Jak jste se dostala k tanci?

Netančila jsem odmalička, jak by se nejspíš čekalo. K tanci jsem se dostala až na diskotékách a v tanečních. Tam jsem si uvědomila, že tanec je můj. Ale trvalo ještě několik let, než jsem začala navštěvovat lekce tance.

Svůj první kurz jsem otevřela, když jsem byla těhotná. Absolvovala jsem Oriental Dance Academy a vyšlo to tak těsně před porodem. Potom jsem si dala pauzu, ale pár týdnů po porodu mi tanec už chyběl, tak jsem si po večerech začala do taneční školy odskakovat.

Otevřela jsem si studio Tany Tany na Sadové. Zaměřovali jsme se i na přípravu pro těhotné, street dance, flamenco i další styly. Mým snem stále bylo otevřít čistě taneční studio bez nějakých dalších aktivit jako třeba aerobik.

Ten ale vůbec nezatracuji, sama jsem s ním začínala. Došlo mi ale, že tanec mi vyhovuje více. Dnes vedu kurzy pro děti a dospělé v sálech Na Rybníčku.

Pořádáte také Den tance v Opavě?

Oficiálně ho organizujeme osm let. Nazvali jsme to Dance Show Opava. Mě zajímá hlavně orientální tanec, který má desítky odnoží a stylů. Snažíme se ale zaměřovat i na spoustu jiných tanců. Od irských, latinsko-amerických přes historické až k moderně. Zveme si i hosty ze zahraničí.

Co pro vás tanec znamená?

Je to pro mě velikánský koníček, láska, vášeň, terapie. Člověk se v něm může realizovat nejen pohybově, ale hlavně emočně. U rychlých tanců ze sebe můžete dostat napětí, vyřvat se. Pomalé vám pomůžou zase v melancholických stavech. Orient nabízí všechno tohle.

A tanec může řešit i spoustu zdravotních problémů jako třeba potíže se zády, klouby, menstruační bolesti nebo potíže s otěhotněním. Nejkrásnější pro mě je, když vidím, jak se ženy mění. Když přijdou, jsou nesebevědomé a nekomunikativní, a po dvou letech, když vydrží, tak vidím jejich proměnu. Myslím si, že tanec dovede navodit zdravé sebevědomí.

Provázela jste i ženy těhotenstvím?

Ano, v minulosti jsem doprovázela těhotné maminky k porodům jako dula. Teď už tak nečiním z časových důvodů. Zažila jsem několik porodů, které maminky protancovaly, a třeba i za podpory tatínka.

Samozřejmě nemůžeme mluvit o ladném pohybu nebo choreografii, ale o úlevných prvcích, které se naučí před porodem. Je to nádherný pocit, být u zrodu nového života a ještě za takových láskyplných podmínek, kde nechybí  laskavý dotek, tanec a třeba i hudba… Jde především o důvěru mezi maminkou, jejím tělem a dulou… Pak jde všechno mnohem snáz…

Ať už si maminky dulu přizvou, nebo ne, narození dítěte je největší dar, který můžeme dostat. Dříve jsem vedla i tanec pro těhotné maminky. Jde o takzvaný tanec rodiček, který má s břišním tancem hodně podobného, v podstatě všechno. Maminky se naučí se svým tělem i s dětátkem v bříšku lépe komunikovat, což jim může usnadnit porod samotný.

Co vás vedlo k tomu, přihlásit se do soutěže Missis Models?

Když mi bylo dvacet, toužila jsem po takové soutěži, ale neměla jsem na to dost sebevědomí. Teď to na mě znovu po letech „vybaflo“. Na soutěž Missis Models jsem narazila na internetu. Zkusila jsem v červnu letošního roku casting. Z několika zemí se nás ve finále sešlo 21.

Organizátoři slibují, že na postavě nezáleží a že pro soutěž není důležité, jestli máte 20 let a vážíte 50 kilo. Je to prostě výzva.

Eva Grambalová se narodila v roce 1975 v Opavě ve znamení Blíženců s ascendentem ve Vodnáři. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Krnově, pracovala jako vychovatelka a posléze absolvovala učitelství pro první stupeň. Učí v základní škole. Ve volném čase se věnuje tanci a vede taneční studio Tany Tany v Opavě. Vyhrála mistrovství republiky v břišním tanci. Organizuje Mezinárodní den tance v Opavě a 9. září ji čeká finále soutěže Missis Models, soutěže pro sebevědomé ženy nad 35 let. Finále soutěže se uskuteční v Klimkovicích.