„Tento nápad vyšel ze společného jednání, především pak z iniciativy samotných Romů. Ředitel Městské policie v Opavě seznámil zájemce s podmínkami, které je nutné splnit pro přijetí,“ zmínil Koky s tím, že zájemcům, kteří podmínky splňují, byla učiněna nabídka zúčastnit se testů fyzické způsobilosti. Podotkl také, že tyto testy se uskuteční již druhého října. K celé záležitosti se vyjádřil také ředitel Městské policie Opava Richard Szotkowski: „Rozumím tomu, že je třeba Romy integrovat, takže bychom to uvítali,“ sdělil Szotkowski i přes nedávnou aféru s rasistickým textem na webových stránkách opavské městské policie.

Jak dále vysvětluje, najít romského příslušníka, který splňuje předepsané normy, není až tak jednoduché. „Podle novelizace zákona o městské policii bude muset mít každý policista středoškolské vzdělání,“ dodal Szotkowski. Jak to mají jinde? Hlučín prozatím o takové možnosti nepřemýšlí. Uvedla to tisková mluvčí Hlučína Jarmila Harazinová. „V Hlučíně žádného romského strážníka nemáme.Touto otázkou jsme se zatím nezabývali, protože se zatím žádný Rom o místo strážníka neucházel,“ řekla Harazinová.

Její slova nepřímo potvrdila také koordinátorka komunitního plánování v Hlučíně Hana Gelnarová. „Komunitní plán na období 2006-2009 takovou aktivitu nezahrnuje. Priority jsou definovány na základě analýzy místních potřeb, například dotazníkovým šetřením a podobně. V Hlučíně tato potřeba z šetření nevyplynula,“ vysvětlila Gelnarová. Své ví o snaze zařadit Romy do Městské policie předseda ostravského sdružení Vzájemné soužití Sri Kumar Vishwanathan. „Snažíme se o to, aby Romové neměli odstup od policie. Setkáváme se totiž také s tím, že policie neumí jednat s Romy bez předsudků. Spolupracujeme se strážníky v rámci projektu romské policejní asistence,“ uvedl Vishwanathan.

Kordinátorka tohoto projektu Olga Hrdinová zmínila, že spolupráce s muži zákona je velmi dobrá. „S projektem máme výborné zkušenosti,“ prozradila. Protichůdné názory Opavanů A co si o této iniciativě myslí lidé v Opavě? Profesor místní Slezské univerzity Dan Gawrecki míní: „Nic proti tomu nemám. Záleží na tom, jaký ten strážník bude, jestli bude nestranný. Ale to už ve věc těch úředníků, jakého člověka vyberou.“ Ani studentce Kateřině Šigutové by přítomnost Roma mezi městskými strážníky nevadila.

„Proč ne? Jestli ten člověk bude solidní, je úplně jedno, že jde o člověka jiné rasy,“ myslí si. Svaťka Peterková je sice z Hradce Králové, nicméně v Opavě jako studentka Slezské univerzity žije více než doma. Také ona podle svých slov považuje tuto snahu za pozitivní, ale myslí si, že samotnému začlenění Romů do společnosti to nepomůže. „Podle mě je ten problém o lidech a ne o tom, k jaké rase člověk patří,“ dodala Peterková. „Bude to stejné, jako mezi Romy. Málokterý cikán se dokáže změnit,“ tvrdí naopak důchodkyně z Opavy, která si nepřála uvést jméno. Stejně tak i její přítelkyně si přála zůstat v anonymitě. I ta má odmítavý názor. „Cikáni si budou navzájem pomáhat a krýt si záda.“