Do našeho přehledu jsme zahrnuli nejčtenější články z našeho webu od července do prosince. První část přehledu najdete zde.

Červenec

2. července: Studenti vytvořili videoklip pro Jana Budaře
Dokonalá postava versus naprostý normál. Tohle zobrazuje nový videoklip k písni Jana Budaře Miss vesmír. Co je na něm nejzajímavější? K písni slavného herce jej natočili studenti Audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě, což se dá považovat za úspěch.

3. července: Při požáru v Kateřinkách zemřel člověk
Jeden mrtvý, další lidé v nemocnici a čtyřiapadesát evakuovaných. Taková je smutná statistika nočního požáru, který vypukl před třetí ráno v jednom z paneláků v Opavě-Kateřinkách.

7. července: Stavba nové továrny na sušenky byla zahájena
Dvě stovky. Až tolik nových pracovních míst má vzniknout v nové továrně na sušenky, kterou staví v Opavě-Vávrovicích americká potravinářská společnost Mondelez International.

Čtěte také: Oplatky se v Opavě pečou už téměř dvě století

V pátek začala v Opavě-Vávrovicích výstavba nové továrny na sušenky americké společnosti Mondelez International.

18. července: Špion je zpátky na Dolním náměstí
Po více než měsíci se na Dolní náměstí vrátil Špion. Jedna z dominant náměstí prošla náročnou renovací, ale nyní už opět zaujala své tradiční místo.

23. července: V nemocnici řeší stížnost na ortopedii
Pan Radek se před nedávnem na oddělení ortopedie pěkně naštval. Po návštěvě Slezské nemocnice v Opavě sedl za počítač a napsal stížnost jak na vedení zařízení, tak k nám do redakce. Stěžuje si nejen na dlouhou čekací dobu, ale i na přístup personálu.

24. července: Dobrá zpráva z Městských sadů: Trávník roste a houstne
Pokud jste se báli, že by nový trávník na stadionu v Městských sadech ještě nebyl použitelný pro první domácí zápas Slezského FC, buďte klidní. Všechno by se mělo krásně stihnout.

25. července: Mondelez skončil s Modelem
Pro Model obaly Opava byla zakázka pro americkou cukrovinkářskou společnost Mondelez jedna z největších. Co bude znamenat v praxi pro celý region konec této mnohaleté spolupráce?

26. července: Jakub Šiřina se oženil
Jakub Šiřina se v sobotu oženil. Opora basketbalové Opavy a také reprezentační rozehrávač si řekl „ano" po šestileté známosti se snoubenkou Kristýnou Šrámkovou. Stalo se tak v ludgeřovickém kostele.

29. července: Řidič mazdy srážku s náklaďákem nepřežil
Smrtí jednoho z účastníků skončila nehoda, která se udála v pondělí po páté hodině odpolední na silnici mezi Služovicemi a Hněvošicemi.

Smrtí jednoho z účastníků skončila nehoda, která se udála v pondělí po páté hodině odpolední na silnici mezi Služovicemi a Hněvošicemi.

Srpen

4. srpna: Kováři ohromili návštěvníky
Fanoušci kovářského řemesla se o víkendu dočkali. Nádvoří Červeného zámku v Hradci nad Moravicí se stalo dějištěm jedinečného sympozia Kovářské sonáty 2014.

7. srpna: Skřipovský vrah dopaden? Policie obvinila šestadvacetiletého mladíka
Uplynul bezmála rok. Už to vypadalo, že případ vraždy vedoucí pošty ve Skřipově zůstane odložen v sekci nevyřešených. Nyní ale kriminalisté z činu obvinili šestadvacetiletého mladíka.

Čtěte také: Téměř rok po vraždě: Skřipovští stále uvažují nad řadou otazníků

10. srpna: Floristka z Hněvošic boduje na prestižních soutěžích
Bez květin by pětadvacetiletá Karolína Flaschková z Hněvošic snad ani nemohla existovat. Dlouhodobě se věnuje jejich aranžování a podle všeho má před sebou velkou kariéru.

11. srpna: Ženy zmlátili kvůli cigaretě
Opravdu se může něco podobného stát? Následující příběh se začal řešit ve velkém na sociální síti Facebook a jeho obsah je až děsivý. Zejména s ohledem na údajnou ignoraci lidí a drzost kriminálníků.

12. srpna: Chrám sv. Ducha odkrývá část svého tajemství
Vrty s mikrokamerou odhalily v úterý velkou barokní kryptu v presbytáři a zvednutý náhrobní kámen umožnil vstup do hrobky v boční části kostela.

Vrty s mikrokamerou odhalily v úterý velkou barokní kryptu v presbytáři a zvednutý náhrobní kámen umožnil vstup do hrobky v boční části kostela.

14. srpna: Před Základní školou Englišova ležel mrtvý muž
Pořádný šok čekal na uklízečky Annu Křapovou a Hanu Cahlovou, když ve čtvrtek krátce po páté hodině ranní dorazily do práce. U kontejnerů před Základní školou Englišova v Opavě totiž našly bezvládné tělo devětadvacetiletého muže, jenž nejevil žádné známky života.

15. srpna: V Ludgeřovicích se zabil motorkář
Ke smrtelné nehodě došlo v pátek dopoledne v Ludgeřovicích. Zahynul zde osmadvacetiletý motorkář.

18. srpna: Festival Hrady CZ se i letos vydařil na výbornou
Festival Hrady CZ, který v Hradci nad Moravicí proběhl tento pátek a sobotu sice trošku zkazilo počasí, ale i přesto návštěvnost byla rekordní.

Festival Hrady CZ, který v Hradci nad Moravicí proběhl tento pátek a sobotu sice trošku zkazilo počasí, ale i přesto návštěvnost byla rekordní. Na fotografii skupina Wanastowi Vjecy.

25. srpna: OBRAZEM: Odpust v Kravařích
Veselo bylo o víkendu v Kravařích, kde tisíce lidí navštívily tradiční odpust. Má stoletou tradici a koná se vždy ke konci srpna od čtvrtka do pondělí.

26. srpna: V Opavě bude nově jezdit Městobus, Dračák i Mařenka
V úterý se v Městském dopravním podniku za účasti primátora, poslanců a dodavatelů, slavnostně pokřtilo a uvedlo do provozu pět zbrusu nových trolejbusů, které se do opavských ulic vydají začátkem září.

29. srpna: Hlučíňan vyráží do světa, stopem chce objet zeměkouli
Osmadvacetiletý Hlučíňan Pavel Klega chce v průběhu tří let objet zeměkouli stopem.

31. srpna: Obr nad Kremlickým potokem
Uprostřed lesa poblíž obce Hrabyně roste most, který bude patřit mezi nejvyšší v republice. Unikátní stavba je součástí silnice I/11 a společně s několika dalšími menšími mosty má od příštího roku ulevit dopravě v okolních vesnicích.

Září

1. září: Ostroj mění svou podobu. Staví parkoviště a novou halu
V jedno velké staveniště se proměnil prostor parkoviště před administrativní budovou opavské společnosti Ostroj, která se nachází v Těšínské ulici. Buduje se zde totiž nová parkovací plocha a o kousek dál také nová výrobní hala. Vše vyjde na desítky milionů korun.

2. září: Fichtly pěti odvážlivců pokořily Norsko
Na své dobrodružné a netradiční cestě zažili netradiční setkání s fotbalovými fanoušky, navštívili pohřebiště aut v Båstnäsu a prohlédli si muzeum lodi Fram v Oslu. A nakonec pochopili, že severskému počasí opravdu nelze poručit.

2. září: Voda zatopila v Hlučíně domy. Hasiči zachraňovali lidi, auta i nábytek
byvatelé ulice U Cihelny v Hlučíně jsou už na problémy spjaté s vytrvalými dešti zvyklí. Hasiči sem kvůli tomu vyjíždějí minimálně jednou do roka. Tentokrát se ale situace vyhrotila mnohem více. Vydatný déšť zde způsobil v noci z pondělka na úterý malou pohromu.

Dvě jednotky hasičů zasahovaly od úterního rána v okrajové části Hlučína v ulici U cihelny, kde voda a bahno zatopily přízemní části dvou obytných domů a jejich okolí.

7. září: Pokochejte se historií! Zmizelá Opava se představuje
Pokud jste si v poslední době všimli zvýšené koncentrace lidí v blízkosti deseti panelů rozmístěných především v centru Opavy, vězte, že šlo o „návštěvníky" výstavy s názvem Zmizelá Opava.

