Po revoluci jste se rozhodl pro studium víry. Co vás k tomu vedlo?

Asi dva měsíce před samotnou revolucí jsem navštívil Brazílii, kde můj strýc pracoval šedesát let jako misionář. Setkali jsme se v Riu, tedy na místě, kde se letos odehrály olympijské hry. A tento čtrnáctidenní pobyt byl pro mě zlomový.

V jakém smyslu?

Když jsem chodil na základní školu, tak nás učili o takzvaném rozvojovém světě. Tam spadala také Brazílie. My jsme žili v socialismu a všechno bylo podobné a šedé. V Brazílii se mi otevřely oči a já viděl ty obrovské sociální rozdíly mezi obyvateli.

Mnoho nesmírně bohatých lidí a vedle toho desítky milionů těch, kteří nevědí, co budou zítra obědvat. Na jedné straně mrakodrapy, které jsme u nás doma vůbec neměli, a na straně druhé favely, kde žijí desítky tisích chudých lidí.

Tato zkušenost vás přiměla k tomu stát se knězem?

Začal jsem si klást otázku, čím jsem si zasloužil, že jsem se narodil v Evropě a rodiče mi dali možnost vzdělání. Kdybych se narodil ve favele, tak bych byl chudý a nevyhrabal bych se z toho. Uslyšel jsem vnitřní hlas, který mi říkal, abych se stal knězem.

Zalitoval jste někdy tohoto rozhodnutí?

Ne. Víte, my co věříme v Boha, tak víme, že Bůh má s člověkem nějaký plán. Úkolem člověka je najít místo, které mu Bůh připravil. Když člověk pozná dobře sám sebe, pak je schopen udělat moudré rozhodnutí a poznat, k čemu ho Bůh volá.

O vás se říká, že jste veliký sportovní fanoušek, je to pravda?

To je pravda, mám rád všechny sporty už od dítěte. Jako malý jsem chtěl pochopitelně vše dělat aktivně, teď jsem hlavně fanoušek. Mám rád fotbal, hokej, stolní tenis, tenis a závodně jsem hrával například šachy.

Najde se přece jen sport, který by vás nebavil?

Jde o to, že je vždy důležité znát pravidla, jakmile je člověk nezná, tak ho to méně přitahuje. Nebaví mě tedy americký fotbal, ale to jen proto, že neznám pravidla. Na olympiádě jsem se ale díval na všechno. Byl to pro mě opravdový svátek sportu.

Vy osobně také spolupracujete s Markem Stromským.

Oba jsme rodáci z jedné vesnice. Pochopitelně jsem o Markovi věděl a sledoval jsem ty tři ročníky Velké pardubické od roku 2007, kdy přišel o dva koně a dopustil se té chyby, kvůli které jej diskvalifikovali. Tehdy jsem si řekl, že mu chybí Boží požehnání.

Proto jsem za Markem zašel domů a řekl jsem mu, že sleduji jeho výsledky, a nabídl jsem mu, že na něj budu v modlitbě myslet. On to přijal.

Jaký pak byl výsledek?

Na Velké pardubické v roce 2010 prohrál 
o koňský nos a to nás oba motivovalo 
k tomu, abychom v naší spolupráci pokračovali. A poslední Velká pardubická je kapitola sama pro sebe. Znal jsem trenéra Popelku, který Nikase trénoval, a chtěl jsem vědět, jestli mu můžu tři dny před závodem požehnat. On souhlasil, a dokonce zavolal i majitele koně.

Ve čtvrtek jsem tedy Nikasovi požehnal a on v neděli vyhrál. Radost jsem měl velikou a myslím si, že ten večer nebyl v České republice šťastnější člověk než Marek Stromský.

Zpět k vaší profesi. Údajně vám někdo přezdívá hostující farář. Co to znamená?

Když studenti nejsou v semináři, například
 o Vánocích, Velikonoce nebo o velkých prázdninách, tak se vracím domů a vypomáhám, kde je třeba. Hodně jezdím po různých farnostech.

Má to nějakou výhodu?

Určitě to má své výhody i nevýhody. Rozšiřuji si tímto své obzory o stavu církve v různých oblastech. Mám přehled, jak to kde vypadá.

Hodně se v posledních dnech mluvilo o společné modlitbě katolíků s muslimy v Praze. Co na to říkáte?

Pokud by mě někdy oslovil muslim s tím, že se chce zúčastnit mše, určitě bych mu nebránil, ale ptal bych se po jeho motivech. Pokud je to gesto podání ruky, smíření, tak nevidím problém. Lepší je spolu se modlit než proti sobě bojovat.

Modlení je smíření, ale jakmile lidé nebudou spolupracovat, tak nezbývá než proti sobě bojovat, a to je špatně.

Nedávno byl v Polsku na návštěvě papež, za kterým se vydalo také šest tisíc Čechů. Co na to číslo říkáte?

Čekaly se přibližně čtyři tisíce Čechů a skutečnost byla vyšší. Kdyby jich tam bylo dvacet, bylo by to krásnější.

Vzpomínám si na jednu příhodu, kdy se mě polská turistka ptala, proč u nás chodí do kostela v neděli jen zhruba půl milionu lidí. „A to už je u vás tolik muslimů nebo židů?" vyptávala se. Nedokázala pochopit, že jsou tady lidé, kteří se nehlásí k žádnému náboženství.

A líbila se mi její odpověď: „Já tomu nerozumím. Člověk musí někam patřit."