Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dalibor Halátek: Opava se musí snažit mít co nejméně odpadů

Opava /ROZHOVOR/ - Opava může mít za pár let problém, kam vyvážet odpadky. Skládka v Holasovicích, na níž neseparované odpadky z Opavy odváží smluvní firma Marius Pedersen, se plní a do pěti šesti let skončí.

29.7.2012
SDÍLEJ:

Dalibor Halátek (nestr.)Foto: DENÍK / František Géla

O problému jsme vás informovali zde. Nyní vám přinášíme další informace.

Co dělat, aby skládka v Holasovicích vydržela co nejdéle?

Opava se musí snažit mít ještě méně odpadů, než má, i když jsme na tom poměrně dobře. Nutno ale uvést, že z celkového obsahu neseparovaného komunálního odpadu by se ještě dalo vyseparovat celých osmdesát procent.

Kolik odpadu za rok Opava na holasovickou skládku vyveze?

Za rok 2011 to bylo 14 163 745 kg.

Kolik kilogramů jeden Opavan vytřídí?

Pokud budeme počítat jen odpady vhozené do barevných kontejnerů, tak to vychází na 34 kilogramů. Loni pak bylo ještě spoustu odpadu vyvezeno i na sběrné dvory, kde celková váha odpadu činila 3 729 tun. Započítáme-li tedy do výpočtu i do sběrných dvorů odevzdaný bioodpad a kovy tak vychází na jednoho občana 44 kilogramů za rok.

Proč nemůže Opava vyvážet na skládky v okolí? Například na skládku v Chlebičově?

Ve hře je smlouva se společností ELIO Slezsko, která vznikla poté, co město Opava holasovickou skládku před lety prodalo. V této akciová společnosti má Opava spolu s Krnovem, Bruntálem a Holasovicemi podíl, většinu však má právě Marius Pedersen.

My máme s ELIO Slezsko vyjednány nejlepší ceny. Navíc skládky v okolí jsou využívány pro ukládání např. nebezpečných či jiných odpadů.

Jaké má Opava na odpadové hospodářství náklady a jaké má z něho příjmy?

Náklady za rok 2011 činí zhruba 52 milionů korun. Příjmy jsou následující: poplatky za odpady jsou zhruba 20 milionů korun, prodej a dotace tříděného odpadu činí asi 12 milionů korun. Po městě je rozmístěno 365 kontejnerů na plast, na papír včetně obalů nápojového kartonu 299 kontejnerů a další nádoby. 199 kontejnerů máme na sklo.

Kromě toho mohou Opavané v rodinné zástavbě využívat tzv. pytlového sběru. Mohou si vyzvednout pytle na sběr plastů a plechovek od nápojů (žluté), papíru (modré) a nápojového kartonu (oranžové), které se sváží jednou měsíčně.

Na území města se nachází i dvanáct červených kontejnerů společnosti ASEKOL na drobné elektrozařízení a monočlánky.

Autor: Zuzana Urbánková

29.7.2012
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení