Do našeho přehledu jsme zahrnuli nejčtenější články z našeho webu.

Leden

1. ledna Silvestrovská noc: Málo lidí, zato ale spousta alkoholu
Vylidněné ulice, opilé dívky zpívající českou hymnu anebo tři lidé uvízlí ve výtahu. I takový byl letošní silvestr v Opavě.

3. ledna Zákaz pití alkoholu na veřejnosti
Město Opava se přidalo k těm městům republiky, které se už dříve rozhodly touto cestou regulovat veřejné pití alkoholu a podobné nešvary.

9. ledna Pouliční prodejci mají utrum, lidé by měli mít klid
Od pátku 6. ledna bychom se už v centru Opavy neměli setkat s prodejci parfémů, mobilních tarifů, ale ani knih vedoucích nás ke spasení. Radnice jim vymezila mantinely. 

10. ledna Lidé v Kateřinkách brání tamní kopeček
Mezi některými obyvateli opavské městské části Kateřinky se rozšířila poplašná zpráva, že magistrát hodlá srovnat se zemí jednu z místních neodmyslitelných součástí krajiny kopec ve vnitrobloku ulic Černá - Hálkova - Ratibořská.

Kopec nedaleko bývalé diskotéky Alhambra ke spokojenosti místních obyvatel zůstane. Plánované velké stavební úpravy se jej nedotknou.

11. ledna Nejvyšší soud: Město Opava v prodeji domů pochybilo
Hláska vedená bývalým primátorem Zbyňkem Stanjurou (ODS) prodala domy na Horním náměstí dceři Aloise Hadamczika. Prodej je však neplatný. 

12. ledna Nový sběrný dvůr? Ne, řekli lidé a poslali radnici petici
Téměř devět set lidí podepsalo petici proti stavbě nového sběrného dvora v Kylešovicích. Ten má vyrůst v ulici U Cihelny na nevelkém pozemku před viaduktem v Bílovecké ulici. Od stávajícího sběrného dvora je tak vzdálen zhruba sto metrů.

16. ledna Hláska řeší ožehavý problém: žádost o německý památník
Ožehavé téma má nyní na stole vedení opavské Hlásky. Musí vyřešit žádost Slezského německého svazu Opava na vybudování pomníku bývalým německy hovořícím obyvatelům. 

26. ledna Pozdvižení v divadle: umělci jsou na dlažbě
Vlajková loď opavské kultury, Slezské divadlo, se otřásá. Radnice divadlu letos dala 68 milionů, což je o milion méně než loni. A právě kvůli nedostatku peněz se rozbíhá série propouštění. 

29. ledna Pátrání po muži mělo špatný konec
Pátrání po šestadvacetiletém muži z Kravař vyhlásili uplynulou sobotu policisté. Ten den dopoledne okolo desáté hodiny přišel na služebnu policistů v Kravařích dvaapadesátiletý místní muž a oznámil, že už dva dny postrádá svého syna, který odjel ve čtvrtek brzy ráno na kole a už se nevrátil. 

Únor

2. února Bude mít Opava náměstí Václava Havla?
Bude náměstí Osvoboditelů přejmenováno na náměstí Václava Havla? Nebo to snad čeká náměstí Republiky či něco zcela jiného? Jisté je v této chvíli jen jedno: někteří Opavané by rádi měli nějakou ulici, náměstí, budovu či instituci v Opavě po Havlovi pojmenovánu. A myslí to zcela vážně. 

6. února Opilec zbil ženu. Ta později zemřela
Jedenačtyřicetiletý muž, žijící na ubytovně ve vítkovské Opavské ulici, se opil. Jeho o osmnáct let mladší družka ale neměla pro tento stav pochopení. Brzy se strhla hádka, která v muži probudila agresivní sklony. Začaly padat rány, po kterých zůstala napadená ležet bezvládně na zemi. 

7. února Na Hlásce odhalili obraz exprimátora Stanjury
Bývalý primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS) se natrvalo vrátil do své kanceláře v druhém patře Hlásky. V pracovně, v níž úřadují primátoři, totiž od pondělka visí jeho obraz. Ten doplnil kolekci portrétů mužů, kteří stáli v čele Opavy.