8. září: OBRAZEM: V Milostovicích se bojovalo
Neopakovatelná podívaná se nabídla v sobotu obyvatelům a návštěvníkům Milostovic. Obrovskou bitevní ukázkou se tu slavilo sté výročí vzniku československých legií.

8. září: Opava se převlékla do historického hávu
Víkend plný oslav a historie si užívaly v Opavě tisíce lidí. V sobotu se zde konalo národní zahájení Dnů evropského dědictví a také oslavy 790 let od první potvrzené písemné zmínky o Opavě jako o městě.

18. září: Bude Opavou projíždět Leo Express či RegioJet?
Ministerstvo dopravy otevírá trh dálkové a nadregionální železniční dopravy. Jednat by se mělo i o trasu Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc. Co na to soukromí dopravci?

18. září: Cyklistka sjela do strouhy a zabila se
Obrovskou smůlu měla ve středu v podvečerních hodinách šestačtyřicetiletá cyklistka, která se pohybovala na cyklostezce v úseku mezi Velkými Hošticemi a Kravařemi.

22. září: Tattoo Session Silesia: Tetování, bolest i umění
Potetovaná těla kam se podíváte, ale i bohatý doprovodný program. Akce Tattoo Session Silesia oslavila své desáté narozeniny v prostředí kostela sv. Václava v rámci festivalu Bezručova Opava.

Potetovaná těla kam se podíváte, ale i bohatý doprovodný program. Akce Tattoo session Silesia oslavila své desáté narozeniny v prostředí kostela sv. Václava v rámci festivalu Bezručova Opava.

25. září: Půlnoční sebevražda. Mladík si pod mostem u Kylešovic lehl pod vlak
Noc ze středy na čtvrtek bude mít asi ještě dlouho v neblahé paměti strojvedoucí, který před půlnocí řídil motorový vlak, s nímž projížděl pod mostem pro pěší, jenž spojuje ulici Jiráskovou a městskou část Kylešovice.

27. září: Otec Natálky stanul znovu před soudem
Pavel Kudrik, mediálně známý jako otec popálené Natálky, je už u opavského soudu téměř jako doma.

29. září: Skautský přístav Poseidon Opava slavil dvacáté narozeniny
Přístav vodních skautů a skautek Poseidon Opava se během soboty změnil v místo, kde se slavilo až do noci. Jak by také ne. Dvacáté narozeniny jsou jubileum, které si velkou oslavu rozhodně zaslouží. Ta nakonec byla skutečně velkolepá.

29. září: Klečícího muže v kolejišti nedaleko Děhylova srazil vlak
Na více než dvě hodiny v pondělí večer musel zastavit rychlík, který v 18.09 vyrazil z ostravského Svinova směr Opava. V úseku trati mezi Děhylovem a Jilešovicemi totiž zhruba o dvacet minut později srazil muže.

Říjen

6. října: Rudolf Bochenek koupil bolatický Lanex
Jeden z největších zaměstnavatelů na Hlučínsku změnil majoritního vlastníka. Novým majitelem se stal betonářský magnát Rudolf Bochenek.

7. října: Město má svou pojízdnou kavárnu
Možná jste už na pojízdnou kavárnu v centru Opavy narazili. Pravidelně stojí nahoře na ulici Masarykově nedaleko kašny pod Ptačím vrchem. Něco podobného zde zatím ještě nebylo.

Markéta Wojtowiczová se svou pojízdnou kavárnou pravidelně stává navrchu ulice Masarykovy v Opavě.

9. října: Stavba tělocvičny byla zastavena
Stavební práce za opavským zimním stadionem na Zámeckém okruhu prozatím utichly. Do odkrytého povrchu se totiž pustili archeologové.

Čtěte také: Za zimním stadionem začala stavba nové tělocvičny

11. října: Dobojováno. Opava řekla ano Anu 2011
Sečteno, podtrženo, rozhodnuto. Výsledky komunálních voleb jsou v tuto chvíli jasné. Na plné čáře zvítězilo Ano 2011, v těsném závěsu se umístila celostátní stálice ČSSD.

12. října: Nehoda u Slavkova si nakonec vyžádala dva životy
Při dopravní nehodě, k níž došlo v neděli odpoledne kousek za Slavkovem, zemřeli oba mladíci, kteří jeli na motocyklu. Druhý z nich svým zraněním podlehl v pondělí večer.

V neděli, krátce po druhé hodině odpolední došlo na hlavní cestě spojující Opavu s Olomoucí k těžké dopravní nehodě.

15. října: Ředitel psychiatrické nemocnice rezignoval kvůli útoku ve Žďáru
Ředitel opavské Psychiatrické nemocnice předal v souvislosti se Žďárskou tragedií ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi svou rezignaci.

Čtěte také: Manžel zavražděné: Ždárský případ není první chyba psychiatrů

23. října: Duhová koalice v Opavě
Povolební vyjednávání v Opavě míří do zdárného konce.

24. října: Slezanka má čtyři zájemce, favorité jsou Vietnamci
Ošemetné téma okolo nevzhledné Slezanky na Horním náměstí v Opavě je opět v kurzu. Ucházejí se o ni čtyři nájemníci, mezi nimi i vietnamští prodejci.

26. října: Tak jde čas. Národní kavárna je stále prázdná
Na rohu Olomoucké a Lepařovy ulice už dlouho není veselo jako dříve. Prostory kdysi velmi oblíbené Národní kavárny jsou momentálně prázdné a vypadá to, že v příštích měsících a dost pravděpodobně i letech se na tomto faktu nejspíš nic nezmění.

30. října: Marianum se bude rušit, klienty čeká stěhování
Hlavní sídlo příspěvkové organizace Marianum se bude rušit. Stálé klienty čeká v příštím roce stěhování. Rozsáhlý objekt, v němž organizace sídlí, tak osiří.

Listopad

3. listopadu: Strážníci zajistili králíky v podobě papučí
Chyba v úsudku někdy může přinést poměrně zábavné situace.

V sobotu okolo osmé hodiny večer na linku 156 volala žena, že před domem sedí na chodníku dva domácí králíci.

3. listopadu: Aleš Kot dobyl komiksový svět
Po tvorbě Aleše Kota sáhla největší komiksová nakladatelství. Naturalistický sci-fi komiks Zero vychází nyní i u nás.

3. listopadu: Na dolnobenešovském rybníku se konal velký výlov
Jedna z největších akcí, která se na Prajzké během roku koná, opět přitáhla do Dolního Benešova tisíce lidí.

10. listopadu: OBRAZEM: Nevěsty se sešly v Kravařích
Zanedlouho z nich budou paní. Slečny, které mají před svatbou a chtějí, aby jejich den byl dokonalý, se sešly v o víkendu v Kravařích na Svatebním veletrhu.

10. listopadu: Větrná elektrárna znamená levnější energii pro Oldřišov
Ani nepříznivé počasí neodradilo několik desítek obyvatel z Oldřišova, aby oslavili spuštění zdejší nové větrné elektrárny.

10. listopadu: Nového primátora dostala tréma
Vcelku rychlá volba primátora, náměstků, rady ale také teatrální vystoupení Petra Dybowicze, oděného v teplácích a následné zazmatkováni nového primátora Martina Vítečka při hlasování. Tak by se v krátkosti dalo shrnout pondělní ustavující zasedání městského zastupitelstva.

11. listopadu: Miloš Zeman si před divadlem vyslechl výzvu k rezignaci
První den v práci 'jak má být' zažili opavští radní v čele s čerstvě zvoleným primátorem Martinem Vítečkem. V úterý dopoledne totiž přivítali v budově Hlásky prezidentskou návštěvu.

První den v práci 'jak má být' zažili opavští radní v čele s čerstvě zvoleným primátorem Martinem Vítečkem.

13. listopadu: Krásná Monika povede Kravaře
Škodolibé rčení „krásná tvářička - prázdná hlavička" vyvrací několikanásobná Miss Monika Žídková. Rodačku z Kravař si totiž lidé z města na Prajzské zvolili do svého čela.

16. listopadu: Jak se změní centrum Opavy?
Hned několik developerů se v posledních letech snažilo realizovat své projekty buď přímo v centru Opavy, nebo v jeho okolí. Zatím se to podařilo pouze společnosti MINT, která přestavěla bývalý pivovar. To ale život v samotném centru nepodpořilo, navíc se menší komerční prostory v okolí Hlásky staly nájemně nestabilní.

18. listopadu: Novým rektorem Slezské univerzity je Pavel Tuleja
Úplně poprvé se stane hlavou Slezské univerzity kandidát s působištěm na obchodně podnikatelské fakultě v Karviné. Rektorské volby vyhrál Pavel Tuleja.

