Leden

V Hlučíně byla od prvního ledna roku 2008 zrušena Lékařská služba první pomoci (LSPP). Zdravotníci však ujistili, že časová dostupnost výkonu služby do šedesáti minut zůstane zachována. Současně došlo ke zrušení návštěvní služby první pomoci v pracovních dnech v Opavě. Výjezdové stanoviště opavské rychlé lékařské pomoci zůstalo i nadále zachováno v plném rozsahu čtyřiadvacet hodin denně na tísňové lince 155 a 112. (ČTĚTE VÍCE)

Pražané tleskali opeře Yuzura. Operní soubor Slezského divadla v Opavě hostoval 11. ledna v pražském Stavovském divadle s japonskou operou Yuzura. Nadšením z úspěšné reprezentace se netajil šéf operního souboru Damiano Binetti a z vyprodaného hlediště byl příjemně překvapen i ředitel Slezského divadla Jindřich Pasker. (ČTĚTE VÍCE)

Mimořádné zastupitelstvo města Opavy. To se sešlo 18. ledna a jeho jediným bodem bylo vrácení půdy do zemědělského fondu. Toto opatření si vyžádala plánovaná stavba logistického centra poblíž Suchých Lazců, nyní označovaného jako centrum outsorcingových služeb. Zastupitelé nakonec na svém lednovém zasedání schválili dvě lokality. První z nich o výměře více než devět hektarů se nacházela mezi ulicemi Těšínská a Bílovecká a druhá plocha o výměře větší než jeden hektar ležela v sousedství Hradecké ulice. (ČTĚTE VÍCE)

Vítr na Opavsku kácel stromy a trhal telefonní vedení. To je stručný obraz toho, co způsobil vítr ve středu 16. ledna. Spadlé stromy na několik hodin zablokovaly silnici mezi Hlubočcem a Podvihovem, na niž spadlo asi patnáct smrků. Cestu mezi Podvihovem a Pustou Polomí museli hasiči zprůjezdňovat dokonce několikrát. (ČTĚTE VÍCE)

Únor

Hláska: dvě stě lidí v pohybu a tuny papíru. Tak vypadalo stěhování opavské radnice, které probíhalo hlavně v únoru a březnu letošního roku. Část odborů se přesunula do areálu na Krnovské ulici a samosprávné odbory, které dosud sídlily mimo Hlásku, se přemístily tam. (ČTĚTE VÍCE)

Opavané míní, že zanedbaných míst je dost. Tak se vyslovili obyvatelé Opavy v anketě, kterou Opavský a hlučínský Region uspořádal k právě schvalovanému strategickému plánu rozvoje Opavy. Podle nich by o větší finanční investici určitě stál opavský městský bazén nebo bývalá ubytovna Ostroje v sousedství. Dále za zanedbané považovali například nákupní středisko Žabka v Kylešovicích, areál bývalé Karnoly nebo také některé z budov Slezské nemocnice nebo budovy Slezského zemského muzea. (ČTĚTE VÍCE)

Lesáci z Opavska a okolních regionů se dali dohromady a s firmami, které si je najímají, chtěli jednat o cenách za svou práci. Z jejich problému se stala nadregionální kauza. Živnostníci pracující v lese si stěžovali na to, že dodavatelské firmy, které si je najímají, s nimi nevedou diskusi o cenách. (ČTĚTE VÍCE)

Poklepáním základního kamene ve čtvrtek 21. února začala vedle hypermarketu Kaufland stavba dalšího obchodního centra v Opavě. V plánu je do léta postavit měla developerská skupina Saller group.(ČTĚTE VÍCE)

Březen

Zátah na opilé děti. Na přelomu února a března policisté provedli zátah na mladistvé popíjející alkohol na diskotékách. Diskotéky plné neplnoletých opilců našli nejen na Opavsku, ale také na Hlučínsku. (ČTĚTE VÍCE)

Strážníci vymění botičky za bloky. To oznámil primátor Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něho se strážníci méně věnují přestupkům v dopravě, jako je například nasazování botiček za špatné parkování a více dbají na veřejný pořádek a prevenci. Městská policie připravila novinku. „Místo botiček budou strážníci udělovat blokové pokuty za stěrač, tak aby pachatel přestupku nemusel blokovat dopravu a mohl odjet a pokutu vyřídit následně,” uvedl. (ČTĚTE VÍCE)

Porota vyhlásila vítěze ideových architektonických soutěží na nové fasády. Vedení města uspořádalo výstavy soutěžních návrhů na revitalizaci fasád na Dolním náměstí a na ulici Mezi Trhy a také na úpravu vzhledu bytového domu na Horním náměstí. Současně byla vyhlášena i soutěž na dostavbu objektu na Masařské ulici. (ČTĚTE VÍCE)

Z Opavy se stane farmaceutické centrum Evropy. Izraelská společnost Teva prozradila, že plánuje investovat dvě miliardy korun do své společnosti Ivax Pharmaceutical se sídlem v Opavě-Komárově. Jestliže se česko-izraelský projekt podaří v Opavě jeho tvůrcům zrealizovat, přinese podle generálního ředitele Ivaxu Jiřího Urbance lidem v regionu 700 nových pracovních míst. (ČTĚTE VÍCE)

Sexuální násilník je za mřížemi. Ženy v Opavě už mohou být klidnější. Sexuální násilník, který od konce ledna třikrát zaútočil na osamělé ženy v opavských ulicích, byl dopaden. Zadržela jej policie uplynulou středu 19. března okolo devatenácté hodiny. Jak potvrdil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský, násilník skončil nejdříve na záchytce. Poté jeho cesta vedla přes policejní celu do vazební věznice v Ostravě. Tiskový mluvčí zdůraznil, že násilníka se podařilo chytit i díky tipům veřejnosti. (ČTĚTE VÍCE)

Na konci měsíce se stal zámek v Hradci nad Moravicí nejpohádkovější památkou v České republice. Rozdílem 141 hlasů zvítězil na zámkem v Telči. Výborného umístění dosáhl také raduňský zámek. Do hlasování se zapojil celý kraj.(ČTĚTE VÍCE)

Duben

Dvě tragédie za dva týdny. Tak velké víkendové tragédie, navíc tak krátce po sobě Opavsko dlouho nezažilo. Černá série začala nehodou sanitky v Opavě - Kateřinkách, při níž o velikonoční neděli zemřel náhodný chodec. Neuplynuly ani dva týdny a Opavsko zasáhla další tragédie. Tentokrát se na železničním přejezdu ve Vávrovicích srazil vlak s osobním vozem. Jeho řidič byl na místě mrtev. (ČTĚTE VÍCE)

Vodák se v těžkém vatovém kabátu topil. Těžký vatovaný pracovní kabát, vysoké těžké boty a alkohol. To vše mohlo stát při víkendovém sjezdu Moravice jednoho z vodáků život. Měl štěstí. Vodním záchranářům se ho nakonec podařilo vytáhnout do raftu. (ČTĚTE VÍCE)

Byli to zkušení piloti. Členové Pilotklubu Choceň, jeden z nich ředitel, druhý sekretář. Přesto našli smrt v letadle. Bylo jim pětapadesát a třiapadesát let. Stalo se tak pár desítek metrů za obcí Staré Oldřůvky na Budišovsku. Ohořelé trosky letadla i jejich těl našla o den později po ránu vojenská helikoptéra s termovizí. (ČTĚTE VÍCE)

Na Opavu se 17. dubna přivalilo kulturní tsunami. Začal festival Další břehy, který byl celý věnován Japonsku. Maskotem akce se stal terapeutický robot Paro. (ČTĚTE VÍCE)

Květen

Motorkář zemřel po srážce s toyotou. Soud mu zakázal na dva roky řídit, od osedlání motorky ho to však neodradilo. Jel po silnici, kde byla plná nepřerušovaná čára, ani ta mu ale nezabránila přejet s motorkou do protisměru. S vypůjčeným motocyklem Honda 1000 se čelně střetl s protijedoucím terénním vozem Toyota Landcruiser a jeho tělo odletělo patnáct metrů od místa střetu. Těžce zraněnému mladíkovi už nedokázali pomoci ani záchranáři a lékař mohl pouze konstatovat smrt. (ČTĚTE VÍCE)

Smrt Jiřího B., který pocházel z Bolatic na Opavsku, obyvateli obce otřásla. Na tom se shodují fanoušci Baníku i bolatický starosta Herbert Pavera. Třicetiletý fanoušek vypadl v plné rychlosti ze speciálního vlaku, který ho měl spolu s ostatními fanoušky dopravit na zápas s pražskou Spartou. (ČTĚTE VÍCE)

Řemeslníky z hořícího vodojemu zachránil až vrtulník. V květnu se na poli ve Vlaštovičkách odehrála záchranářská akce, jaká podle hasičů nemá na Opavsku obdoby. Vojenský vrtulník spolu s hasičskými specialisty zachraňoval po poledni tři řemeslníky z vrcholu téměř padesátimetrového hořícího vodojemu. I přes silný vítr, kvůli kterému nemohl být k záchraně mužů využit 52 metrů dlouhý žebřík, nakonec vše po přibližně dvou hodinách dopadlo dobře. (ČTĚTE VÍCE)

Červen

Další tragický víkend, kdy zemřeli dva motorkáři. Přestože se je snažili oživovat kolemjedoucí motoristé a dalších dvacet minut i záchranáři, ani jeden z nich nepřežil. Řeč je o devětapadesátiletém motorkáři a jeho padesátileté spolujezdkyni. Ti v červnu havarovali za obcí Hořejší Kunčice ve směru z Opavy na Olomouc. (ČTĚTE VÍCE)

V hlučínské štěrkovně utonul mladík. Zůstalo po něm jen oblečení na břehu. Jeho tělo pak našel policejní potápěč. Tato tragická událost se odehrála ke konci června. (ČTĚTE VÍCE)

Muže brutálně svázal a pobodal jeho přítel. Opavský Dům hrůzy, bývalá nechvalně proslulá ubytovna Ostroje na Zámeckém okruhu, na sebe v červnu po čase opět upozornil. Ve třetím patře domu v bytě č. 309 totiž už dopadený násilník brutálně svázal a ranami nožem téměř zabil jeho jednapadesátiletého nájemníka. (ČTĚTE VÍCE)

Červenec

Opavské infekční oddělení bylo v červenci přeplněno pacienty nejenom ze své spádové oblasti. Přibylo i Ostravsko, protože JIP infekčního oddělení v Ostravě – Porubě bylo uzavřeno. Od 1. července bylo na opavské infekční JIP umístěno pět velmi vážně postižených pacientů a lékaři všemi dostupnými prostředky bojovali o jejich záchranu. U některých pacientů s klíšťovou encefalitidou se vyskytly skutečně závažné průběhy, provázené dezorientací a poruchou vědomí. U dalších bylo v důsledku této nemoci zaznamenáno dokonce ochrnutí různých části těla. (ČTĚTE VÍCE)

Starosty obcí Třebom a Píšť v červenci znepokojila informace, že padesát let starý územní dluh České republiky vůči Polsku má být vyrovnán vrácením některých jejich pozemků. V Třebomi se požadavek týká pěti hektarů půdy, které se obec rozhodně nechce vzdát. „Pokud vím, tak dříve měli právě naši občané v Polsku zhruba padesát hektarů a z Polska nám teď žádná žádost na vrácení těch pěti hektarů nepřišla,“ řekl starosta Alois Radašovský. (ČTĚTE VÍCE)

U opavského soudu stanul ve středu 16. července osmatřicetiletý řidič vozu Renault Laguna, který 23. března zavinil dopravní nehodu s tragickým koncem. Při odbočování z Ratibořské ulice v nepozornosti zkřížil cestu houkající sanitce, která jela k pacientce do Velkých Hoštic. Sanitka vyjela na chodník a srazila tam chodce, který na místě zemřel. Řidič Renaultu prorazil plot rodinného domku a zastavil až na zahradě. Od soudu odešel se čtrnáctiměsíčním trestem na osmnáctiměsíční podmínku a zákazem řízení motorových vozidel na dobu tří let. (ČTĚTE VÍCE)

Srpen

V areálu opavské farmaceutické společnosti IVAX Pharmaceuticals začal panovat od začátku srpna pracovní ruch na výstavbě nového závodu. Pro svůj provoz bude potřebovat 350 zaměstnanců a ročně vyrobí čtyři miliardy generických tablet i tvrdých želatinových tobolek, po kterých je celosvětově vysoká poptávka. Určené budou převážně pro americký trh. Celkové náklady na výstavbu závodu převýší 1,1 miliardy korun. (ČTĚTE VÍCE)

V Kulturním domě v Deštné se 12. srpna uskutečnilo veřejné projednávání záměru na vybudování lomu kamene v lokalitě Kamenná Hora. Kromě vedení dotčených obcí a představitelů těžařské firmy Silnice Morava se ho zúčastnili také zástupci Krajského úřadu, organizací a veřejnosti Kamenná Hora prospívá kvalitě života ve zdravém prostředí, což je v přímém rozporu s otevřením lomu. Proti záměru na otevření lomu protestují nejenom lidé z blízkých obcí Mladecko, Deštné, Jakartovice a Litultovice včetně Lhotky u Litultovic, ale také rekreanti. (ČTĚTE VÍCE)

V Opavě se neznámý podvodník 19. srpna dopoledne představil svým obětem jako brusič nožů. Nejprve přišel do bytu čtyřiaosmdesátiletého seniora na ulici Hany Kvapilové s tím, že mu nabrousí všechny nože. Naostřil jich jen několik a zbytek slíbil dokončil odpoledne. Za práci si vzal předem 1 800 korun, ale už se neukázal. Nože nabrousil hodně nekvalitně. Potom zamířil k bytu čtyřiaosmdesátileté ženy na Krnovské ulici a za nabroušení šesti nožů si řekl o 360 korun. Seniorka mu je dala, ale vypečený brusič ji několikrát požádal o rozměnění bankovek. Po jeho odchodu žena zjistila, že ji připravil o osm tisíc korun. (ČTĚTE VÍCE)

Obec Bolatice získala letos titul Vesnice roku Moravskoslezského kraje.V kulturním domě převzal starosta Herbert Pavera 20. srpna z rukou hejtmana Evžena Tošenovského Zlatou stuhu a 250 000 korun, které kraj obci za vítězství poskytl. (ČTĚTE VÍCE)

Září

Nový školní rok vítal 1. září na opavské Církevní konzervatoři i velmistr Německého řádu. Řád je majitelem školy, která po nákladné rekonstrukci vstupuje do dalšího desetiletí své existence. (ČTĚTE VÍCE)

Kravařská kráska Monika Žídková, Miss Europe 1995, zabrousila do televizního moderování. Od 8. září vystupuje v pořadu ČT2 Dobré ráno z Moravy. „V této oblasti sice dosud zkušenost nemám, ale věřím, že ji časem získám. Problémy mám zatím hlavně s tím, že neumím skákat lidem do řeči a tomi ve vysílání občas dělá časové potíže,“ říká Monika. Jejím kolegou je moderátor Rádia Orion Radek Erben. (ČTĚTE VÍCE)

Opavská nemocnice získala 8. září nový a vysoce moderní digitální mamograf. Přístroj je dárkem pro zhruba 50 000 žen ze spádové oblasti Slezské nemocnice Umožní jim rychlejší vyšetření a nemocnici ušetří náklady na rentgenové snímky.. Rada Moravskoslezského kraje poskytla k nákupu tohoto přístroje dotaci ve výši 15 milionů korun. Mamograf v opavské nemocnici je svého druhu v kraji druhý, až dosud ho měla pouze nemocnice v Karviné. (ČTĚTE VÍCE)

Na svém posledním jednání 16. září odmítli hlučínští zastupitelé společně s přítomnými občany záměr firmy Cihelna Hlučín na výstavbu bioplynové stanice na území města. V závěru debaty rezignoval starosta David Maňas na svou funkci. Následovala pracovní schůzka členů rady města s představiteli firmy, která se uskutečnila v pondělí 22. září. Po konečné dohodě společnost Cihelna Hlučín od úmyslu vybudovat v Hlučíně bioplynovou stanici ustoupila. (ČTĚTE VÍCE)

Říjen

Žert neznámého vtipálka skončil začátkem října evakuací lidí z Komerční banky v Opavě na Ostrožné ulici. A to nejen v našem městě, ale v celé republice. (ČTĚTE VÍCE)

