněhu své vlastnosti. U vozidel nad 3500 kilogramů to musejí být pneumatiky se zářezem nejméně šest milimetrů na všech hnacích kolech. V případě, že vozovka je dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou, připouští nová značka také nahrazení takových zimních pneumatik sněhovýmiřetězy.

Podle aktuálních informací z odboru dopravy Krajského úřadu Moravskoslezského se umístění nové značky C 15a o povinné zimní výbavě aut bude týkat v našem kraji pouze horských oblastí u silnic II. a III. třídy. „U silnic první třídy je zavedení této značky komplikovanější. Je nutné například stanovit objízdné trasy, a také vybudovat odstavná místa,“ uvedl referent pro silniční hospodářství odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Oldřich Surý.

Po projednání s majetkovými správci se tedy nové značení bude týkat například silnice III. třídy v úseku Krásná – Visalaje v okrese Frýdek-Místek a značení by mělo platit mimo jiné také v úseku Hvězda - Ovčárna v okrese Bruntál. Policisté se budou také zapojovat do dopravněbezpečnostních akcí na okresní, krajské či celorepublikové úrovni. zaměřených na dodržování těchto nových nařízení. „Kvůli informovanosti veřejnosti budeme samozřejmě provádět i preventivní akce,“ podotkl opavský policejní mluvčí René Černohorský.

(jih, ver, mif)