VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2011 na Opavsku a Hlučínsku

Opavsko, Hlučínsko - Vážení čtenáři, přinášíme vám krátký přehled zajímavých událostí, které se za posledních 365 dní odehrály na Opavsku a Hlučínsku.

1.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Do našeho přehledu jsme zahrnuli nejčtenější články z našeho webu.

Leden

1. ledna - První miminko roku 2011 se jmenuje David
Tři hodiny a čtyřicet minut trvalo v Slezské nemocnici v Opavě čekání na první miminko v novém roce 2011.

3. ledna - Informace o počtech výpovědí v nemocnici nelhaly
Na stůl ředitele opavské Slezské nemocnice Milana Cveka doputovaly výpovědi 93 lékařů, což přesně souhlasí s avizovaným počtem z poloviny prosince.

6. ledna - Hlučín se rozvádí s pražskou Slavií, sbohem mu dávají Puček i Hrtánek
Vypadá to, že manželství fotbalového Hlučína s pražskou Slavií skončí rozvodem. Akcie klubu chce zpátky jeho bývalý majitel Lumír Kot, který je připraven na jaře bojovat o záchranu.

7. ledna - V Opavě je obchod se syntetickými drogami
Jeden za druhým přibývají v kraji kamenné obchody, ve kterých lze legálně koupit drogy, které zatím nejsou na seznamu zakázaných látek.

8. ledna - Cyklista nepřežil srážku s nákladním autem
Pětačtyřicetiletý muž utekl z Psychiatrické léčebny v Opavě, na kole jel do Večerky v Nových Sedlicích a odtud neznámo kam. Policie zjišťuje, zda se jednalo o sraženého cyklistu.

11. ledna - Vojtěch Hadaščok posílil Liberec
Odchovanec Slezského FC Opava, útočník Vojtěch Hadaščok opustil Opavu. Jeden z velkých talentů se stal novou posilou Slovanu Liberec.

16. ledna - Muž zemřel v pilinách. Proč, určí pitva
Tragédie v podobě smrti mladého člověka. Přesně to se odehrálo v noci ze soboty na neděli v areálu pily v Brance u Opavy.

18. ledna - Romové budou mít opět poradce
Romského poradce město Opava už mělo a bude ho mít zase. A bude ho plně ze svého rozpočtu financovat. Před několika dny o tom rozhodli noví radní.

25. ledna - Rybníček a Tyršák se podělí o sto milionů
Sto milionů. Tolik peněz dostane město Opava na rekonstrukci Kulturního domu Na Rybníčku a tělocvičny na Tyršově stadionu. Tak zní aktuální informace z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

27. ledna - Lidé se konečně dočkají: Hláska zřídí zeleninové trhy
Skutečně ji chtěli a chtějí. Takovou klasickou, opravdovou zeleninovou tržnici v centru. Opavanům léta chyběla a dávali to minulému vedení Hlásky opakovaně na vědomí. Marně. Nepomohla ani petice v roce 2006 s tisícovkou podpisů. Hláska měla vždy po ruce výmluvy, proč to nejde.

28. ledna - Šéf opavských strážníků končí
Jeden z nejkontroverznějších šéfů opavské radnice, ředitel městské policie (MP) Richard Szotkowski, opouští svůj post. Sám zažádal o dohodu a nadcházející pondělí 31. ledna končí.

29. ledna - Recidivista držel ženu a malé dítě násilím v domě, policistům vyhrožoval smrtí
„Nikoho nepustím dovnitř, a pokud neopustíte můj pozemek, všechny vás postřílím a zabiju,“ takto vyhrožoval v Loděnici policistům dnes v noci jednačtyřicetiletý muž.

Únor

1. února - V sousedství Bredy se zřítily sklepní klenby
Na pozemku bývalého pivovaru Zlatovar, kde buduje developerská společnost Develon obchodní centrum Breda & Weinstein, došlo uplynulý čtvrtek odpoledne k vážné nehodě. Při dotěžování zeminy v blízkosti sklepních prostor v jižní časti horního dvora se zřítila část stěny a sklepní klenby.

4. února - Otevřená radnice: lidé přišli diskutovat
Co zajímá a trápí běžného Opavana? Parkování, městská policie, psí hovínka, vysoké obrubníky, jízdní řády autobusů a trolejbusů, zarostlý potok, nepokosená tráva, rušení nočního klidu, arogance některých úředníků…

7. února - Hospodaření Opavské kulturní organizace prochází kontrolou
Po rezignaci kontroverzní ředitelky Opavské kulturní organizace (OKO) Ireny Šindlerové pověřili radní před několika dny řízením organizace dosavadní zástupkyni ředitelky Šárku Královou.

9. února - Špion děraví a rezaví
Některé sochy to v Opavě vůbec nemají jednoduché. Vyprávět by o tom mohl Špion na Dolním náměstí.

10. února - Náměstkyně primátora Pavla Brady chce velet opavskému fotbalu
Laiky to nepřekvapuje a nevidí v tom žádný problém. Mnozí fotbaloví fanoušci však mají šok a žhaví telefonní linky: Opavskému fotbalu, že bude velet žena? První náměstkyně primátora Pavla Brady (SOS)?

14. února - 'Sloučení nemocnic problém nevyřeší,' míní ředitel Milan Cvek
Nemocné pacienty Slezské nemocnice z Opavy i ze spádových oblastí od Krnovska po Hlučínsko čekají zřejmě dost krušné časy.

18. února - Radní chtějí vyměnit představenstva městských společností
Nové vedení opavské radnice vzešlé z loňských komunálních voleb chce mít vliv na řízení a chod obchodních společností, v nichž má město majetkovou účast. Proto chtějí opavští radní vyměnit většinu stávajících lidí v představenstvech a dozorčích radách.

19. února - Slezské divadlo se má po rekonstrukci návštěvníkům čím pochlubit
Tvrzení, že opavské divadlo je klenotem Moravskoslezského kraje, není přehnané. Patří k nejstarším a současně i k nejkrásnějším divadlům v republice.

21. února - Alena Vitásková z Bolatic se stala Vicemissis 2011
Výbuchy emocí, slzičky štěstí, zářivé úsměvy a bouřlivé ovace. Taková atmosféra panovala v sobotu odpoledne v mariánskolá­zeňském divadle, kde se při nebývalé koncentraci ženské krásy a roztomilých dětských diblíků odehrálo republikové finále charitativní soutěže (o nejsympatičtější maminku a dítě) Missis 2011.

23. února - Vězeňkyně napadla dozorkyni. Vláčela ji za vlasy po zemi
Nejprve přišla nečekaná rána pěstí do obličeje, pak strhnutí za vlasy k zemi a nakonec tažení asi dva metry v pevném sevření rukama. Tak zaútočila před několika dny na chodbě v oddělení ostrahy C opavské věznice pro ženy v Olomoucké ulici čtyřicetiletá odsouzená Opavanka na stejně starou dozorkyni v uniformě během služby.

27. února - Požár U Přemka založil zloděj. Škoda je přes milion
Bylo jen chvíli po půlnoci z pátku na sobotu, když do opavské Solné ulice přijelo první ze čtyř aut hasičů. Do té doby poklidná noc se tak změnila v boj s ohněm, který řádil v budově rekonstruovaného bývalého Dominikánského kláštera, dnešního Domu umění.

27. února - Obyvatelé kateřinského sídliště tvrdí, že na ně město zapomíná
Bydlí v panelových domech na kraji města a zřetelně vnímají rozdíly úrovně služeb v centru a na sídlišti. Mají pocit nespravedlnosti, protože jsou stejnými daňovými poplatníky jako lidé v centru, ale dostávají méně. Je to jejich přesvědčení, které jim dosud nikdo nedokázal vyvrátit.

Březen

4. března - Obyvatelé Vítkovska opět bojují o svou nemocnici
Ztratí vítkovská nemocnice i to málo, co jí ještě po letech zbylo? Kromě fungující rehabilitace, ambulance, laboratoří a rentgenu má nyní přijít o 40 lůžek léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).

5. března - Dva talentovaní Opavané postoupili do Superstar
Dva náctiletí kluci si plní sen. Zásluhou své učitelky zpěvu se přihlásili do soutěže ČeskoSlovenská SuperStar a postoupili mezi 25 nejlepších. Jedním je osmnáctiletý Honza Škůrek a druhým šestnáctiletý Lukáš Polák.

7. března - Nemocnici hrozí, že jí zruší ortopedii a kožní
Jako další nemocnice ve správě Moravskoslezského kraje prošla i Slezská nemocnice auditem a následnou analýzou, podle které chce zřizovatel dál postupovat.

8. března - Benzín v Polsku táhne, ale ne všechny
Ceny benzinu i nafty v posledních dnech stoupají. Ještě nedávno se dal litr naturalu koupit pod jedenatřicet korun, nejčastěji ale o korunu více, dnes se vyplatí rozhlížet se po cenách.

12. března - Sportovcem roku se stala Lucie Vinárková
Česká reprezentantka v taekwondu Lucie Vinárková, žokej Marek Stromský a extrémní sportovec Tomáš Petreček – to byly hvězdy slavnostního vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovci a sportovní kolektivy okresu Opava za rok 2010.

18. března - Jedenáctku senátoři podpořili, ministr kličkoval
Zástupci petičního výboru Proti zastavení realizace výstavby silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou a představitelé Sdružení pro výstavbu komunikace I/11- I/57 se ve středu zúčastnili zasedání Senátu Parlamentu ČR.

