Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodinu v paneláku terorizuje 'pan Tau'

Opava – Stalking neboli úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby byl do naší legislativy zahrnut poměrně nedávno. Ačkoli tento zákon vstoupil v platnost teprve od letošního prvního ledna, již se na veřejnost dostávají první případy tohoto typu. Ani Opava v tomto není výjimkou.

23.4.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Na naši redakci se nedávno obrátila paní Štefková z jednoho panelákového bytu, jejíž rodina se už dva roky potýká s nežádoucím zájmem svého souseda. Tato „pozornost“ se v posledních měsících postupně mění v psychický teror a šikanu.

Panu D. se však zatím úspěšně daří vyhýbat jakýmkoli adekvátním postihům za své počínání.

Motiv je neznámý

Přes dvacet let šlo o klidné soužití. Teprve před dvěma lety došlo ke zlomu, ale nikdo netuší, co přesně bylo příčinou. Začalo to neustálým a systematickým klepáním do stropu v pozdních nočních hodinách.

Vzhledem k tomu, že poškození jsou dva pracující manželé a studující dcera, je zřejmé, že nedostatek spánku je výrazným zásahem do kvality jejich života. Na pokusy o rozumné řešení pan D. neslyší, naopak své bizarní úsilí ještě stupňuje.

Navíc započal ve psaní urážlivých a mnohdy zmatených dopisů, které vzápětí adresoval svým domnělým nepřátelům - rodině Štefkově.

Přichází Pan Tau

Ve svých „obsílkách“ sám sebe nazývá jako Pan Tau. Nejedná se však o hodného pána s buřinkou, známého z televizních obrazovek, nýbrž o zlomyslného a pravděpodobně psychicky narušeného jedince.

Ve svých dopisech se totiž často zaklíná jakousi „čarovnou kuličkou“, trpí utkvělou představou, že v jeho okolí dochází permanentně k bytovým přestavbám a projevuje přání vidět vláčky a veselé mašinky.

Tím ovšem končí všechna legrace.

Toto je úryvek z jednoho dopisu: „Pokud ti to nedochází, záhy pochopíš a budeš toho hodně litovat. Na svoji hloupost, drzost a bláznovství rychle dojedeš. Neber to jako výhrůžku, ale jako skutečnost.“ O tom, že se cítí nedotknutelný, svědčí zase jiný citát: „Pokud trpíte pocitem méněcennosti, nemyslím si, že magistrát, SBD anebo policie Vám adekvátně pomůžou…“.

Nikdo nic nezmůže

Pravdou je, že policie je zatím bezradná. Hlídka byla sice již několikrát k jeho nočním výstupům přivolána, ale nikdy jim neotevřel. Strážníci nemají právo jakkoli si vstup vynutit, tudíž po chvíli s nepořízenou odjíždí a za okamžik začíná v Kylešovicích noční koncert nanovo.

Pan Tau rozčílen, že se jeho oběti brání, přichází s dalším útokem. Vyvěšuje na výtah oznámení od fiktivní komory bytového družstva, ve kterém připisuje veškerou vinu Štefkovým. A takto se dá pokračovat dále.

Naše snaha získat také vyjádření samotného pana D. vyšlo naprázdno, ani nám své dveře neotevřel.

Čeká se, až se něco stane?

Jak se dá tedy vůči stalkingu bránit? V tomto případě byla podána již dvě trestní oznámení, dále stížnosti magistrátu a bytovému družstvu. Výsledek se zatím nedostavil. Družstvo nemá dostatečné pravomoci, magistrát může maximálně stanovit pokutu, a oznamovatel se výsledek ani nedozví.

Policie nemůže jednat dříve, než bude zcela zjevné, že se jedná o trestný čin. Takže se vlastně čeká, až se „opravdu“ něco stane.

Tomáš Pustka, Marek Strmiska

23.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení