Velkou měrou se na tom podílel bolatický starosta Herbert Pavera. Na naší internetové aukci za pět tisíc korun vydražil kravatu útočníka pražské Sparty Davida Lafaty, následně zakoupil vázanku, kterou sám do dražby věnoval, dále pak u něj skončila také kravata sportovního ředitele Slovanu Liberec a na závěr si ještě pořídil jednu z kabelek Alice Kůrkové.

„Věřím, že vybrané peníze Matyáškovi a jeho rodině pomohou," poznamenala stálice v čele Bolatic a poslanec TOP 09 za Moravskoslezský kraj.

Zapojujete se pravidelně do podobných charitativních akcí?

Rozhodně ano. Na malou Emmu Plačkovou jsme v Bolaticích vybrali více než 100 tisíc korun. Dokonce už se léčila jak v Klimkovicích, tak v Piešťanech. Snad jí to pomůže. Mě osobně mrzí, že stát na takové případy vůbec nemyslí. Několikrát jsem apeloval na ministra zdravotnictví.

Dnes jsem měl například možnosti hovořit s ministrem financí o navýšení důchodů a právě při této příležitosti jsem žádal, ať se najdou peníze na tuto léčbu i na léčbu diabetické nohy kmenovými buňkami. Snad se to podaří. Všichni o tom ví, mluví o tom, ale peníze se na to v rozpočtu zatím nenašly, což nechápu, když se tam nachází přes jeden bilion a dvě stě miliard korun.

Podle mne je tristní v tomto balíku financí nenajít dvě miliardy na tyto léčby. Je to ostuda českého státu.

Proč se podle vás zatím nepodařilo docílit toho, aby tyto léčby v budoucnu hradily pojišťovny?

Chápu, že každá léčba musí být prozkoumána. Na to, aby se však mohla prozkoumat, musíte disponovat penězi. Pokud tedy na výzkum nebude vynaloženo dostatečné množství peněz, výsledky nebudou prokazatelné a nikdy se to neuzná. Právě proto jsem žádal, aby na výzkum bylo uvolněno co nejvíce financí.

V klimkovických lázních anebo na neurorehabilitační klinice Axon v Praze dosahují výborných výsledků s takto postiženými. Mluvil jsem s jednateli či řediteli těchto zařízení, dále s rodiči léčených dětí a všichni si to pochvalují. Nechápu, proč se váhá nad tím, jestli peníze do toho dát anebo ne.

Je podle vás šance, aby se to v budoucnu nějakým způsobem prosadilo?

Byl bych rád, kdyby se nám v příštím roce podařilo sehnat co nejvíce peněz, abychom výzkum mohli provést na co nejvíce dětech, vyléčit je a přesvědčit ministry Babiše, Němečka i další zdravotníky, kteří rozhodují o tom, co se bude financovat ze zdravotního pojištění, aby přispěli sto procenty.

Nemuseli by to tak platit rodiče, kteří trpí fyzicky i psychicky, navíc se ještě vyčerpávají i finančně. Kdyby mnozí z nich neměli kolem sebe tolik dobrých lidí, dávno by to už nevydrželi.

V jedné z předchozích otázek jsme to trochu nakousli, ale jak dlouho pořádáte akce s charitativním podtextem v Bolaticích?

U nás to děláme už od roku 2000, kdy pomáháme zdravotně postiženým z naší obce. Provádíme dražby kytic či jiných věcí, v minulosti jsme pomáhali také obcím a městečkům, které byly poškozeny povodněmi. Máme s tím obrovské zkušenosti a vím, že pokud je někdo v neštěstí, tak se lidé umí semknout a dávají to, co mají.

Někteří jsou schopni dát i své poslední úspory. Kolikrát jsem v kostele viděl staré babičky přispívat klidně i tisícikorunami, jenom aby pomohli dalším lidem. V České republice a na Hlučínsku mají lidé otevřená srdce a myslí na ostatní. Doufám, že tomu tak bude i nadále. Moc bych si to přál.

Naši občané jsou na podobné akce zvyklí. Letos jsme pořádali sbírku na malou Emmu. Věřím, že jí peníze pomohou.

Během veletrhu jste hovořil s rodinou, respektive s tatínkem Matyáška. Co jste spolu probírali?

Před nedávnem byli poprvé na zkoušce v Klimkovicích, v lednu nebo únoru by tam měli jít znovu. Říkal jsem jim, že pokud by se chtěli podívat také do Axonu v Praze, mám tam kontakty a mohu zajistit návštěvu. Moc jim držím palce. Matyáškovi a celé jeho rodině přeji hodně štěstí.

Z průběhu internetové aukce bylo patrné, že nejvíce stojíte o kravatu Davida Lafaty, kterou se vám nakonec i podařilo získat. Proč jste usiloval právě o ni?

David Lafata je vynikající fotbalista, český reprezentant, a i když má více než třicet let, pořád střílí góly. Vždycky jsem takové hráče obdivoval. V minulosti jsem i já hrával fotbal. Přestože jsem příznivec Baníku, Davida Lafatu nemůžu odmítnout. Milan Baroš v nabídce nebyl. (smích)

Nakonec tam zůstala také kravata od Honzy Nezmar, kterého považuji za skvělého fotbalistu z našeho regionu. To beru jako velký počin. Teď náš kraj reprezentuje v Liberci, ten však v současnosti patří ke špičce. Oběma přeju hodně sportovních úspěchů a doufám, že se s nimi snad někdy budu mít možnost setkat i naživo.