Bývalý primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS) se natrvalo vrátil do své kanceláře v druhém patře Hlásky. V pracovně, v níž úřadují primátoři, totiž od pondělka visí jeho obraz. Ten doplnil kolekci portrétů mužů, kteří stáli v čele Opavy.

9. února Kylešovice v ohrožení. Budou odříznuty
Bude to nejspíš pohroma. Alespoň pro obyvatele už tak zkoušených Kylešovic či podnikatele, jejichž firmy zde sídlí. Ještě zde není dokončen jižní obchvat a úřady naplánovaly, že rozkopou hlavní tepnu do z Opavy do Kylešovic: ulice Janskou a Bíloveckou. 

11. února Co tu šaškuješ! Osočují řidiči strážce přechodů
Muž sedící na židli u křižovatky Rooseveltova a Hradecká je už pro Opavany živoucí legendou. Občas mávne na pozdrav řidiči autobusu, občas prohodí slovo s kolemjdoucími. 

15. února Výtvarník Morys a ředitelka OKO vedou válku
Sochař a výtvarník Oldřich Morys kontra ředitelka Opavské kulturní organizace (OKO) Daniela Pekárková. To jsou dvě strany ve sporu, který se svým charakterem mění v zákopovou válku.  

21. února Před Korunou se střílelo, na místě zůstal zraněný muž
V opavském centru, konkrétně před hotelem Koruna, se v sobotu střílelo. Kdo za tím stojí a co přesně se stalo, nikdo neví. 

Březen

11. března Teriér brutálně napadl ženu a jejího syna
Ženě ukousl část ucha. Muži pak ošklivě poranil obě ruce. Ať už se předevčírem v onom staffordšírském teriérovi v Ludgeřovicích zlomilo cokoli, za své agresivní chování si vysloužil nejvyšší trest. 

12. března Opava College? Splasklá bublina za šest set tisíc
Na začátku bylo plno krásných slov, slibů a velkolepých vizí. Na konci je pachuť z rozčarování. Nejen však to. Pryč je také šest set tisíc korun. Ty z městské pokladny nenávratně vytáhl projekt Opava College. Zmařenou investici zaplatili daňoví poplatníci. 

12. března Domu, v němž bydlí popálená Natálka, hrozí exekuce
Rodičům těžce popálené malé Natálky z Vítkova hrozí nejspíše vážné existenční potíže. V domku v Budišově nad Budišovkou pořízeného z darů soucitných lidí, v němž již dva roky bydlí, hrozí exekuce. Exekuci je přitom tato nemovitost vystavena opakovaně. 

14. března V restauracích je zima, provozovatelé prý ale nešetří
V chladných měsících se každý jistě rád schová před nepříznivým počasím do tepla restaurace. Ale je v nich skutečně teplo? Podle námi oslovených Opavanů moc ne.

19. března Severní obchvat Opavy bude mít jen dva pruhy
Podoba jižního obchvatu, který je před dokončením, je Opavanům už známá. Zdaleka ne každého uspokojuje. „Silničky jako mezi vesnicemi a kruhový objezd jako pro angličáky," hodnotí jeho podobu jeden z našich čtenářů v internetové diskusi.

20. března Aristo Z byl vyhlášen koněm roku
Jezdecký oddíl v Kateřinkách opět výraznou měrou vstoupil do podvědomí milovníků koní. Aristo Z byl totiž v pražském paláci na Žofíně vyhlášen koněm roku.

Bratři Karel a Marián Rodenovi jsou na koňském galavečeru téměř pravidelnými hosty. Karel Roden odměňuje skokového koně roku 2011 Arista Z.

22. března Ve Slezské nemocnici zkolaboval pacient. Tvrdí, že kvůli zanedbané péči
Měl vážné střevní problémy a věděl o nich. Přesto prý byl ošetřující lékař k tomu na oddělení interny Slezské nemocnice v Opavě hluchý. Pak ale přišel den, kdy upadl do bezvědomí. 

25. března Bylinkářka: Vraťme se k radám našich babiček
Na bylinkářku byste ji na první pohled netipovali. Drobná plavovlasá dívka stojící v obchůdku, kde rozpoznáte jemnou vůni levandule, máty, heřmánku a meduňky, nás přivítala srdečně. 

Duben

2. dubna Oheň v Kartáči: hasiči zachraňovali životy
Při požáru, který vypukl v opavské restauraci Kartáč v neděli před půl devátou večerní, museli zasahující hasiči dva lidi zachránit a dalších devět evakuovat. 