20. března - Muže přejel bagr, na místě zemřel
Na stavbě splaškové kanalizace v Havlíčkově ulici v Brance u Opavy se pilně pracovalo i o uplynulém víkendu. Hned od rána se mohutný kolový bagr zakusoval do země.

21. března - MISS 2011: Šárka Cojocarová třetí
Šárka Cojocarová ze Svobodných Heřmanic v soutěži Česká miss skončila na třetím místě.

29. března - Hotelovka a Husovka splynou. Navzdory petici
Vyšší odborná škola a Hotelová škola Opava a Střední škola, Opava, Husova splynou. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. A to navzdory nesouhlasné petici čítající zhruba čtyři tisíce podpisů.

30. března - Ostuda Opavy: bývalá porodnice, v níž řádí zloději
Jeden z městských strážníků potkal v pondělí na cestě domů z práce tři muže s károu naloženou těžkými radiátory. Už na první pohled mu bylo jasné, že se nejedná o žádné řemeslníky. Neváhal a zavolal svým kolegům na služebnu.

30. března - Kamion vjel před vlak. Pětadvacet zraněných
Několik hodin uzavřená silnice, kolony aut odkláněné z hlavní silnice mezi Opavou a Hlučínem u opavského Kauflandu nebo ve Velkých Hošticích. To byla první známka o středeční havárce kamionu s vlakem.

Duben

1. dubna - Na Apríla přijeli nezávisle na sobě dva ministři
Ministr práce a sociálních věcí a ministr pro místní rozvoj navštívili v pátek Opavu.

4. dubna - Opava ztrácí svoji jedinečnost. Noční vyjížďky letos nebudou
Blade Nights Oplajn po šesti letech končí. Schází bezpečnost účastníků, lidé i peníze.

7. dubna - Pohřešovaného muže našli oběšeného na Ramzové
Muž z Opavy, po kterém policisté pátrali od 5. dubna byl ve středu nalezen mrtev v lese poblíž Ramzové na Jesenicku. Patrně spáchal sebevraždu.

8. dubna - Boj za nemocnici vrcholí, lidé mohou podepisovat petici
Situace kolem sloučení opavské nemocnice s dalšími šesti krajskými nemocnicemi do jednoho mamutího celku je vážná, ale nemusí být beznadějná.

9. dubna - Archeologové objevili v centru Opavy unikátní nález
Ve sklepení jednoho z domů v ulici Mezi Trhy se skrývala vzácná stříbrná medaile. Ta je výjimečná svou historií i uměleckou kvalitou.

14. dubna - Muž našel u hřbitovní zdi poblíž vodárenské věže mrtvého
Čtvrtek, pár minut po půl deváté ranní. Nad Opavou je zataženo a k zemi se snáší nepříjemný studený déšť. Boční uličkou mezi opavským městským hřbitovem a zahrádkářskou kolonií projíždí policejní auto, za ním dodávka s civilní posádkou.

15. dubna - Maskovaný lupič přepadl pokladnu psychiatrické léčebny
Policie zatím jen potvrdila, že k přepadení skutečně došlo. Další informace nesdělila.

19. dubna - Pan Tau dál terorizuje sousedy
Pronásledovaná rodina si neví rady, nikdo jí nepomohl, a tak se raději chce odstěhovat.

20. dubna - Šéf Tevy Jiří Urbanec je Manažer roku 2010
Generálnímu řediteli opavského závodu Teva Czech Industries Jiřímu Urbanci patří titul Manažer roku 2010 v kategorii Odvětví chemického a farmaceutického průmyslu.

21. dubna - Stížnosti omezí Opavské kulturní léto
Opavská radnice už nyní chystá Opavské kulturní léto. V Městských sadech však bude program značně zredukovaný a časově omezený. Lidé z okolí si zde totiž stěžovali na hluk.

23. dubna - Otevírání Moravice mělo pro mladíka vážné následky
Otvírání Moravice mělo vážné následky pro jednadvacetiletého mladíka. V sobotu ve třináct hodin musel být vrtulníkem s vážným poraněním hlavy a páteře převezen do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

24. dubna - V Hlučíně se kradla vlajka
Zničehonic se v průběhu osmašedesáté minuty na hlučínském stadionu objevila pětice dobře maskovaných mladíků a autovým prostorem pod hlavní tribunou běžela k hostujícím příznivcům.

25. dubna - Stav uštknutého mladíka zůstává i nadále vážný
Prosluněné počasí vylákalo na cesty nejenom kravařského mladíka, ale také zmiji obecnou. Oba se potkali v obci Hořejší Kunčice a polekaný had s charakteristickou klikatou čárou na hřbetě preventivně zaútočil.

28. dubna - Technovíkend CZarotekk 2011 se rozložil na Hadince
Už od čtvrtka rozložil své zvukové soupravy v kempu Hadinka u Klokočova technovíkend nazvaný CZarotekk 2011.

Květen

5. května - Hláska si chce půjčit 273 milionů
Vedení opavské radnice má na stole dvě úvěrové smlouvy, které nyní již může podepsat. Svolení ji k tomu v pondělí dali opavští zastupitelé.

7. května - Na studenty v policejním zavolali lidé strážníky
Měla to být studentská recese. A ze začátku to byla opravdu velká legrace. Středoškolští studenti měli ve čtvrtek své poslední zvonění a to se slaví v ulicích města. Převlečeni do různých masek vyšli mezi Opavany a přenášeli na ně svoji radost z končících studentských povinností.

12. května - Městem jezdí nové autobusy, stály desítky milionů korun
K pěti zbrusu novým autobusům v červnu dorazí do Městského dopravního podniku Opava dalších pět vozů. Zbylé dva autobusy z dvanáctikusové dodávky z projektu Modernizace autobusového parku v Městském dopravním podniku Opava budou dodány v příštím roce.

12. května - Aleš Chmelíček se ztratil
Zkušený útočník Aleš Chmelíček měl být ústřední postavou Slezského FC Opava v boji o postup druhé ligy. Během podzimní části fotbalista s ligovými zkušenostmi patřil k hvězdám Slezanů, dával góly a taky na ně nahrával. Bohužel nyní je všechno jinak.

14. května - Požár v Moravici: muž úmyslně odhodil hořící sirku ve stodole
S naprosto překvapujícím závěrem skončili kriminalisté a vyšetřovatelé hasičů šetření případu z minulého víkendu, kdy v Moravici shořela stodola devětašedesátiletého muže z Ostravy a další dvě stavení v bezprostředním sousedství.

18. května - Belaria ožila: bydlí zde důchodci, pracují masérky
Co se děje v Belarii? Bydlí tam důchodci, funguje restaurace, chystá se rehabilitační centrum a ordinace lékařů.

20. května - Sedmadevadesátiletý muž vjel na kole před auto
Přijížděl na svém kole z vedlejší. Když dojel k hlavní, rozhodl se, že přejede na druhou stranu. Nejspíše se ale vůbec nerozhlédl a šlápl do pedálů. Jenže zleva právě přijíždělo auto a muže srazilo.

21. května - Tři nehody motorkářů. Šestnáctiletý chlapec zemřel
Tři dopravní nehody motorkářů. Ty se staly během sobotního dne na Hlučínsku a Vítkovsku.

23. května - Firma Stanjurovy manželky údajně porušuje zákon
Sotva se bývalý opavský primátor Zbyněk Stanjura stal šéfem poslaneckého klubu ODS, vykoukl mu ze skříně kostlivec.

25. května - Mrtvého muže našli ráno před univerzitou
Zatím z nezjištěných důvodů zemřel v noci na středu jeden z opavských bezdomovců.

27. května - Člen oblastní rady ODS hlásá oběšení komunistů
Je to silná káva. Člen oblastní rady ODS a neúspěšný kandidát do opavského zastupitelstva Dominik Janků je přesvědčen, že politických odpůrců, tedy komunistů, se nelze zbavit jinak než jejich oběšením.

30. května - Felicia vjela pod autobus. Řidič to nepřežil
Ranní linkový autobus z Opavy do Bruntálu nedojel. V táhlé zatáčce na silnici mezi Opavou a Velkými Heralticemi u odbočky na Kamenec se ve tři čtvrtě na sedm najednou z protisměru vyřítila červená Škoda Felicia a narazila do něj.

Červen

2. červen - Tyršák má novou tělocvičnu. Ohlasy jsou rozporuplné
Celková rekonstrukce interního prostoru Tyršova stadionu spolkla 38 milionů Kč. Kromě finanční podpory města Opavy šla část peněz také z fondů Evropské unie.

4. června - V Háji řádil požár. Popelem lehla drůbeží líheň
Pro dva a půl tisíce kuřat se stala v sobotu dopoledne líheň v Háji ve Slezsku smrtící pastí. Objekt zachvátil rozsáhlý požár. Podle dosavadních výsledků šetření byla příčinou nešťastná náhoda.

10. června - Dopraváci jdou do stávky
Mluví se o ní už dlouho a jak se zdá, v pondělí se stane realitou. Celorepubliková stávka dopraváků bude také v Opavě.

11. června - Slezský FC je zpátky ve druhé lize
Mise je splněna! Opavští fotbalisté jsou zpátky ve druhé lize. V dopoledním zápase MSFL totiž Frýdek-Místek na domácím hřišti otočil zápas s HFK Olomouc a vyhrál 2:1, což katapultovalo Mazurovu družinu o soutěž výše.

12. června - Muž spadl z terasy chaty do řeky a utopil se
Spadl z terasy chaty přímo do řeky. A to zhruba z dvou metrů. Řeč je o muži, který tragicky zahynul během noci ze soboty na neděli. Vše se odehrálo ve Vítkově-Podhradí asi hodinu po půlnoci.

17. června - Je za smrtí neúspěšná maturita?
Neúspěšná maturita. To měl být podle neoficiálních informací důvod, proč v pátek brzy ráno v Opavě-Kateřinkách spadl dvacetiletý muž z balkonu bytu v sedmém patře. Zdroj, který nechce být jmenovaný, také tvrdí, že se jedná o syna bývalého opavského policisty.

20. června - Slezský FC bude mít nového generálního manažera
Očekávaný scénář ve Slezském FC Opava se naplňuje.

23. června - Ředitel nemocnice Milan Cvek byl ve čtvrtek odvolán
Atmosféra v sále ředitelské budovy Slezské nemocnice v Opavě se ve čtvrtek okolo desáté hodiny dopolední dala krájet.

Červenec

6. července - Dva mrtví lidé na přejezdu v Jaktaři
K železničnímu přejezdu přes Palhaneckou ulici v Jaktaři spěchali ve středu po sedmé hodině opavští záchranáři a z Ostravy vzlétl i vrtulník. Na místě zůstali dva mrtví lidé, další bojuje o život.

7. července - Projekt Gottfrei schoval kouli před Hláskou za plech
Opavu v těchto dnech vyzdobilo umění tam, kde bychom jej za normálních okolností nečekali.

10. července - Lidé v Bělé se bojí, že těžba písku zničí jejich vesnici
Bělou už nejméně dvanáct let ohrožuje možná těžba písku, který se nachází přímo pod ní. Vedení obce i její obyvatelé tuto možnost odmítají připustit.

13. července - Vlak rozdrtil bezdomovci nohu
K tragédii neměl daleko případ, který se stal ve středu ráno deset minut před půl pátou. Osobní vlak přijíždějící do vlakového nádraží Opava-východ z Krnova v prostoru Za cihelnou u areálu autodopravce TQM totiž najel do muže, který z dosud neznámých důvodů seděl v kolejišti.

14. července - Blamáž pohřebáků. Ve Štítině zaměnili mrtvého
Šok zažila ve středu při pohřebním obřadu ve Štítině rodina Gustava Benka. V přinesené rakvi totiž neležel jejich příbuzný, jak očekávali, ale úplně jiný nebožtík.

15. července - Na křižovatce Vančurova - Krnovská se plánuje kruhový objezd a benzinka
Na křižovatce ulic Vančurova a Krnovská se začne stavět kruhový objezd. V jeho těsné blízkosti pak vyroste zbrusu nová benzinka. Obě tyto stavby jsou přitom na sebe těsně navázány. Benzinová pumpa může stát jen tehdy, bude-li stát i okružní křižovatka.

18. července - Albert byl evakuován, anonym hrozil bombou
Je krátce po třinácté hodině. Na linku tísňového volání právě přichází telefonní hovor, ve kterém anonym hrozí bombou ve známém opavském hypermarketu. Na místo se tak ihned vydávají policejní jednotky. Zasahující odborníci v rychlosti evakují všechny, kdo se tou dobou v Albertu nachází.

24. července - Na rekonstrukci západního nádraží nejsou finance
Nefunkční hodiny, některá kolejiště zarostlá plevelem, popraskaná dlažba, oprýskaná konstrukce na nástupišti. Okolí připomínající bující džungli nebo zrezivělý plot, kde hrozí každou chvíli zhroucení na parkoviště u marketu Lidl. Takový je už mnoho let pohled na nádraží Opava-západ.

26. července - Bezdomovci našli za Slezankou mrtvého kamaráda
Ležel v pondělí odpoledne na rozložených papírových krabicích schován křovím u zdi výškového paneláku za Slezankou. U zdi budovy ministerstva zemědělství, před níž vlaje vlajka Evropské unie a ve které mj. sídlí Státní úřad inspekce práce.

28. července - Hláska asi pošle kondoru královskému padesát tisíc
Pávi a sloni. Tato zvířata z ostravské zoo už statutární město Opava sponzorovalo. Teď je v jednání příspěvek na kondora královského.

29. července - Slezanka zůstane stejná, radnice nemá peníze
Radikální architektonickou přestavbu Slezanky radní z finančních důvodů zamítli a rozhodli o vypsání výběrového řízení na pronájem nebytových prostor.

Srpen

4. srpna - Zemědělcům zmizely traktory, nemají čím orat
Když přišli zaměstnanci Kateřinské zemědělské a. s. po víkendu do práce, nevěřili svým očím. Místo, kde stály traktory a vybavení za bezmála pět milionů korun, bylo prázdné.

