Když šla maminka Rostíka Janka ve čtyřicátém týdnu těhotenství na běžnou kontrolu do opavské porodnice, ani v tom nejhorším snu ji nenapadlo, jak jí a její rodině toto vyšetření změní život. „Celé těhotenství probíhalo bez komplikací, genetická vyšetření byla v naprostém pořádku a my jsme se těšili, až si svého vysněného syna odvezeme z porodnice domů. Lékař však na ultrazvuku viděl na Rostíkově hlavičce, uvnitř ní, nějaký stín, což byl první výstražný signál, že něco není v pořádku. Byla jsem tedy poslána na císařský řez do Fakultní nemocnice Ostrava. Ihned po Rostíkově narození jej začali vyšetřovat, podstoupil magnetickou rezonanci, po konzultaci s lékaři z Prahy se potvrdilo, že jde o cévní malformaci a Rostík hned druhý den po narození podstoupil v Praze operaci hlavy,“ vzpomíná Janka Vegelová.

Práce v Hlučínské ulici začaly 1. září a jsou v plném proudu.
Po mostním veselí přišlo rozčarování. Z Hlučína do Ostravy opět kolony

Při cévní malformaci dochází ke shlukování cév na jednom místě. Během operace však došlo ke komplikacím, a to k silnému krvácení do třetí a čtvrté mozkové komory a Rosťa musel na další náročný zákrok. Následně mu lékaři v pražském Motole diagnostikovali i epilepsii a nadměrné hromadění mozkomíšního moku v mozku. Přidaly se problémy s očima.

„Při další operaci zavedli Rostíkovi do hlavičky hadičku, takzvaný shunt, který odvádí přebytečný mozkomíšní mok přímo do dutiny břišní a nevyvíjí tak tlak v hlavě. Po půl roce jsme mohli Rostíka odvézt poprvé domů, bohužel z celého toho ležení mu velmi ochablo svalstvo. Poté podstoupil další operaci, kdy mu museli vyměnit nefunkční shunt za nový,“ pokračuje ve vyprávění Janka Vegelová. Ona sama zůstává s Rostíkem doma, pilně s ním denně cvičí, spolu s manželem pak vozí Rostíka na rehabilitace do Ostravy.

Výtěžek Kabelkového veletrhu deníku pomůže pětiletému Rostíkovi Vegelovi. Na snímku při rehabilitacích s terapeutem.Výtěžek Kabelkového veletrhu deníku pomůže pětiletému Rostíkovi Vegelovi. Na snímku při rehabilitacích s terapeutem.Zdroj: se souhlasem Janky Vegelové

Rostík podstupuje preventivní kontroly, každoročně navštěvuje i neurochirurgii. „Tím, jak mu roste hlavička, musí se neustále kontrolovat cévy. Aby malformace, která je nyní zaslepena, nezačala být aktivní,“ vysvětluje Janka.Jak bylo zmíněno, cévní malformace je nevyléčitelná. Velmi však pomáhají právě pravidelné rehabilitace. „To je naše jediná šance a naděje, jak Rostíka posouvat dál. Nic jiného pro něj neexistuje,“ říká Rostíkova maminka.

Pojišťovny ale proplácejí buď minimum léčby, anebo neproplácí vůbec nic. To je i případ Rostíka. Výtěžek z Kabelkového veletrhu Deníku tedy bude použit na zaplacení rehabilitací. Rostíkův životní příběh můžete sledovat na https://lepsizivotprorostika78.webnode.cz/ nebo na Facebooku Lepší život pro Rostíka z Opavy.

Očkovací centrum Černá louka koncem října končí.
Očkovací centrum na Černé louce v Ostravě k poslednímu říjnu skončí

Kabelkový veletrh Deníku se uskuteční v pátek 19. listopadu od 15 hodin v opavském Obchodním centru (OC) Breda&Weinstein. Pokud máte v šatníku přebytečnou kabelku, už nyní ji můžete nosit na některé ze sběrných míst, tyto kabelky se pak budou v Bredě za symbolické ceny prodávat. Ani letos nebude chybět oblíbená internetová dražba zajímavých kousků ze šatníků známých osobností, která odstartuje na webu Opavského a hlučínského deníku začátkem listopadu.

Kam můžete nosit kabelky?
1. Redakce Opavského a hlučínského deníku, Na Rybníčku 56, Opava
2. Redakce Moravskoslezského Deníku, Mlýnská 10, Moravská Ostrava
3. OC Breda&Weinstein, Správa centra, úřední hodiny ve všední dny 9 – 16
4. Obecní úřad Bolatice, Hlučínská 95/3, Bolatice
5. Městský úřad Budišov nad Budišovkou, Halaškovo náměstí 2, Budišov nad Budišovkou
6. Butik La Gabriella, Ostrožná 38, Opava
7. Slezský fotbalový club Opava, Lípová 2, Opava