Nový rok Opava započne odstraněním jedné z dominant centra. Už od příštího týdne by se měl postupně panel po panelu rozebírat věžák za Slezankou. „Demolice bude zahájena 5. ledna a provede ji ostravská firma DAV, a. s. Veškeré práce musí být dokončeny do 31. května," uvedla vedoucí odboru přípravy a realizace investic Jana Onderková.

Zakázku na demolici devítipodlažního věžáku se podařilo vysoutěžit na 10 milionů 265 tisíc korun včetně DPH, přičemž se společnost Development Company smluvně zavázala, že z celkové částky uhradí devět milionů. Zbytek půjde z městské kasy.

V letošním roce by se však nemělo pouze bourat, ale především stavět. Dvě stě nových pracovních míst nabídne továrna na sušenky americké potravinářské společnosti Mondelez v opavských Vávrovicích. V tuto chvíli už probíhají stavební práce a do provozu by měla být uvedena v první polovině tohoto roku.

V hale se budou vyrábět sušenky Oreo a Bebe Dobré ráno, které se za hranicemi prodávají pod značkou belVita.

Už delší dobu mohou návštěvníci areálu Slezské nemocnice v Opavě pozorovat rozsáhlou stavbu pavilonu N, kde bude sídlit interna. Šestipodlažní budova by měla být otevřena o půl roku dříve, než bylo v původním plánu. Pokud půjde vše podle harmonogramu, pacienti by mohli nový pavilon navštěvovat už od června letošního roku.

Své místo v něm bude mít komplexní péče interního oddělení s ambulantní a lůžkovou částí, svůj prostor dostane i lůžková část plicního oddělení.

Řidiči jezdící často mezi Opavou a Ostravou už delší dobu netrpělivě vyhlížejí dokončení komunikace I/11-I/57, která by jim cestu podstatně časově zkrátila. I ti by se v tomto roce měli dočkat.

„Počítáme s tím, že v druhé polovině příštího roku bude zprovozněna jedenáctka u Mokrých Lazců a v červenci 2016 na ni naváže dálniční přiváděč prodloužená Rudná," uvedl před nedávnem tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 Martin Dostál.

Rok 2015 však nebude pouze o stavbách, ale i o kulturních akcích. Za zmínku určitě stojí dva největší opavské festivaly. Letošní Další břehy se uskuteční v termínu 8. - 29. dubna. Téma zní: Dar smrti, dar života.

„Devatenáctý ročník festivalu se bude věnovat tématu konečnosti lidského bytí a jím podmíněného hlubokého a bohatého naplnění lidského osudu," vysvětluje šéf kulturního odboru města Petr Rotrekl.

Zároveň zve i na osmapadesátý ročník Dalších břehů, který plánuje na 7. až 30. září. Další ročník festivalu Bezručova Opava bude zkoumat fenomény pravdy a lži nejen v souvislosti s 600. výročím upálení mistra Jana Husa. Téma festivalu tedy zní Pravda vítězí! (někdy vyděsí)," dodává Petr Rotrekl.