6. srpna - Těžká havárka: jeden mrtvý, tři těžce zranění
Byli čtyři. Tři přežili s těžkými zraněními, čtvrtý na místě zemřel. Tak dopadla tragická havárka, k níž došlo uplynulou sobotu okolo druhé hodiny v noci poblíž obce Neplachovice.

9. srpna - Surově zbil mladíka. Teď utíká. Policisté znají jeho jméno
Opavští kriminalisté znají jméno muže, který je podezřelý z brutálního útoku na jednadvacetiletého mladíka. Toho našli policisté na základě anonymního oznámení těžce zraněného v autě značky Opel Omega zaparkovaném v ulici U Cukrovaru v Opavě. Stalo se to poslední červencovou neděli před sedmou hodinou večerní.

15. srpna - Kylešovská Žabka chátrá. Stěžují si zaměstnanci i místní
Nasprejované nápisy, prázdné prodejny, opilci a nepořádek. Tak dnes vypadá chlouba středu Kylešovic, obchodní centrum Žabka. Kdysi výstavní budova dostala jméno podle kylešovských sběratelů žabek, kteří se v minulosti živili jejich prodejem. Čest ale svým předkům příliš nedělá.

16. srpna - Norbert Breda si posteskl nad osudem obchodního domu
Pravnuk zakladatele známého obchodního domu v Opavě Norbert Breda: „Přečetl jsem si váš článek a mrzí mě, že jsem se dozvěděl, v jak špatném stavu obchodní dům je.“

19. srpna - Muž nabízí za dopadení lupiče milion korun
Opavskému podnikateli Lukáši K. ukradli zloději sejf se třinácti miliony korun. Na hlavu lupičů už vypsal vysokou odměnu.

22. srpna - Vodárenskou věž na nádraží kupuje opavská společnost
Vodárenská věž na vlakovém nádraží Opava-východ má nového majitele. Jak potvrdila tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová, věž byla skutečně prodána a to jednomu z pěti zájemců, kteří se na základě nabídky ozvali.

23. srpna - Opavský panelák zabodoval
Svaz českých a moravských bytových družstev podpořil modernizaci panelových domů soutěží Panelák 2010, ve které zabodoval i jeden opavský.

25. srpna - Úředníci reklamují chodník u nádraží. Už zase
„To je bordel,“ zasakruje postarší muž, který právě klopýtl o jednu z vyčnívajících dlaždic na chodníku před nádražím Opava-východ. A nebyl zdaleka jediný. Na nerovném terénu, symbolickém pro celou stezku, klopýtá jeden člověk za druhým.

26. srpna - Romové v Opavě se údajně bojí
V Opavě začala policie více hlídkovat v romských čtvrtích. Mohou za to mimo jiné nedávné kriminální případy, a to známá kauza ze severních Čech a marné pátrání po romském násilníkovi Vasilu Žigovi.

30. srpna - Stromy v Rolnické nahradí betonová zeď za šest milionů
Čtyři metry vysokou zeď ale někteří místní obyvatelé nechtějí, protože ji podle svých slov vůbec nepotřebují.

Září

9. září - V nemocnici přepadli dívku
Šla do Slezské nemocnice na návštěvu za nemocným otcem. Netušila nic zlého. Nakonec se tu ale musela čtyřiadvacetiletá Opavanka bránit sexuálnímu útoku ze strany neznámého muže.

12. září - Fotbalisté asi dostanou od města šest milionů
Šest milionů. Tolik peněz má připutovat do pokladny Slezského fotbalového klubu (SFC) Opava. Důvod? Smazání dluhů.

14. září - Někteří místní přezdívají Opavu 'malou Hanojí'
Malá Hanoj. Tak někteří Opavané přezdívají svému městu. Mají pravdu? Redakce zjišťovala, zda v centru slezské metropole skutečně převládají obchody a služby poskytované Vietnamci natolik, že je tato přezdívka na místě.

22. září - Pan Tau chodí po svobodě, oběti se odstěhovaly
Případy stalkingu neboli nebezpečného pronásledování nejsou na Opavsku ojedinělé. Nejtragičtější případ, který skončil vraždou, se stal v srpnu 2009 ve Vítkově.

22. září - Muž z Kobeřic nepřežil pád do náhonu
Jak se to mohlo stát, zatím nikdo neví. Jisté je jen to, že osmapadesátiletý muž z Kobeřic, který spadl do tři metry hlubokého opavského náhonu, pád nepřežil.

22. září - S novým centrem dostanou lidé i multikino a 500 pracovních míst
Obchody, služby, kulturu stravování, fitness centrum a šest sálů multikina. To Opavanům podle slibu ředitele investorské společnosti Radima Bajgara nabídne od 15. listopadu 2012 společenské centrum Breda & Weinstein.

