Do jaké míry podléháte módním trendům?

Základem všeho je postava zákaznice a její typ, trend zůstává až na druhém místě. Je dobré trendy sledovat a brát si z nich pro sebe to nejlepší, nicméně je největší, a bohužel častá chyba trendy slepě následovat. Neméně důležitá je barevná typologie, ve které české ženy představují spíše letní typ.

Můžete zmíněnou typologii blíže představit?

Jarním sluší teplé svěží odstíny v zářivé, ale ne ostré barvě. Letním vyhovují studené zapudrované pastelové odstíny, podzimním zase teplé a hřejivé odstíny spadaného listí a zemité tóny. Zimním typům sluší nejostřejší barvy všech odstínů.

Jak ale žena svůj typ spolehlivě pozná?

Nejlepší je porada s odborníkem. Pokud se přijde poradit ke mně do butiku, musí přijít během dne a ideálně nenalíčená. Pak jsem schopná její typ určit. Zájemkyním stačí, když se na návštěvě se mnou domluví. Přijít pak může bez ohledu na mou pracovní dobu.

Už jste takovou návštěvu někdy měla?

Měla. Přišla paní, která potřebovala vhodné šaty na významnou kulturně společenskou akci v Praze. Domluvily jsme se na další den už v šest ráno, aby stihla odjezd. Přišla, pobavily jsme se o jejím typu a s ním souvisejících nejvhodnějších modelech a doplňcích. Paní si odnesla šaty z portugalské krajky a k nim i kabelku.

Umějí se české ženy oblékat?

Jak které. Spíše si myslím, že se bojí být samy sebou. Je pro ně jednodušší následovat trendy a výsledkem jsou přeplněné skříně a poznání, že vlastně nemají co na sebe. Každé oblečení totiž zrcadlí typ ženy, která ho nosí.

Mnohé ženy studují módní časopisy a ve snaze být „in" z nich vybírají modely, které na stránkách vidí. Fakt, že zrovna jim nesluší a že se v nich ani necítí dobře, často neřeší. A to je škoda. Každá žena by měla zůstat sama sebou a preferovat vlastní individualitu.

Čím to, že na některých ženách by i pytel vypadal jako model, a na jiných zase model jako pytel?

O tom to je. Klíčové je obléci se v souladu se svým „já", přesně ve smyslu našeho sloganu „Oblékni své já v La Gabriella". Špatně zvolený oděv, byť by byl dražší a kvalitní, může ve výsledku působit až lacině, respektive nepřinést očekávaný efekt. A to jak navenek, tak i zevnitř.

Je to doslova umění, oblečení nosit a nebát se doplňků – šálů, broží, opasků nebo šperků. Pracovat s nimi je v zahraničí běžné, u nás se to stále učíme.

Kde jste všechny znalosti o oblečení získala?

V módní branži se pohybuji už dlouho a navíc studuji v Praze školu módní návrhářky a mentorky Táni Havlíčkové. V ní získávám poznatky o spojení „duše a módy".

Když jsme u duše, jaké vlastnosti by podle vás měla mít prodavačka oděvů?

Základem je příjemné vystupování. Měla by mít psychologické cítění, dokonalou znalost oboru a měla by ovládat umění naslouchat. Rozhodně by neměla pracovat „jen do výše platu".

Představte svou prodejnu…

Preferuji u nás kvalitní materiály a celkové zpracování. Trendy se v oděvech zrcadlí převážně v detailech. Uvedu příklad: Aktuálně jsou trendy „ponča", která nabízíme zákaznicím v jiné podobě a kvalitě materiálů, než mohou sehnat jinde.

Totéž platí o dalších částech sortimentu. Tvoří ho kousky, které ženám při správné údržbě zůstanou dlouho nositelné a budou se z nich těšit. Díky exkluzivnímu zastoupení módních značek a omezenému počtu kusů si mohou být naše zákaznice rovněž jisté určitou unikátností a originalitou.

Máte dost zákaznic?

Nestěžuji si. Informace se zřejmě rychle šíří a kromě spokojených žen, které se ke mně vracejí, přicházejí i jejich známé, které se stávají stálými zákaznicemi.

Chystáte pro ně nějakou novinku?

Nejenom pro ně, ale pro všechny z Opavy a okolí připravujeme Týden kabátů. Začne v pondělí 9. listopadu, kdy v prodejně najdete přes sto kabátů různých odstínů, střihů a velikostí. V úterý 10. a ve čtvrtek 12. listopadu vždy od 18 hodin proběhne přímo v prodejně seminář s názvem Co možná o kabátech nevíte (a chtěli byste vědět). Na ně se bude nutné předem přihlásit, více informací naleznete v butiku, na plakátech nebo facebooku.

Ve středu 11. listopadu uspořádáme před obchodem od 17 hodin módní přehlídku kabátů. Akci doprovodí živá hudba skupiny Quando se zpěvačkou Terezou Bartošovou, kterou diváci znají jako herečku Slezského divadla. Na magický termín pátek 13. listopadu chystáme pro zájemkyně celodenní překvapení, které teď ještě nechci prozradit.

Gabriela Premusovánarodila se 22. května 1985 v Ostravě a šest let pracovala v Praze jako store manager LEVIS v OC Palladium. S rodinou se vrátila do Opavy, kde pracuje jako kouč a poradce v oblasti prodejních dovedností. Letos 9. září v Opavě otevřela prodejnu La Gabriella s exkluzivním dámským oblečením a doplňky, jehož součástí je kvalitní a příjemný servis.