Slezskou nemocnici Opava si jako místo porodu volí ženy nejen z opavského, ale i okolních okresů. Loni přišlo v tamní porodnici na svět 1072 dětí, což je o devět méně, než tomu bylo v roce 2017. Více bylo chlapců, konkrétně 545, dívek se v Opavě narodilo 527.

Zatímco v roce 2017 hráli prim Adamové a Elišky, nyní se na výsluní vracejí Jakubové a Terezy. Právě tato jména totiž rodiče volili pro své potomky nejčastěji. V popředí se u holčiček dále drží Viktorie, Sofie, Eliška, Julie či Karolína. U chlapečků pak Jan, Daniel, Adam, Vojtěch, Matěj a David. Podle vedoucí oddělení matriky opavského magistrátu Hany Kazimírské se však rodiče vracejí i ke jménům jako Marie, Rozálie, Magdaléna, Teodor, Eduard, Karel nebo Hynek.

„Každoročně se v porodnici narodí dítě, kdy jeden nebo oba rodiče jsou cizinci. Jméno pak odpovídá zvyklostem jejich domovského státu, loni šlo třeba o dívku Zoi, chlapeček dostal jméno Charalambos nebo Xuan Tu,“ vyjmenovává Hana Kazimírská.

K další neobvyklým jménům se v minulém roce zařadila třeba Timea, Melis, Gia, Celestina a Darek, Mio, Teo, Raffael či Vendelín.

Zdrobnělina? V dospělosti může škodit

Rodiče však svou ratolest nemohou pojmenovat úplně, jak se jim zlíbí. „Při výběru neobvyklých jmen jsme limitováni knihou jmen Miloslavy Knappové, znalkyně z oboru jmen, nebo Ústavem pro jazyk český. Případně i znaleckým posudkem pro dané jméno. Je nutné i sledovat, zda cizí jméno je dívčí nebo chlapecké,“ vysvětluje.

Objevují se také požadavky na zápis jména zdrobnělého. Rodiče si ale často neuvědomují, že jeho nositeli mohou v dospělosti přinášet spíše trauma.

„Pokud zvolí povolenou variantu třeba Víťa či Vítek, ale i Honza, a vyroste z něj velký, statný muž, mohl by toto pociťovat nelibě. Děti v dospělosti pak mnohdy přijdou na matriku a dožadují se zápisu svého jména, které není zdrobnělinou, protože se stydí představovat,“ dodává Hana Kazimírská.