23. září - V Domě umění byla v pátek velká sláva
Během slavnostního otevření představil v pátek Dům umění po téměř roční rekonstrukci svou novou podobu.

Říjen

2. října - Pavla Brady se v sobotu v poledne vdala
Nevěsta ve fialkových šatech, ženich s bílou růží ve klopě saka, družička křečovitě svírající kytičku a desítky hostů. Na věži Hlásky právě odbíjely hodiny poledne, když se v kostele svatého Václava konala svatba první náměstkyně opavského primátora Pavly Brady (SOS) a Pavla Měkýše.

3. října - Muž našel smrt pod koly vlaku
Život zatím neznámého člověka, s největší pravděpodobností muže, skončil pod koly vlaku u obce Kozmice. Motiv toho, proč si dnes před čtvrt na dvanáct dopoledne položil hlavu na koleje před jedoucí vlak, zatím není objasněný. Mohlo se ale pravděpodobně jednat o sebevraždu.

4. října - Lidé z Kylešovic: Bojíme se, že se tu přistěhují Romové
Bojíme se. Tak nyní hovoří obyvatelé kylešovického sídliště. Mají strach z přistěhování Romů. Přijít prý mají do bytů společnosti RPG, spjaté s multimiliardářem a opavským rodákem Zdeňkem Bakalou.

11. října - Stavba centra budí protesty lidí z okolních domů
Každodenní rachot ze stavby nového centra pod obchodním domem Breda dráždí obyvatele okolních domů.

14. října - Lidé si na parkovací dům nezvykli
Stál padesát čtyři milionů, parkovné je zde za pět korun za hodinu. Přesto je parkovací dům využíván pouze ze čtyřiceti procent. Ale například u pošty v odpoledních hodinách ve všední den jen tak volné místo nenajdete.

19. října - Šéfové Hlásky dostanou nová auta
Čtyři zbrusu nová auta. Ta nakoupí opavská radnice pro nejvyšší šéfy města Opavy. Jedno dostane primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD), druhé jeho stranický kolega, náměstek Daniel Žídek, třetí připadne náměstkyni Pavle Brady (SOS), čtvrté náměstkovi Daliboru Halátkovi z téže strany.

19. října - Kylešovice: lidé přišli Hlásce a firmě RPG říci, co si myslí
Třiašedesátiletý starousedlík z Kylešovic Aleš Král svůj příběh vyprávěl klidně, servítky si však nebral. Několik stovek lidí tísnících se v tělocvičně kylešovské základní školy na chvíli ztichlo a přestalo pokřikovat.

21. října - Podnikatelská elita se dočkala uznání
Podnikatelská elita opavského regionu si minulý čtvrtek dala dostaveníčko v sále bývalého Městského domu kultury Petra Bezruče, ve kterém teď sídlí Okresní hospodářská komora. Ta si připomínala 160. výročí založení a dvacáté výročí obnovení své činnosti a při té příležitosti předala nejlepším podnikatelům pilotní cenu Merkurova křídla.

25. října - Hřbitovní střelci dostali deset a sedm let
Do soudní historie zřejmě vstoupí proces, který v úterý uzavřel Krajský soud v Ostravě. Nejen, že odsouzení převrátili oběti život vzhůru nohama. Případ je ojedinělý z několika dalších důvodů. Tím prvním je nezvyklé místo činu – hřbitov.

30. října - V Oticích řádil požár. Škoda patnáct milionů
Patnáct milionů korun. Takovou škodu způsobil podle předběžného odhadu požár, který v sobotu v noci zachvátil výrobní halu firmy Sundance, vyrábějící jízdní kola, v Oticích na Opavsku.

Listopad

1. listopadu - O Dušičkách se prý policisté u hřbitova vyřádili
Kamil Ludwig: „Vytočilo mě, že policisté byli schováni za stromem. Pak vyskočili a bez řečí chtěli pokutu po skupince, která do auta ukládala vozíčkáře.“

6. listopadu - Hokejoví fanoušci řádili, prali se s policií
Čtyřicet policejních těžkooděnců proti šedesáti hokejovým fanouškům. Takové bylo rozložení sil při víkendové bitce u opavského hokejového stadionu. Na jejím konci bylo padesát tři předvedených fanoušků, dva obvinění a čtyři muži na záchytce.

9. listopadu - Bagr ničil památky
Ještě nestojí a už jsou s ním problémy. V zemi pod obytným domem Rohlík se skrývaly archeologické památky. Firma SB Development, která zde staví, ale část vybagrovala, aniž počkala na archeology.

11. listopadu - Kraj chystá stavbu nové interny za stovky milionů
Snahy vedení opavské nemocnice vybudovat nový interní pavilon narážely až do letošního pololetí na hradbu odmítání pro nedostatek peněz. Teď prý už nechybí a může se stavět.