Takto dopadla kuchyně v Kartáči, poté co ji v neděli zachvátil oheň.

2. dubna Přestěhuje se Hlavní pošta?
To by čekal málokdo. Hlavní pošta na Masarykově třídě v Opavě funguje odnepaměti. Lidé si navykli sem chodit už automaticky. To vše ale možná brzy skončí.

3. dubna Komerční banku přepadl muž se zbraní
Úterý, pár minut po desáté hodině dopolední. U pobočky Komerční banky v Olomoucké ulici téměř nic nenasvědčuje tomu, že se zde udál jen před půl hodinou závažný zločin. Na cestě před budovou stojí pouze jedno civilně vyhlížející vozidlo a za ním auto městské policie.

6. dubna Velký úspěch: odborníci ocenili Jiřího Knapíka
Je to obrovský úspěch. Nejen pro něho osobně, ale i pro Slezskou univerzitu a město Opavu. Sedmatřicetiletý historik Jiří Knapík získal prestižní ocenění Magnesia Litera. Odborná porota ocenila jeho publikaci nazvanou Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948 až 1967, na níž deset let pracoval v tandemu s Martinem Francem.

Jiří Knapík Deníku zapózoval se svou dvousvazkovou publikací.

9. dubna Profesionální sázkař: Základem úspěchu je dodržovat systém
Široká veřejnost jimi většinou opovrhuje. Na profesionální sázkaře se zkrátka dívá skrz prsty. Leckdo si myslí, že jde o gambling. Nečestný, možná dokonce i ilegální výdělek. Za vítěznými tipy se ovšem častokrát ukrývají hodiny a hodiny práce.

14. dubna Jaderné zbraně na Libavé? Kdo ví…
Byly v osmdesátých letech na Libavé uloženy a připraveny k odpálení jaderné hlavice? Důkazy to zatím nepotvrzují, ale takováto možnost zde skutečně byla. Děsivá představa spojená s tím, jak je známý vojenský prostor úzce spojen s Opavskem.

22. dubna Nové ulice: kde jsou a kdo je pojmenovává?
Věděli jste například, že se žádná nová část města či obce nesmí jmenovat podle žijících osobností? Přímo v Opavě vznikly v poslední době nové ulice v minimálně pěti případech. V Hlučíně od konce roku 2008 tři.

30. dubna Technoparty v Klokočově? Žádná hrůza…
Opilí a zfetovaní řidiči, jeden odvoz na psychiatrickou léčebnu a stížnosti lidí z Klokočova. To je technoparty, která se odehrála v minulých dnech na Hadince. Oproti loňským rokům to prý ale byla „pohoda jazz"…

Květen

3. května Do Opavy přijela princezna
Opavská radnice byla ve čtvrtek tak trochu nohama vzhůru. Očekávala výjimečnou návštěvu. Přijela mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví pro Rakousko a Českou republiku a blízká příbuzná panovníka knížete Jana Adama II. Maria-Pia Kothbauer.

Opavská radnice byla ve čtvrtek tak trochu nohama vzhůru. Očekávala výjimečnou návštěvu. Přijela velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví a blízká příbuzná panovníka knížete Jana Adama II. Maria-Pia Kothbauer.

4. května Co bude se školním statkem?
Co se děje se Školním statkem v Opavě? Brousí si na něj „mocní lidé z krajského úřadu" zuby? Ti, kteří tyto otázky vznášejí, však odmítají vystoupit z anonymity, protože se podle svých slov bojí postihu shora. Jejich jména jsou však redakci známa.

15. května Zavraždila své čtyři děti, nyní míří do opavské věznice
Dana Stodolová a Jaroslava Fabiánová. Nad jmény těchto obyvatelek opavské ženské věznice se lidem dodnes zvedá žaludek. Brzy k nim zřejmě přibude i Romana Zienertová.

18. května Kulturní dům Na Rybníčku se po dvou letech otevřel
Téměř dva roky čekali Opavané na okamžik, kdy budou moci vstoupit do nově zrekonstruovaného Kulturního domu Na Rybníčku. O víkendu se jejich tužby naplnily. Staronový opavský kulturák je opět v provozu.

Kulturní dům Na Rybníčku se v pátek 18. května po dvou letech opět otevřel.