Slezská nemocnice v Opavě dostala v říjnu dva nové přístroje usnadňující léčbu pacientů. Prvním z nich je sítnicová digitální kamera na očním oddělení, druhým přístroj pro jednodenní biopsii na oddělení patologie. (ČTĚTE VÍCE)

Kdo ponese odpovědnost za smrt rodičky? Pokud lékaři Slezské nemocnice v Opavě chybovali, je toto zdravotnické zařízení připraveno nést odpovědnost. Vyplývá to z vyjádření ředitele nemocnice Milana Cveka k případu tragické smrti devětadvacetileté ženy z Kravař, která zemřela deset dní po porodu. Tragédie, která mladé rodině z Kravař obrátila život naruby, se odehrála v neděli 19. října, kdy žena v šestinedělí zemřela v 18.50 hodin na těžkou otravu krve. Než se tak stalo, navštívila řadu lékařů, nikdo z nich jí však neodebral krev, nikdo z nich jí nebyl schopen pomoci. Tiskový mluvčí nemocnice Daniel Svoboda to zdůvodnil tím, že lékaři si mysleli, že má žena virózu. (ČTĚTE VÍCE)

Listopad

Opavského vraha pomohli chytit lidé. Pětatřicetiletý Petr Kotek z Opavy, který před několika dny zabil v jednom z jesenických penzionů svou bývalou přítelkyni, skončil už v rukou policie. K jeho dopadení pomohli občané, kteří po výzvě v médiích volali na linku 158 a informovali o pohybu násilníka. (ČTĚTE VÍCE)

Živnostnicí roku se stala Jaroslava Klemensová, výrobkyně uzenin z Dolního Benešova se svou firmou Masoma. Podniká už téměř šestnáct let, v práci je v prý od rána do večera. (ČTĚTE VÍCE)

Velkou radost obyvatelům obcí Mladecka, Deštné, Jakartovic a Litultovic včetně Lhotky u Litultovic i místním rekreantům udělal Krajský úřad Ostrava. Dal stop plánované těžbě kamene v lokalitě Kamenná Hora. (ČTĚTE VÍCE)

Prosinec

Soudní spor vedou s magistrátem nájemníci domu na Horním náměstí. Jádrem sporu je to, zda radnice v případě dvojdomu na Horním náměstí číslo 62 a 63 postupovala podle zákona. Základní otázka zní: mohli zastupitelé rozhodnout podle Zásad prodeje či nikoli? Obojí je prý v případě prodeje městských domů možné. Nejvyšší nabídku podala Nikol Čížková Hadamcziková, stejně jako v případě dalšího domu na Horním náměstí č. 54. V obou případech nájemníci dorovnali, ale jen v případě domu č. 54 jim zastupitelé většinou hlasů prodej schválili. Takové štěstí už neměli nájemníci z domů na Horním náměstí č. 62 a 63. Nájemnice Jana Hrčková se před rozhodnutím zastupitelstva sdružila se Zdeňkem Pečonkou, který je jako dlouhodobý nájemce nebytových prostorů rovněž účastníkem výběrového řízení. (ČTĚTE VÍCE)

Parkoviště u Koruny půjde do veřejné dražby. Rozhodli o tom na svém letošním posledním zasedání opavští zastupitelé. O parkoviště měli zájem dva zájemci: známý hokejový trenér a podnikatel Alois Hadamczik z Kravař a Miloslav Pouba, jehož firma POUBA TRAVEL, s.r.o. má parkoviště dlouhodobě v pronájmu. (ČTĚTE VÍCE)

Obyvatelé Radkova na Vítkovsku chtějí zachránit lipovou alej. Obec má v plánu vytvořit dopravní obchvat, který by zamezil průjezdu aut, která alejí projíždějí a ničí ji. (ČTĚTE VÍCE)

Ceny pohonných hmot na Opavsku klesaly. Benzin stál pod 24 korun a nafta necelých 26 korun.

Kino Mír bude po měsících znovu promítat. Rozhodli o tom opavští zastupitelé, když vybrali nového provozovatele. (ČTĚTE VÍCE)