Do našeho přehledu jsme zahrnuli nejčtenější články z našeho webu od ledna do června.

Leden

1. ledna: Hořící pila, dělobuchy a rvačky, ale také nezvykle prázdná záchytka
Zatímco hasiči a záchranáři se při letošních oslavách nového roku pořádně zapotili, pro policii se jednalo údajně o jeden z nejklidnějších Silvestrů na Opavsku.

3. ledna: Tandem Halátek - Brady se rozpadl
Náměstek primátora Dalibor Halátek vystoupil z klubu zastupitelů SOS pro Opavu. Důvodem jsou vážné spory s Pavlou Brady.

6. ledna: Srážku s autem žena nepřežila
Tragicky dopadla nehoda, k níž došlo v pondělí 6. ledna pár minut po půl sedmé hodině ranní v Těšínské ulici v Opavě.

7. ledna: Vzácné severské husy se objevily na štěrkovně
Jedinečný úkaz je nyní spjatý s Hlučínskou štěrkovnou. V minulých dnech se tady totiž objevily drobné severské husy bernešky bělolící, které zimují ve střední Evropě zřídkakdy.

Radost ornitologů z vzácné návštěvy  bernešek bělolících na hlučínské štěrkovně zkalil fakt, že jednoho z ptáků nejspíše poranil nezodpovědný lovec.

9. ledna: Mladík zachránil holčičku. Byla to má povinnost, říká hokejista Slezanu
Dobří lidé ještě nevymřeli. Tento fakt potvrzuje statečný čin opavského hokejisty Svatopluka Bohanose, který loni v létě zachránil život topící se sedmileté holčičce. Hokejista mladšího dorostu opavského Slezanu byl v prosinci za svůj hrdinský čin oceněn nadací ADRA.

10. ledna: Konec jedné éry: sbohem, hlavní pošto v centru Opavy
Čas se nachýlil. Až v sobotu 11. ledna na věži Hlásky odbije poledne, sídlo hlavní opavské pošty na Masarykově třídě, kam lidé chodili více než století, definitivně uzavře brány veřejnosti.

12. ledna: Kamil Kolek: Breda mě trápí
Věřte, nevěřte. Chátrající budova bývalého obchodního domu Breda jeho majitele, známého podnikatele Kamila Kolka, podle vlastních slov trápí. To ale prohlásil již několikrát, a nic se nemění.

15. ledna: Promění se zchátralá vodárenská věž v galerii?
Zhruba čtyři desítky let jen stála, rozpadala se a nikdo se o ni nestaral. Nyní ale vodárenské věži na opavském Východním nádraží, která je kulturní památkou, svítá naděje. V těchto dnech bude poslána žádost o dotaci na její rekonstrukci.

20. ledna: Jakub Kohák pomáhal studentům točit propagační video
Procházel se po Bredě, seděl na opavských fotbalových tribunách, zasedl do lavic zdejší fakulty. Jakub Kohák svou návštěvou budil pozornost snad na všech místech.

26. ledna: Oasa klidu a rozkladu
Jedná se o objekt, který běžnému pozorovateli snadno unikne. Redakci na něj telefonátem upozornil náš čtenář. Neutěšený stav bývalého motorestu Oasa ho nenechával chladným a dotazoval se, co s areálem do budoucna bude.

28. ledna: Davisův pohár v Opavě strávil tři hodiny
Slezská metropole se v úterý 28. ledna před půldruhou odpoledne dočkala příjezdu slavného Davisova poháru, který se nejprve zhruba na hodinu vystavoval v Tenis centru Opava a pak se přesunul do Obchodního centra Breda, odkud se po půl páté vydal směr Olomouc.

Davisův pohár v Teniscentru v Opavě.

31. ledna: Zdeněk Troška: Opava je krásná, rozkvetla
Zdeněk Troška už je v Opavě jako doma. Přesně před rokem v OC Breda&Weinstein představil svůj nový filmový počin Babovřesky, letos se vrátil, aby uvedl pokračování. A za rok prý přijede zas.

31. ledna: Trať mezi Opavou a Olomoucí se bude modernizovat
Všechno by už mělo být dohodnuto. V příštím a v přespříštím roce je v plánu rozsáhlá rekonstrukce železniční trati mezi Opavou a Olomoucí. Týká se to zejména úseku začínajícího na stanici Opava západ a končícího na krnovském nádraží.

Únor

4. února: Student vítkovského gymnázia je nejlepší dějepisář v kraji
O tom, že Gymnázium Vítkov má šikovné studenty, svědčí další jejich úspěch. Je jím první místo Víta Mužíka v Dějepisné soutěži pro studenty středních škol Moravskoslezského kraje.

4. února: Řidička nepřežila náraz do mostního pilíře
Tragická havárie se odehrála v pondělí kolem deváté večerní na silnici mezi Hlučínem a Ludgeřovicemi. Bohužel ji nepřežila pětačtyřicetiletá Ostravanka za volantem Škody Felicia.

9. února: Seznamte se: Ladislav Groda, světová jednička
Znáte nejúspěšnějšího chovatele výstavních andulek na světě? Ptáci Opavana Ladislava Grody uspěli v obrovské konkurenci na světovém šampionátu.

Úspěšnějšího chovatele andulek na světě nenajdete. Opavan Ladislav Groda zapózoval s mladými andulkami.

11. února: Vlaky z Opavy do Jakartovic přestanou jezdit
Vlakům na trati vedoucí z Opavy do Jakartovic zvoní umíráček. Osobní doprava by v tomto úseku už od 7. dubna 2014 neměla být dále provozována.
Čtěte také: 27. února: Definitivní tečka za železniční trasou Opava – Jakartovice
22. března: Trať mezi Opavou a Jakartovicemi: odpočívej v pokoji

15. února: Záhadná stavba: Švédský sloup, nebo boží muka?
Stojí na okraji lesa u staré cesty z Mikolajic do Melče. Říká se mu Švédský sloup.

17. února: Stříbrné jezero: Šance za dvaaosmdesát milionů
Pokud stát rozhodne rychle, začne oblíbený opavský Sádrák dostávat novou podobu ještě letos.

23. února: Tančí a dokazují nemožné
Daniela Riesová měla odmalička sen. Přestěhovat se do Opavy a založit si taneční školu. Lidé se na to mohli dívat všelijak, Daniela to ale dokázala v pouhých jednadvaceti letech. Dnes vlastní taneční školu Dance4life, která má dvě stě svěřenců. A ne ledajakých.

Březen

4. března: Primátor Zdeněk Jirásek vystoupil z ČSSD
Primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD) vystoupil z řad sociální demokracie. Své rozhodnutí oznámil uplynulý čtvrtek Okresnímu i Městskému výkonnému výboru (MVV) ČSSD Opava.

9. března: Malí ostří zabijáci na mapě
Po interaktivních mapách soch, dětských hřišť, hnízdišť rorýsů a dalších kategorií se nyní opavské internetové stránky rozrostly o další mapu. Ta se tentokráte věnuje zásadní problematice, a to narkomany vyhazovanými injekčními stříkačkami.

15. března: Sportovcem roku se stal opět Tomáš Petreček
Slezské divadlo v Opavě bylo dějištěm vyhlášení soutěže Sportovec roku 2013. Stejně jako v minulých letech se zde sešla řada osobností společenského a kulturního života. Vítězem, a tudíž králem sportovců byl poté za zvuku fanfár vyhlášen, stejně jako loni, extrémní sportovec Tomáš Petreček.

Vyhlašování nejúspěšnějších sportovců a sportovních kolektivů okresu Opava v roce 2013.

18. března: Martin Lukeš jde do Háje ve Slezsku
Dlouholetý kapitán ostravského Baníku Martin Lukeš zvažoval více nabídek, nakonec ale bude na jaře působit v krajském přeboru.

23. března: Výbuch garáže si vyžádal jednu oběť a tři vážně zraněné
Poklidný sobotní večer ve Vítkově přesně v 19.15 narušil obrovský výbuch garáže, který si vyžádal jednu oběť a tři vážně zraněné.
Čtěte také: 24. března: Lékaři bojují o život obětí výbuchu ve Vítkově

24. března: Daniela Černaje pustili z policejní cely
Sportovní manažer FC Hlučín Daniel Černaj má vážné problémy. V pondělí ráno byl zatčen a skončil v policejní cele. Na veřejnosti se začaly velmi rychle šířit nepotvrzené informace, že Černaj měl prodávat na webu „lechtivé" fotografie mladých chlapců.

27. března: Stavba nové silnice z Vítkova do Větřkovic se zkrátí o půl roku
Dobrá zpráva pro řidiče. Dopravní komplikace, které v současnosti čekají na všechny lidi projíždějící Vítkovskem, budou trvat mnohem kratší dobu, než bylo v plánu.

Duben

1. dubna: Muže přimáčkla korba náklaďáku
Nešťastná souhra okolností skončila smrtí sedmašedesátiletého Opavana.

1. dubna: Mendelovo gymnázium je v knize rekordů
Rekord v počtu fyzikálních pokusů prováděných za sebou po dobu čtyřiadvaceti hodin. Taková výjimečná akce se uskutečnila v Mendelově gymnáziu v Opavě.

Rekord v počtu fyzikálních pokusů prováděných za sebou po dobu čtyřiadvaceti hodin. Taková výjimečná akce se v průběhu uplynulého pátku a soboty uskutečnila v Mendelově gymnáziu v Opavě.

7. dubna: Stane se z Domova sester domov pro seniory nebo ubytovna?
Pomalu, ale jistě se Slezská nemocnice, potažmo kraj, zbavuje přebytečného majetku. Mezi něj patří i bývalý Domov sester v Opavě. Zájemců je podle všeho více, ovšem jejich úmysly, jak s ním naložit, se různí jako den a noc.

8. dubna: Náročný den: za dvě hodiny utratila sto tisíc
Oblečení, parfémy a drogerie. Paní Kateřina Krausová měla v sobotu co dělat. Vyhrála totiž v OC Breda & Weinstein šek na stotisícový nákup, který musela utratit přesně za dvě hodiny.

10. dubna: Porotci ocenili nejzdařilejší stavby na Opavsku
Olbrichovu cenu získala například knihovna v Holasovicích či rodinný dům v Mokrých Lazcích. Líbila se také mikolajická kaple sv. Floriána nebo kaplička u Černého mlýna v Komárově.

14. dubna: Náměstek Žídek vystoupil z ČSSD, vadí mu demagogie „mladého křídla"
Opavské sociální demokraty opustil nejdříve primátor Zdeněk Jirásek, nyní jeho náměstek Daniel Žídek.

22. dubna: Kylešovické koupaliště se zatím opravovat nebude
Na bývalou plovárnu v Kylešovicích se v uplynulých dekádách zapomnělo. Naposledy se o ni nějakým organizovaným způsobem pečovalo v padesátých letech. Předloni se o zarostlý a zanedbaný prostor začalo starat také město.

24. dubna: Špion na Dolňáku se proměnil v páva
Kdo šel ve středu ráno okolo, nevěřil vlastním očím. Ze sochy Špiona na Dolním náměstí se stal páv. Tuto neobvyklou proměnu mají na svědomí studenti Audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě, kteří v příštím týdnu organizují úplně první zdejší studentský filmový festival Opavský páv.

Ze sochy Špiona na Dolním náměstí se stal půvabný páv.

25. dubna: Jonáš Kašpar a Marek Šindler jsou mistři světa
Poslední vystoupení na mistrovství kanoistů do třiadvaceti let se opavským deblířům Jonáši Kašparovi a Marku Šindlerovi povedlo na podtrženou jedničku s hvězdičkou.

28. dubna: Těžce zraněný mladík zemřel. Budišovští mluví o romských vrazích
Začátek tragického příběhu je nutno hledat před měsícem, konkrétně 23. března 2014 za bílého dne dopoledne. Tehdy se stalo Viktoru Švarcovi z Budišova nad Budišovkou něco, kvůli čemuž utrpěl tak závažná zranění, že jim v minulých dnech v opavské nemocnici podlehl.

Květen

4. května: Nově otevřený Bílý zámek v Hradci brali lidé útokem
V osmdesátých letech patřil zámek v Hradci k nejnavštěvovanějším památkám vůbec. Ve středu byl po pětatřiceti letech kompletně zpřístupněn tzv. Bílý zámek a o slovo se hlásí návrat starých časů.

9. května: OBRAZEM: Sobotka, Zaorálek a Novák navštívili Ostroj
Premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák navštívili v pátek 9. května strojírenskou firmu Ostroj v Opavě.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák navštívili v pátek 9. května strojírenskou firmu Ostroj v Opavě.

13. května: Opavští tanečníci jsou nejlepší v republice
Další úspěch má na kontě taneční opavská škola Dance4Life, která se věnuje tanečnímu stylu disco dance. Z poslední soutěže Mistrovství České republiky taneční skupiny roku v Praze si všechny tři dětské formace odnesly titul.

15. května: Kvůli riziku pádu střechy bývalých mlékáren byla uzavřena Krnovská
Extrémně silný vítr ve čtvrtek nadělal pořádnou neplechu po celém Opavsku. Mimo jiné musela být přímo ve slezské metropoli uzavřena část frekventované Krnovské ulice, a to v místech křižovatky s ulicí Vančurovou.

16. května: Cyklistická Silesia se poprvé v historii nepojede
Silný vítr jako rána do týla organizátorům letošního ročníku cyklistického Silesia Merida Bike Marathonu. Sobotní závod musel být zrušen. K tak radikálnímu řešení nikdy předtím pořadatelé přistoupit nemuseli.

27. května: BASKETBALOVÉ PLAYOFF: Pardubice - Opava 62:79
Opava má bronz! Fantastická sezona opavských basketbalistů vygradovala v úterý na palubovce pardubické Beksy. Czudkovo komando s playmakerem Jakubem Šiřinou v hlavní roli dokázalo poprvé v sezoně vyhrát na východě Čech a končí v Mattonce třetí. Téměř stovka opavských fanoušků mohla přímo na místě slavit velký úspěch svých miláčků.

Čtěte také: Jakub Šiřina: Přestup do Opavy? Moje životní rozhodnutí a Přišla doba bronzová opavského basketbalu

Takhle před týdnem slavili opavští basketbalisté přímo v hale Dukla zisk bronzových medailí.

Červen

1. června: Slezský FC postupuje do Fotbalové národní ligy
Dvě kola před koncem mohou v Opavě slavit. Slezský FC splnil povinnost a po roční přestávce se vrací do Fotbalové národní ligy.

3. června: Opavský rodák urychluje částice v CERNu
Vojtěch Pacík má teprve 22 let, ale již spolupracuje s nejprestižnější světovou organizací pro jaderný výzkum CERN, která má své hlavní sídlo v Ženevě.

5. června: Konec Slezské nemocnice? Kraj by ji rád překřtil
„Plně respektuji, že má kraj na to právo, a mně osobně by se přejmenování i líbilo," soudí ředitel Slezské nemocnice o možné změně názvu symbolu opavského zdravotnictví na Krajskou nemocnici Opava.

7. června: Poslední zápas Lumíra Sedláčka
Vítězný zápas s Orlovou byl posledním Lumíra Sedláčka v opavském dresu. Pětatřicetiletý záložník si tak už Fotbalovou národní ligu nezahraje.

7. června: V Budišově to při pochodech vřelo. Ke střetům ale nedošlo
Bublalo to, vřelo. Nakonec se ale sobotní pochod radikálů Budišovem nad Budišovkou a protiakce jejich odpůrců kupodivu obešly bez násilností.

Desítky radikálů a rozhorlených obyvatel města na straně jedné, desítky agresí nabitých Romů na straně druhé. Výbušná směsice, která v sobotu hrozila v Budišově nad Budišovkou explozí násilí.

11. června: Loupež nebo lajdáctví? Z muzea se ztratila vzácná mince
Už nyní se dá říci, že si Slezské zemské muzeum, potažmo celé město Opava, trhlo pořádnou ostudu. Vše se točí kolem záhadného zmizení vzácného artefaktu.

16. června: Rekordman Mike Powell bavil Englišku
Moc často se nestává, že atlet drží světový rekord třiadvacet let. No, a když někdo takový přece jenom existuje a přijede do Opavy, je z toho velká sláva.

17. června: Kam se poděl Špion?
Z Dolního náměstí se vytratila známá a kontroverzní socha přezdívaná mezi Opavany Špion. Pouze rezavý obraz na dlažbě svědčí o tom, kde stával.

24. června: Zdeněk Pospěch se upsal Slezskému FC
Zdeněk Pospěch je hráčem Opavy! Bývalý reprezentační obránce podepsal v úterý dopoledne se Slezským FC tříletý kontrakt.

Čtěte také: Zdeněk Pospěch: Vracím se, protože chci. Jdu domů za dcerou

Zdeněk Pospěch

30. června: Přerostlá džungle, nebo krása v Kateřinkách?
Vzhled začátku Rolnické ulice v opavských Kateřinkách během posledních měsíců prošel razantní obměnou. Malé travnaté plochy u chodníku vystřídaly trvalky odolné proti posypovým solím a extrémním podmínkám.