20. května Kateřinky kdysi měly svou vlakovou zastávku
Když v současné době projíždíte po hlavní okolo Stříbrného jezera, asi vás nenapadne, že přesně v těchto místech se kdysi nacházela železniční trať vedoucí až do polského Bavorova, ležícího asi třicet kilometrů od Opavy.

21. května Basketbalisté mají nového kouče, Davida Klapetka střídá Petr Czudek
Jedna podstatná změna se udála během pondělního dne v basketbalovém klubu z Opavy.

Petr Czudek

23. května Před hradeckým zámkem stojí paskvil, lidé se diví
Zámek Hradec nad Moravicí navštěvují tisíce lidí z tuzemska i zahraničí. Ti se nyní nestačí divit. Před touto národní kulturní památkou vyrostla prapodivná zahrádka. Můžete si připadat jako v Disneylandu.

Červen

3. června Student vymyslel plovoucí dům a vyhrál
Potřeboval nápad. Takový, který by porotu zaujal. Podařilo se mu to. Student Střední průmyslové školy stavební v Opavě Matěj Kulhavý „vymyslel" plovoucí dům. Jeho projekt je zajímavý, atraktivní a co je důležité: je realizovatelný.

20. června Bernard, DC Vision, Slezská tvorba: tři úspěšná jména
Majitel rodinného pivovaru Bernard a dvě další firmy z Opavska jsou natolik úspěšní, že dostali ocenění v soutěži Marketér roku 2011. Stanislav Bernard dostal cenu Velký delfín, DC Vision Malý delfín.

22. června Po pádu z kola se zabil cyklista
Tragický konec měla nehoda, která se přihodila v pátek pár minut po desáté ranní jednašedesátiletému Opavanovi. Muž jel na svém kole směrem od ulice Do polí k ulici Vrchní.

26. června Opavsko si můžete projít i na počítači
Nejste příznivci procházek po městě, a přesto oplýváte touhou po poznání? V tom případě pro vás bude nová funkce internetového vyhledávače Google jako dělaná. Díky Street View se můžete procházet ulicemi nejen na Opavsku v 3D prostoru.

Ukázka služby Google Street View.

27. června Životní sen mu zhatila křivda
Odmalička chtěl být pilotem a měl více než dobře nakročeno na ČVUT do Prahy. Devatenáctiletý Martin Krusberský ze Slezského gymnázia v Opavě však nyní na vlastní kůži poznal, že ke splnění snů může vést i strastiplná cesta připravená někým jiným.

29. června Některým lidem se nová podoba parků líbí, jiní jsou proti
Stavební práce v opavských parcích stále pokračují. Jmenovitě se jedná o Dvořákovy sady, sady Svobody, Křížkovského sady, Smetanovy sady a sady U Muzea. Projekt je realizován v rámci Integrovaného plánu rozvoje statutárního města Opavy na období 2008-2015.

Červenec

1. července Archeologové našli unikátní prsten
Co do velikosti drobný, co do významu v celém kraji naprosto unikátní a nedocenitelný. I takto by se dal definovat nález, který v minulých dnech učinili opavští archeologové. Je jím drahokamem zdobený zlatý pečetní prsten z počátku historie města Opava.

Prsten nalezený při vykopávkách v Opavě.

8. července V Píšti boural opilý řidič, spolujezdec zemřel
Lidský život si vyžádala tragická dopravní nehoda, která se stala v noci na neděli v Píšti. O několik hodin později, v Budišově nad Budišovkou, narazilo do stromu další vozidlo.

9. července MHD bude používat nový odbavovací systém
Jednoduché odbavení, sledování provozu vozidel opavského MHD či příjemnější ovládání prostřednictvím moderního barevného dotykového displeje. To vše a více slibuje cestujícím místní městský dopravní podnik s ohledem na přechod na nový odbavovací systém ve svých vozech.

12. července Pod Hláskou 'tiká' bomba
A je to tady zas. Zatímco loni tvůrci z Galerie Gottfrei schovali kašnu Koule na Horním náměstí před Hláskou do krychle, letos je z ní bomba. Po loňském symposiu Ztracená Opava je tady Polotovar 2012.

Tomáš Vrána, autor plastiky bomby, ve čtvrtek dopoledne své dílo přestříkával sprejem s černou barvou. „Poškodil ji déšť,“ zdůvodnil.

15. července Kovářský zázrak z Milostovic
Nad dovednostmi kovářů z milostovické kovárny zůstává rozum stát. Samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu. S kladivem a kleštěmi v ruce totiž dokážou proměnit kus železa doslova ve skvost.

30. července Valldemoso v Albertovci obhájil
Velký dostihový svátek zažil v neděli areál hřebčína Albertovec. Dostihový a jezdecký den přilákal opět početnou diváckou návštěvu, která viděla kvalitní sport a také bohatý doprovodný program.

Srpen

1. srpna Kráska z Otic se stala Miss léto 2012
O Karolíně Mališové donedávna asi slyšel málokdo. Jedná se o patnáctiletou dívku z Otic, která navštěvovala Základní školu Otickou v Opavě s matematickým zaměřením. Teď ale její jméno zní celou republikou. Stala se totiž Miss léto 2012.

2. srpna Koupaliště má studenou vodu, mnohým lidem to vadí
Opavské koupaliště je na rozdíl od ostatních vybaveno vlastním vyhřívacím systémem. Přesto zde návštěvníci naleznou chladnější vodu.

4. srpna Opavští fanoušci protestovali
Sobotní zápas druhé fotbalové ligy mezi Slezským FC Opava a Mostem byl „okořeněn" protestní akcí věrných fanoušků SFC. Ti i tak dali najevo, že nejsou spokojeni s prací současného vedení klubu.

13. srpna Přišel o jachtu za miliony
„Byl z toho na první pohled celý špatný," popsal naší redakci český konzul v chorvatském Splitu Pavel Bednář reakci osmatřicetiletého Opavana. Tomu jachtu za šest milionů korun totiž kdosi v minulých dnech ukradl z přístavu Krvavica.

Právě tento typ jachty s označením Atlantis 40 byl osmatřicetiletému Adamovi Z., ukraden v Chorvatsku přímo z přístavu Krvavica.

16. srpna U Dolního Benešova se zřítilo letadlo, dva lidé zemřeli
Dva lidské životy si vyžádala letecká nehoda, která se ve čtvrtek okolo půl druhé odpoledne udála nedaleko letiště v Dolním Benešově-Zábřehu. Oba členové posádky byli podle svědků na místě mrtví. Co bylo příčinou nehody, ukáže až další vyšetřování.

Při tragické letecké nehodě v Dolním Benešově-Zábřehu zemřeli dva Rakušané.

17. srpna Tyčkařskou exhibici na Dolňáku ovládl Jan Kudlička
Druhý Tyčkařský open air mítink na Dolním náměstí v Opavě v rámci šestého ročníku Memoriálu dr. Lesáka opanoval odchovanec opavského Sokola Jan Kudlička, který ve velkém stylu obhájil vítězství z předešlého roku.

22. srpna Hasiči zachraňovali kocoura visícího z okna za hlavu
Kocoura, visícího v pootevřeném okně za hlavu, museli zachraňovat v úterý vpodvečer profesionální hasiči.

27. srpna Josef Mazura už není trenérem Slezského FC
Josef Mazura končí na lavičce Slezského FC Opava. Šestapadesátiletý trenér odnesl svým místem špatný vstup do sezony. Vedení aktuálně patnáctého týmu druhé fotbalové ligy hledá intenzivně nového trenéra.

29. srpna Jižní obchvat Kylešovic: Jedněm uleví, druhým přitíží
Přestřižení pásky otevřelo ve středu kolem poledne trasu jižního obchvatu motoristům. Počet projíždějících vozidel centrem Opavy by měl být po dvouleté výstavbě rozhodně nižší.

31. srpna Otázka trenéra vyřešena, přichází David Vavruška
Trenér David Vavruška převezme od pondělka fotbalisty Slezského FC. Devětatřicetiletý kouč a vyznavač ofenzivního fotbalu by už v sobotu měl sledovat utkání Opavy s Pardubicemi. Ambiciózní trenér ještě do středy vedl prvoligovou Příbram, ale pro neuspokojivé výsledky byl odvolán.

David Vavruška

Září

3. září Masivní únik plynu na Jánské ulici
Zastavená železniční doprava na nedalekém východním nádraží. V bezpečné vzdálenosti odstavené trolejbusy. Po okolí evakuováno několik rodinných domů. To vše z jediného důvodu. V místech, kde se v Opavě potkává Bílovecká ulice s Jánskou, došlo v pondělí kolem patnácté hodiny nešťastnou náhodou k masivnímu úniku plynu.

3. září V Kravařích našli utopeného
Tři týdny. Právě tak dlouho mělo údajně ležet v přírodním jezírku na Koutských loukách v Kravařích tělo mrtvého třiapadesátiletého muže Miroslava N. Někteří místní obyvatelé tvrdí, že jeho smrt je víc než podivná.

6. září V Opavě je jediná Montessori škola v kraji
Je jedinou školou svého druhu v Moravskoslezském kraji a třiadvacátou v České republice. Montessori škola, která začala od pondělí fungovat na Komenského ulici v Opavě. Navštěvuje ji 19 dětí, z nichž naprostá většina jsou prvňáčci.

7. září V Opavě se objevili bojovníci proti potratům. Šokovali hrůznými fotografiemi
Ve středu se v Opavě objevili zvláštní hosté. Výstava, kterou umístili na veřejné prostranství před Střední zdravotnickou školu, neměla v Opavě obdoby.

13. září Unikátní studentský projekt vyzdobil stromy mašlemi
Kmeny čtyřiatřiceti stromů v opavské aleji vedoucí přes Dvořákovy sady zničehonic ozdobily velké mašle. Další originální výtvarný hapenning opavských umělců? Ne. Studentský projekt, zabývající se výzkumem spojení umění a reklamy.

Stromy podél chodníku přes opavské Dvořákovy sady v současnosti zdobí objemné mašle. Jedná se o ojedinělý studentský projekt.

17. září Vyšlo to. Dům za čtyřiadvacet hodin stojí!
Unikátní projekt, o němž jsem vás informovali, byl v úterý úspěšně dokončen. Hrubá stavba rodinného domu v Bolaticích-Borové, se kterou se započalo v pondělí v 8 ráno a jež měla být završena přesně po 24 hodinách, úspěšně stojí.

19. září Kráska z Kozmic má další titul na kontě
Michaela Dihlová je zkrátka krásná žena. Dokonce jedna z nejkrásnějších. V poslední době se o tom přesvědčují nejen místní obyvatelé, ale lidé z celého světa.

20. září Skrýval sklad tisíce litrů metanolu?
Před lety se tu vyráběly sladkosti. Ve čtvrtek ale kriminalisté v budově bývalých čokoládoven Fidor v Opavě nalezli něco mnohem závadnějšího. Jedná se o tisíce litrů neznámé tekutiny, a to nejspíše metanolu

23. září Nemocnice U Rytířů je minulostí. Vítejte v Rezidenci Elizabeth
Když se díváte na nejrozsáhlejší budovu v ulici Popská, ještě dnes se divíte její proměně. Zatímco před dvěma lety zde stála chátrající opuštěná nemocnice hyzdící centrum města, dnes se díváte na moderní rezidenci, která doslova oblékla nový kabát.

Takhle v současné době vypadá bývalá nemocnice U Rytířů. Je z ní bytový dům, který se převlékl do zcela nového kabátu.

Říjen

4. října Ředitel dopravního podniku Hynek Woitek byl odvolán
Přišlo to náhle a bez sebemenších předchozích signálů. O to větší rozruch a překvapení tato zpráva vzbudila. Představenstvo Městského dopravního podniku Opava (MDPO) odvolalo k 1. říjnu jeho ředitele Hynka Woitka, který tuto akciovou společnost patřící městu úspěšně vedl dvanáct let.

Hynek Woitek, odvolaný ředitel dopravního podniku.

8. října Jedenáctka se rozjíždí. Konečně
Do konce roku bude pokračovat stavba největšího mostu trasy přes údolí potoka Kremlice, jehož délka je 547 a výška 56 metrů.

14. října Výsledky voleb na Opavsku
Vítězství levice. Takový je výsledek letošních krajských voleb na Opavsku. Náš region tak kopíruje volební výsledek v téměř celé republice zabarvené do oranžové a červené barvy.

15. října Z velkých topolů na Komendě zbyly jen piliny
Majestátní topoly vypínající se v Opavě v lokalitě známé jako Komenda jsou dnes již minulostí. Před několika dny započalo jejich kácení a ve čtvrtek se již uklízely jen zbytky posledního z nich. Prý kvůli jejich zdraví.

Na Komendě vykáceli vzrostlé topoly. Kmeny rozřezané na kusy působily zdravě.

21. října Novým senátorem je Vladimír Plaček (ČSSD)
Voliči na Opavsku poslali do Senátu sociálního demokrata Vladimíra Plačka. Takový je výsledek druhého kola senátorských voleb během uplynulého víkendu. Vladimír Plaček počtem hlasů 11 372 (62,23 %) „převálcoval" svého politického protihráče, občanského demokrata Václava Vlčka, kterému voliči dali 6 901 hlas (37,76 %).

22. října Jedničky moravskoslezského byznysu sídlí na Opavsku
Kraj našel svou firmu i živnostníka v našem regionu. Vítězem soutěže Firma roku 2012 se v silné konkurenci 286 přihlášených společností stal Mlýn Herber a v soutěži Živnostník roku 2012 zvítězil truhlář Vlastislav Kolovrat z Březové.

26. října Hláska oživuje parkovací dům
Opavská radnice chce přitáhnout zpět do parkovacího domu na náměstí Osvoboditelů řidiče, kteří ho přestali využívat poté, co jim město před časem zvýšilo měsíční parkovné.

Listopad

4. listopadu Umí si doma vyrobit robota i mobil
Jsou lidé, kteří se ke genialitě propracovávají celý život, a jsou tací, kteří se s ní rodí.

5. listopadu U Kobeřic našli bombardér z druhé světové války
Na poli mezi Kobeřicemi a Albertovcem došlo k unikátnímu nálezu sovětského bombardéru Petljakov (Pe-2). Členové Klubu přátel Suchdolu nad Odrou ze sekce vojenské historie, kteří měli vyzdvihávání letounu z druhé světové války na starosti, šli najisto.

Členové Klubu přátel Suchdolu nad Odrou ze sekce vojenské historie vykopali na poli mezi Kobeřicemi a Albertovcem torzo sovětského bombardéru Petljakov (Pe-2).

8. listopadu Kdo povede OKO? Opět žena
Nová ředitelka rozhodně nebude mít lehkou práci ani pozici. Vyprávět by o tom mohly její dvě předchůdkyně.

10. listopadu Čtyři zranění při těžké autonehodě u Kravař
Vážné následky měla v sobotu ráno autonehoda, která se udála kousek za Kravařemi na silnici ve směru na Hlučín.

11. listopadu První jihlavská tramvaj sloužila ve Slavkově jako seník
Léta sloužila ve Slavkově jako seník. Majitel ani netušil, do jakého skvostu nasušenou trávu ukládá. Aniž by o tom věděl, na zahradě měl tramvaj starou přes sto let, která kdysi v Jihlavě zahájila hromadnou dopravu.

15. listopadu Centrum začíná žít svým vlastním životem
Před vchody do nového obchodního centra Breda & Weinstein se ve čtvrtek houfovali zvědaví návštěvníci dlouho před otevřením.

Před vchody do nového obchodního centra Breda & Weinstein se ve čtvrtek houfovali zvědaví návštěvníci dlouho před otevřením.

17. listopadu Přestupová bomba v BK Opava
Posilu těžkého kalibru získal do svých řad aktuálně poslední celek Mattoni NBL z Opavy. Dvouletý kontrakt s týmem podepsal pětatřicetiletý křídelník Ladislav Sokolovský.

20. listopadu Toaletní papír zasypal opavský trávník
Trávník fotbalového stadionu v Opavě byl v sobotu zasypán toaletním papírem. Šlo o další z protestů opavských fanoušků proti klubovému vedení a hlavně proti ekonomicko-technickému manažerovi Radimu Matýskovi. Zápas musel být navíc na několik minut přerušen, a to ne jednou.

28. listopadu V Bílovecké se objevily stezky pro cyklisty, místním se to nelíbí
Kam s ním? Tuto nerudovskou otázku si budou možná pokládat obyvatelé Kylešovic, až nebudou mít své vozidlo kam zaparkovat. Často využívané parkování po stranách vozovky už totiž nebude možné. Bude zde cyklostezka. A Kylešovští tím nejsou nikterak nadšení.

