Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Helmut Šafarčík: Každý kilometr cesty byl nevšední

/ROZHOVOR/ Helmuta Šafarčíka zná v Ludgeřovicích snad každý. Jedná se o předsedu místní tělovýchovné jednoty, hlavně je to však velký cestovatel a obrovský příznivce motorek.

1.3.2015 1
SDÍLEJ:

Helmut Šafarčík se při své cestě k Bajkalu nechal zvěčnit u dopravního ukazatele s označením města Novosibirsk.Foto: Pavel Šrytr

I když od jeho loňské cesty na Sibiř k nejhlubšímu jezeru světa Bajkal už uplynulo několik měsíců, stále o tomto dvacet tisíc kilometrů dlouhém putování pořádá besedy, které bývají hojně navštěvovány veřejností.

Na svém stroji BMW 1200GS Adventure společně s parťákem Pavlem Šrytrem odjel do Ruska splnit velký sen svého již zesnulého otce, jenž vždycky chtěl vidět toto jezero na vlastní oči. Helmut Šafarčík jeho tužbu dodatečně naplnil. Na jednom z kamenů na břehu Bajkalu umístil pamětní desku s věnováním určeným milovanému tatínkovi.

Jak zpětně hodnotíte cestu na Bajkal? Bylo to nejšílenější dobrodružství, které jste kdy v životě podnikl?

Ano, určitě šlo o mou zatím největší cestu. Mám sólo nebo s ženou sjetý Balkán včetně Istanbulu a částí Asie v Turecku, ale směrem dál na východ a Sibiř, tak to bylo prvně.

Pořádáte stále besedy o tomto dobrodružství? Kdy proběhla poslední a kde vás čtenáři třeba budou moci vidět a slyšet příště?

Poslední prezentace DVD byla 27. ledna v Opavě v Knihovně Petra Bezruče. A to ve velkém varhanním sále. Mé počáteční obavy, že nepřijde nikdo či jen pár lidí, se nenaplnily. Bylo plno, tuším šestasedmdesát pozorných diváků.

Další prezentace bude následovat 14. března od 18 hodin v petřkovickém sále kulturního domu. Jste zváni, vstup je zdarma!

Máte nějaký nevšední zážitek 
z vaší dlouhé cesty?

Každý den, každý kilometr této cesty byl nevšední, těžko vypíchnout ten „nej". Třeba 
v městečku Altaj v Mongolsku parťáka přepadli u bankomatu. Tři floutci tam vyčkali až já, ten větší a hřmotnější, odjedu, a počkali si na subtilního Pavla.

Posléze se však měli přesvědčit o tom, jakého se dopustili omylu. Když vyjížděly z bankomatu peníze, 500 000 tugriků, a karta, šli po něm. Pavel stačil v poslední chvíli vše vrazit do kapsy a dva útočníky zmastil na místě, třetí, číhající v autě, ujel. Bývalý profesionální voják a výsadkář z útvaru rychlého nasazení nedal lapkům šanci.

Která země vás při tomto putování zaujala nejvíce?

Všechny, opravdu všechny měly své kouzlo, ať kladné, či záporné. Každá země dál na východ je pro nás jiná a exotická v tom smyslu, jak málo tamním lidem stačí k žití a jak s tím ,,málem" dokážou vyžít, radovat se a dokonce
i podělit se s cizincem.

Je fakt, že i my jsme pro ně byli z daleké a pro mnohé z neznámé země. Ale třeba Kazaši byli nesmírně hrdi, že jsme je přijeli navštívit a že se o jejich zemi zajímáme.

Nedostavily se nějaké zdravotní potíže? Přece jenom ujet 20 tisíc kilometrů v sedle, to jistě není jenom tak.

Pravda, obavy byly, hlavně co se střevních potíží týká, ale naštěstí se nenaplnily. Snad jen parťák měl den dva lehké chvění střev, ale dalo se to přežít, nic dramatického. Základ je nikdy se nenapít vody z kohoutku či jiného zdroje. Musíte pít jen balenou vodu.

Mě v Kazachstánu asi týden trápila nepříjemná a silná palčivá bolest páteře v oblasti kříže. Bylo to dost nepříjemné, ale jak rychle přišla, tak zase ustoupila. Naštěstí…

Nyní se zeptám na stroj. Nebyly nějaké technické problémy i s ním?

Já sedlám BMW 1200GS Adventure z roku 2009 a před cestou se dělal velký servis. Během cesty v kazašském městě Semej jsme si sami dělali oleje, filtry a přezouvali po osmi tisících kilometrů pneumatiky, jež jsme si vezli s sebou. To bylo vše, po celé cestě ani jeden defekt, ani technický problém, byť pádů, hlavně v Mongolsku, bylo nepočítaně.

Parťák byl na tom kvůli své bezhlavé jízdě o poznání hůře. Sedlal BMW 800GS z roku 2012 a na mongolském území mu vytekl olej ze zadního tlumiče, posléze jej zcela vyrval z horního silentbloku, a tak jsme se celé Mongolsko táhli pomalu jako med. Kdo jel někdy na motorce jen na zadní pružině, ví, o čem je řeč.

Je nutné si uvědomit, že stroje byly ještě maximálně naloženy, spíše „přeloženy". Co si s sebou vezeš, to máš…

Můžete stručně nastínit, proč jste se v polovině cesty rozdělil se svým parťákem?

Důvody rozchodu bych nechtěl rozpitvávat, ani jsme se nepobili, ani si nevynadali, ale ponorka zapracovala spolu s naprosto rozdílnými politickými názory. On byl člověk milující sovětský lid a komunista a já se jménem Helmut – „vsjo jásno"…

Navíc mi asi neuměl říct do očí, že spěchá domů. Měli jsme být na cestě šedesát dnů a já byl doma sedmačtyřicátý den, Pavel o čtyři dny dříve. Umíte si tedy představit, jak mazal…

Máte v plánu tento rok nějakou další cestu na motorce do zahraničí?

Plánů má člověk mnoho, ale u mne se naplnilo pořekadlo: člověk míní, život mění… Před dvěma týdny má maminka upadla doma tak „šťastně", že si zlomila stehenní kost. Dnes je již po operaci, plná noha šroubů a rehabilituje v Hrabyni.

Vzhledem k tomu, že 9. února oslavila v nemocnici šestaosmdesáté narozeniny a žijeme ve společném rodinném domě, nemohu vůbec nic s určitostí plánovat. Budeme-li moct, tak jsem ženě slíbil Rumunsko, Gruzii a Arménii. Samozřejmě na motorce anebo jet jen tak okolo komínu…

Takže tato cesta nebude delší než jízda k Bajkalu?

To jistě nebude, ale když jsem se vracel Ruskem domů od Bajkalu, tak mi psali kamarádi Libor a Zdenda, zda bych s nimi nejel Indii tak během dvou tří let, a to by bylo zcela jistě delší a ještě větší dobrodružství.

Autor: Petr Dušek

1.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení