Pátek, devět hodin ráno. Před sídlem Městského dopravního podniku v Opavě se postupně scházejí zaměstnanci. „Dnes to tu bude husté,“ říká jeden z nich. Řidiči jsou se současnou situací ve firmě nespokojeni. „Pracuju tady už šestnáct let. Hodně práce za málo peněz a volno skoro žádné. Přidali nám pár korun, ale vůbec jsem to nepocítil. Navíc je málo řidičů, nikdo tu nechce za ty peníze dělat,“ řekl jeden z nich, který však nechtěl z obavy o práci prozradit své jméno.

Na včerejší schůzku nešel. „Nevěřím, že se něco změní.“ Na schůzku s vedením, na kterou mimo jiné zval i leták na vrátnici, se autor článku nedostal. „Počkejte, přijde si pro vás pan náměstek,“ sliboval vrátný. Další rozhovor se pak konal už jen před závorou. „Nic vážného se neděje. Je to běžná schůzka, jaká se pořádá každý rok,“ tvrdil náměstek Libor Pěčonka. Nespokojensot svých lidí však chápe.

„Ukažte mi někoho, kdo není nespokojený. Máme málo řidičů, takže měli hodně přesčasů, a když si v novinách přečtou, že průměrný plat je přes jednadvacet tisíc, a to zdaleka nemají, tak se jim nedivím,“ řekl Pěčonka. Městský dopravní podnik však s tím prý nic udělat nemůže. „Nejsme klasická firma, která by mohla použít například peníze ze zisku, patříme městu,“ dodal Pěčonka. Stávka řidičů podle něj v brzké době nehrozí. „Kolektivní smlouva na tento rok byla podepsána,“ dodal.

Prakticky stejně mluvil včera odpoledne i ředitel MDPO Hynek Woitek. „Nechceme nic skrývat. Máme stejné problémy jako většina dopravců v České republice. V současné době mi chybí deset řidičů. Někteří z nich jsou dlouhodobě nemocní, a proto ostatní musí za ně zaskakovat, a chápu, že je to pro ně hodně složité a náročné. Chtěl bych jim za to poděkovat a domluvili jsme se, že za to dostanou odměny, protože si to zaslouží,“ vysvětlil ředitel. Velký problém by podle něj nastal, kdyby současná situace s nedostatkem řidičů měla trvat delší dobu. „Pak by se musela přijmout některá opatření, ale já doufám, že to brzy vyřešíme,“ dodal Woitek.