28. listopadu Do Hati se vezla elektrárna, semafory v Hlučíně musely dolů
Zásilky z Dánska a Německa dorazily do Hati. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby celkově nevážily pár desítek tun. Vezla se sem větrná elektrárna.

Prosinec

3. prosince Na Dolňáku se sešla „celá" Opava
Pokud jste si v neděli večer nechtěli nechat ujít rozsvícení vánočního stromu a velký ohňostroj na opavském Dolním náměstí, museli jste o své místo na „výsluní" statečně zabojovat. V centru města se totiž sešly tisíce lidí.

11. prosince Dopravu povede Zbyněk Stanjura
Premiér Petr Nečas (ODS) si na funkci ministra dopravy vybral nynějšího šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru. V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí vlády. Premiér tak potvrdil neoficiální informace o jménu nového ministra dopravy.

12. prosince Akce Česko zpívá koledy spojila Opavany
Dobrá nálada panovala ve středu večer na Dolním náměstí v Opavě, kde naše redakce pořádala ojedinělou akci s názvem Česko zpívá koledy.

Dobrá nálada panovala ve středu večer na Dolním náměstí v Opavě, kde naše redakce pořádala ojedinělou akci s názvem Česko zpívá koledy.

12. prosince Dobrá zpráva: Jánská a Bílovecká byly otevřeny
Na tuto chvíli řidiči netrpělivě čekali dlouhých deset měsíců. Přesně v sobotu 15. prosince budou ulice Jánská a Bílovecká znovu volné pro veškerou dopravu. Dostaly nové vozovky včetně podloží a inženýrských sítí a chodníky mají rovněž jako nové.

16. prosince Z vraždy muže byla obviněna jeho družka
V pondělí dopoledne kriminalisté definitivně potvrdili, že z vraždy, ke které došlo v sobotu 15. prosince vpodvečer v ulici Hlavní v Opavě-Kylešovicích, byla obviněna šestačtyřicetiletá družka mrtvého. Byl proto také již podán podnět na její vzetí do vazby.

16. prosince Hasiči u Komárova tři hodiny vyprošťovali zapadlého koně
Nešťastně skončila nedělní vyjížďka na koni pro patnáctiletou jezdkyni z Komárova. Se zvířetem přecházela potok nedaleko splavu Oáza. Skoro tříletému haflingovi Elizabeth ovšem na lávce sjela pravá zadní noha a zaklínila se do mostní konstrukce.

Hasiči v neděli vyprošťovali uvězněného koně na lávce pro pěší přes místní potok mezi Komárovem a Malými Hošticemi.

17. prosince Nemocný trenér Vavruška: Jsem od přírody bojovník, budu se rvát
Trenér fotbalistů Slezského FC Opava David Vavruška bojuje s vážnými zdravotními problémy. To byl i důvod, proč vynechal první část přípravného mezibloku. Nabízela se otázka, zda bude čtyřicetiletý trenér na jaře na opavské lavičce pokračovat.

21. prosince Stánkaři: Jarmark je mizérie
Centrum města poloprázdné. Ze sváteční atmosféry jen náznaky. Letos se slezská metropole vánočním jarmarkem příliš pyšnit nemůže. Vánoční jarmark letos poprvé organizuje firma RK Invest s. r. o., která se svým projektem zvítězila ve výběrovém řízení vyhlášeném magistrátem.

23. prosince Nejdražší pivo v republice lze vidět v Hlučíně
Skutečnost, že jsme národ pivařů, není žádným tajemstvím. Není divu, že se někteří z našich vyhlášených sládků pouští do výroby mnohdy unikátních speciálů. Teď však přišlo něco, co zatím nemělo obdoby.

27. prosince Vánoce: čtyři náhlá úmrtí a výtržnost v Bredovi
Beznadějně plná záchytka, vyhrožování a napadení v Bredovi a čtyři náhlá úmrtí. I takové byly Vánoce na Opavsku.

27. prosince Vánoční fotbalový zápas letos neměl vítěze
Šesté vánoční utkání současných a bývalých fotbalistů Slezského FC Opava nemělo vítěze. Čtvrteční zápas, ve kterém se představili zajímaví hráči jako Jan Nezmar, Zdeněk Pospěch, Libor Kozák, Lumír Sedláček, Milan Barteska, Jaroslav Černý nebo Jaroslav Kolínek, skončil remízou 4:4.