Rozšířit řady městské policie o romského strážníka. Taková je snaha lidí z komunitního plánování v rámci tzv. skupiny péče o národnostní menšiny, městské policie i samotných Romů. „Myslím, že je to příklad dobré praxe a podpoření mostu mezi většinovou společností a romskými lidmi,“ objasňuje záměr plánovaného projektu manažerka zmíněné skupiny komunitního plánování Petra Večerková. Policie se o zařazení Roma mezi městské strážníky snaží již více než rok. Alespoň to tvrdí ředitel městské policie Richard Szotkowski.

„Rozhodně jsme pro. Problém je ale najít člověka, který odpovídá požadavkům. Jednoho kandidáta jsme už loni podrobili fyzickým testům, ale neprošel,“ řekl Szotkowski, který měl nedávno mimochodem problémy kvůli svému článku s rasistickým podtextem na webových stránkách MP (viz dnešní Opavský a hlučínský Region strana 3). Martin Koky z opavského odboru školství, který se romské problematice věnuje, podotkl, že v současnosti už mají dva romské kandidáty. „Ti splňují stanovené podmínky,“ uvedl Koky.

Své zkušenosti s policisty romské národnosti mají v Ostravě. „V našich řadách máme jednoho romského policistu, a to již od roku 1992. Říct na něj mohu jen samou chválu,“ potvrdil David Tyleček z ředitelství Městské policie Ostrava. Spolupráci Romů s policií již delší dobu zajišťuje občanské sdružení Vzájemné soužití v Ostravě. „Přímo do městské policie se našemu sdružení žádného z Romů dostat prozatím nepodařilo,“ uvedl předseda sdružení Sri Kumar Vishwanathan s tím, že v rámci sdružení mají romské policejní asistenty. „Romové policii nevěří. Vnímají ji jako něco protiromského. Tuto bariéru se snažíme odstraňovat,“ zmínil Vishwanathan.