20. listopadu: Zemřel velký znalec Petra Bezruče Jiří Urbanec
Jeden z největších a dost možná vůbec největší odborník na dílo a život básníka Petra Bezruče před nedávnem odešel. Vědecký pedagog Jiří Urbanec, jehož jméno je neodmyslitelně spjato se Slezskou univerzitou, zemřel ve věku dvaaosmdesáti let.

20. listopadu: OBRAZEM: Vánoční strom na Horňáku už stojí
Horní náměstí od čtvrtečního dopoledne zase o něco více žije Vánocemi.

Horní náměstí od čtvrtečního dopoledne zase o něco více žije Vánocemi.

28. listopadu: Z Opavy postupuje do semifinále České Miss sedm krásek
Kdejaký muž by si v pátek v OC Breda&Weinstein mohl připadat jako v ráji. Koncentrace krásných dívek byla obrovská, a to díky castingu na Českou Miss 2015. O korunku krásy se přišlo utkat devětačtyřicet dívek.

Čtěte také: Karolína Mališová z Otic míří do finále České Miss

29. listopadu: Interpol vypátral kradenou sochu
Dvaadvacet let byla socha svatého Jana Nepomuckého nezvěstná. Nyní se Interpolu podařilo ji vypátrat a vrátit do Opavy.

30. listopadu: Trať mezi Opavou a Krnovem bude zavřena víc než půl roku
Bezmála jednu miliardu bude stát úprava železniční tratě směrem z Opavy do Krnova. Vlaky na několik měsíců nahradí autobusová doprava.

Prosinec

3. prosince: Město má v plánu zvýšit poplatek za komunální odpad
Zhruba o sto korun více budou Opavané pravděpodobně od Nového roku platit za komunální svoz odpadu. Tento návrh by rádo prosadilo nové vedení města v rámci úspor.

5. prosince: Za vodné a stočné zákazníci SmVaK zaplatí o tři koruny více
Zákazníci Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a. s. (dodávají vodu do okresů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava) si od 1. ledna 2015 připlatí.

5. prosince: Hláska chce na rozpočtu ušetřit dvě stě milionů korun
Politiku úspor hnutí ANO prezentovalo už ve svém předvolebním programu. Nyní předvádí škrtací tanec v praxi. Rozpočet současná koalice odlehčila o dvě stě milionů.

7. prosince: Amatérská cukrářka uspěla na přehlídce v Bruselu
Živit se tím, co člověka baví a naplňuje. Pro mnoho lidí sice vysněná, ale nedosažitelná meta, ne však pro amatérskou cukrářku z Dolního Benešova Terezii Diehlovou.

Dezerty Terezie Diehlové vynikají chutí i designem.

10. prosince: Požárem zničená hala MDPO je opět v provozu
Čtrnáct měsíců po požáru v depu Městského dopravního podniku Opava byla znovu otevřena parkovací hala, kterou oheň zničil. Autobusy a trolejbusy tak budou opět parkovat pod střechou.

16. prosince: Stoklasa patří do stovky nejlepších firem v republice
Mezi podnikatelské giganty se probojovala firma s textilní galanterií Stoklasa. V žebříčku přeskočila dokonce i České dráhy.

18. prosince: Potvrzeno. Hvozdnický expres vyjede i příští rok!
Jestliže to na konci října bylo na dobré cestě, nyní už je to skoro potvrzená věc. Hvozdnický expres bude brázdit trať mezi Opavou a Jakartovicemi i v příštím roce.

25. prosince: Výstavba klíčových silnic bude pokračovat
Zástupci Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 přijali informaci o schválení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2015 s úlevou.

26. prosince: V Kateřinkách hořel byt, čtyři lidi skončili v nemocnici
Hodně krušná byla noc ze čtvrtka na pátek pro obyvatele jednoho panelového domu v Pekařské ulici v Kateřinkách. Hasiči totiž okolo půlnoci museli dostat pod kontrolu požár bytu ve druhém patře.

Následky požáru domácnosti.

28. prosince: Skvosty hradeckého zámku vystavuje Pražský hrad
Když se kastelán hradeckého zámku Radomír Přibyla před několika dny zúčastnil vernisáže výjimečné výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované, kterou mimochodem v Jízdárně Pražského hradu můžete obdivovat až do 15. března příštího roku, plesalo mu srdce radostí.