14. listopadu - Vlek se postavil na zadek, auto zůstalo v příkopu
Terénní nissan v příkopu a vlek s elektroagregátem stojící na výšku vedle silnice. Takový pohled upoutával pozornost řidičů v pondělí ráno na silnici při vjezdu z Opavy do Komárova.

18. listopadu - Společnost Teva dá práci dalším lidem
Farmaceutická společnost Teva Czech Industries zahajuje dvouletou výstavbu dalšího výrobního komplexu, který po dokončení nabídne práci zhruba třem stovkám lidí.

19. listopadu - V Bolaticích zemřel pod koly auta starší cyklista
Tragicky skončila dopravní nehoda mezi automobilem a cyklistou, která se stala v sobotu odpoledne.

21. listopadu - 'Mazura ven', křičeli po zápase fanoušci
Pořádně dusná atmosféra byla na opavském stadionu v sobotu po posledním zápase podzimu.

Prosinec

4. prosince - Potvrzeno! Požár v Oticích nebyla náhoda
Ukázalo se, že na původně nepodložených informacích něco je. Podle všeho za celou událostí nestojí náhoda, ale úmysl.

7. prosince - Návštěva Václava Klause v Opavě
Prezident Václav Klaus ve středu navštívil Opavu a Ostravu. V obou městech debatoval se studenty o evropské měnové politice a také poobědval s podnikateli pečené bio kuřátko.

9. prosince - Havárka na přejezdu: dával přednost, narazil do něj vlak
Pátek, pět minut po deváté ranní. Z Otic ke křižovatce v místní části Rybníčky přijelo nákladní Volvo. Před hlavním tahem mezi Opavou a Hradcem nad Moravicí řidič zastavil a dával přednost.

13. prosince - Opava se v pondělí ponořila na třináct minut do tmy
Kdyby nesvítila auta, bylo by město v absolutní tmě. V Opavě se něco takového podařilo na celých třináct minut. Konkrétně: v pondělí od 18.41 do 18.54 hodin.

14. prosince - Dva rivalové budou sousedé. Bude to dělat dobrotu?
Develon, jehož tváří je úspěšný šéf Radim Bajgar, staví obchodně-společenské centrum za Bredou. Crestyl v popředí s charismatickým Omarem Koleilatem měl jako zájemce o přestavbu Slezanky zelenou u minulého vedení opavské radnice. Nyní, jak se zdá, se karta obrací.

19. prosince - Pohřbenou jedenáctku oživí injekce za čtyři sta milionů
Stavba hlavního tahu z Opavy do Ostravy má zelenou. V roce 2012 bude na něm proinvestováno 400 milionů korun.

19. prosince - Pieta za Václava Havla v Opavě
Už v neděli začaly na Horním náměstí hořet první svíčky. To ale není všechno. Lidé mohou od pondělní desáté hodiny dopolední ve foyer Slezského divadla podepsat kondolenční knihu. Ze začátku organizace vázla, vše spíše připomínalo více grotesku nežli důstojné zahájení vzpomínkové akce.

19. prosince - V nemocnici našli v tašce novorozeně
Své právě narozené dítě strčila jeho matka do tašky a chlapečka v neděli ráno odnesla do ambulantní čekárny Slezské nemocnice. Nechala ho tam na pospas osudu a klidně odešla.

27. prosince - Vánoce provázela řada lidských tragédií
Letošní Vánoce se do statistik zapsaly hodně černě a hned několik lidí už neoslaví příchod nového roku.

27. prosince - Vánoční zápas přitáhl diváky
Páté Vánoční utkání současných a bývalých fotbalistů Slezského FC Opava a jejich fanoušků opět velmi slušně zaplnilo sportovní areál v Kylešovicích.

29. prosince - Okradli mě přímo u bankomatu
Předvánoční čas nebyl rájem jen pro prodejce, ale také pro zloděje. A ti stále vymýšlejí, jak se dostat k penězům druhých.

30. prosince - Muž se pokusil upálit
Hodně smutný příchod nového roku prožije matka jedenačtyřicetiletého muže, který se ve čtvrtek chvíli před půlnocí pokusil upálit ve sklepě jejich rodinného domu.

1.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Edvarda Beneše a ZŠ a Praktické školy Opava

83

Komentář šéfredaktora Deníku: Kdo zastaví ANO?

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Derby MSFL pro Hlučín. Prestižní utkání s Petřkovicemi hlučínští fotbalisté dotáhli do vítězného konce. Před téměř čtyřmi stovkami diváků díky brankám Hudeczka a Krauta zvítězili 2:1. Za hosty dokázal už jen snížit kanonýr Lokša.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

U vážné nehody třináctiletého cyklisty zasahovali v sobotu 21. října záchranáři ve Vávrovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT