VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče neposílají své děti do školy. Hrozí jim až dva roky vězení

Opavsko – Z policejní svodky: Kriminální komisař v Opavě zahájil v těchto dnech trestní stíhání třiatřicetileté ženy z Opavy a třicetiletého muže rovněž z Opavy, které viní ze spáchání přečinu ohrožování výchovy dítěte. Oba společně od loňského září až do poloviny listopadu jako zákonní zástupci umožnili svým nezletilým dcerám vést zahálčivý život, kdy nedbali na jejich povinnou školní docházku.

6.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Starší čtrnáctiletá dívka tak zameškala v Základní škole Ilji Hurníka 135 vyučovacích hodin a mladší třináctiletá dívka 75 vyučovacích hodin.

Není to první případ

Tento případ je už třetím obdobným, který v posledních dnech začali policisté ve spolupráci s odborem péče o dítě opavského magistrátu šetřit.

Stejně už kriminalisté šetří chování pětačtyřicetiletého muže a o čtyři roky mladší ženy, manželů z Háje ve Slezsku, jejichž jedenáctiletý potomek nechodil od loňského září do Základní školy v Ostravě, kterou měl navštěvovat, a tak už má na svém kontě 280 neomluvených hodin nebo dvaačtyřicetiletou matku z Litultovic, která umožnila svému třináctiletému synovi žít zahálčivým způsobem života, když se mu snažila omlouvat ve škole v Mladecku celkem 359 neomluvených hodin z důvodu nevolnosti, bolesti hlavy a břicha. K lékaři s ním ale nikdy nešla.

Na to, že děti do školy nedochází, upozornila ve všech případech škola. Podle policejní mluvčí Dagmar Schindlerové je tento počet neobvyklý: „Stává se, že policisté řeší průměrně jeden, výjimečně dva případy tohoto typu ročně. Pokud si vzpomínám, loni nebyl ani jediný a v současné době jsou hned tři.

A co právo? Dva roky!

Z pohledu práva rodiče, kteří nedohlédnou na to, aby jejich dítě řádně chodilo do školy, svým jednáním zanedbávají výchovu a umožňují tak záškoláctví. Zákon přímo hovoří o tom, že je vedou k zahálčivému životu a tím ohrožují jejich rozumový a mravní vývoj. Problém záškoláctví patří v současnosti mezi jedny z nejvážnějších problémů ve školství a řadí se mezi tzv. sociálně patologické jevy.

To hlavně proto, že se netýká žáka samotného, ale i jeho nejbližšího okolí. Začíná to nenápadně, dítě se chce vyhnout nepříjemné písemce nebo některému učiteli, odejde třeba jen na jednu, dvě hodiny a ono se v jeho očích nic nestane. A tak si to zopakuje a postupně vše narůstá. Nehledě na prospěch žáka, který se tak dostává do špatného sociálního postavení ve třídě a kolektivu.

Psychologové hovoří i o tzv. školní fobii. Velký vliv na vše pak má nezájem rodiny. Pokud rodiče dítě nekontrolují a nemají o jeho studijní aktivity zájem, může to skončit velikým a nepříjemným překvapením i pro ně samé. Náš trestní řád totiž umožňuje u přečinu ohrožování výchovy dítěte uložit soudem trest až dva roky žaláře.

Horší situace je pak ve chvíli, kdy rodiče se snaží svoji nedůslednost maskovat fingovanými omluvenkami, tak jako v případě z Litultovic. Kromě rodinného zázemí má na všem vliv i prostředí, ve kterém se dítě pohybuje. Zejména u těch starších školáků se může stát, že dává přednost jiným aktivitám, často na pokraji trestního práva a školu prostě vynechává.

A nejde jen o toulání se po parku, jsou známy případy, kdy žák osmé třídy chodil pravidelně hrát automaty. Přesto, že mu to nedovoloval ani věk, ani právní předpisy.

Autor: Martin Kůs

6.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení