Olega Zhura do Slezska přivedl sport. V kulturistice a ve vzpírání posbíral mnoho významných ocenění, jako tituly mistra světa a Evropy. Po vítězství na světovém šampionátu a opavské Grand Prix PEPA jednal se Stanislavem Pešatem, Jiřím Patykem a Radimem Masným o svém možném setrvání v Opavě. Dostal nabídku, podepsal smlouvu se sponzorem a jako kondiční trenér začal pracovat v hokejovém klubu Slezan, který tou dobou působil v extralize.

K přesídlení do Opavy přitom vůbec nemuselo dojít. „Byla ještě možnost odejít do USA, na Nový Zéland anebo do Jordánska. Nejreálněji se jevil Zéland. V Moskvě však neudělili víza a já zamířil do Česka," poznamenal Oleg Zhur. Absolvent oděské Lékařské univerzity dodnes nelituje. Jako chiropraktik si zde stihl udělat solidní jméno a úbytku klientů se podle svých vlastních slov nebojí.

.

Čeština mu nečiní problém a má předpoklady pro to, aby byl ve svém oboru nejlepší. Díky tomu, že dlouhá léta provozoval kulturistiku na amatérské a poté také na profesionální úrovni, rozumí lidskému tělu naprosto dokonale. „Chiropraktika není pouze o speciální manipulaci s páteří a klouby. Týká se to celé svalové soustavy. Vše je v těsné spojitosti s neurologií. Kulturistika mi pomohla poznat pohyb lidského těla zevnitř," pokračoval.

Trénoval i reprezentaci

Oleg Zhur je známý také tím, že působil ve všech předních opavských sportovních klubech. Za éry trenéra Karla Jarůška fungoval ve Slezském FC, kde později zažil i první ligu. Poté spojil síly s místním volejbalovým klubem, který hned při svém premiérovém roce v extralize obsadil senzační třetí příčku. „Odnesl jsem si skvělé vzpomínky především na samotné sportovce. Vždycky byla sranda," uvedl pětačtyřicetiletý chiropraktik, jenž byl mimo jiné konzultantem BK Opava.

Když jako aktivní sportovec skončil s kulturistikou, vrhl se na trenéřinu. Kromě toho, že se mimo jiné živí i coby kondiční trenér, posledních pět let působil také jako hlavní kouč české kulturistické reprezentace mužů.

Pokud vám Oleg Zhur ukazuje fotky z cest, během nichž díky tomuto sportu procestoval skoro celý svět, pořád je na něm znatelné obrovské zanícení. Vždyť komu se poštěstí se zvěčnit například s Arnoldem Schwarzeneggerem? „Má můj obdiv. V naší branži toho dokázal určitě hodně a dotáhl to až na guvernéra státu Kalifornie. Před měsícem jsem z rodinných důvodů v reprezentaci skončil. Měl jsem pod sebou spoustu svěřenců, kteří získávali medaile na evropských či světových šampionátech," mínil Oleg Zhur.

.

Situaci na Ukrajině sleduje

Uznávaného opavského chiropraktika jsme se ptali také na to, jestli zná nějaké své krajany, jejichž osud – ať už v Opavě nebo celé České republice – byl podobný. „V kraji znám hodně lidí, jimž se ve Slezsku daří dobře. U některých Ukrajinců, kteří se přestěhovali do Česka, je problém v tom, že se okamžitě sloučí s novou kulturou a na tu ukrajinskou úplně zapomenou," popisoval Oleg Zhur a jedním dechem dodal: „Nejsem žádný přehnaný patriot, ale myslím si, že člověk by neměl zapomínat na to, odkud pochází."

Politická situace na Ukrajině je velkým tématem sama o sobě. Za nejdiskutovanější záležitost se dá v současnosti považovat věznění bývalé ministerské předsedkyně Julije Tymošenkové. Vše bedlivě sleduje i Oleg Zhur, jenž má naladěnou ukrajinskou televizi a ví, co se v zemi děje.

„Tohle je těžké nějakým způsobem posuzovat. Přece jenom, když do toho člověk nevidí zevnitř, dá se z toho těžko dělat nějaký závěr," uvedl opavský chiropraktik a dodal: „Ukrajinu stihnu navštívit asi jednou do roka. Mám tam rodinu, ale teď už je můj domov tady. Mám zde rodinu, přátele, výborné zázemí, už bych se nemohl vrátit."

Petr Dušek