Kudy vedla vaše cesta do Lucemburska a proč jste se po ní vydala?
Vedla rovně. Chtěla jsem emigrovat, a proto jsem v červnu 1989 využila nabídku svého známého Čecha, žijícího v Lucembursku. Pomohl mi tam v začátcích a poskytl mi též potřebné kontakty.
Nejdřív jsem v Lucembursku byla jako turistka a pak chvíli jako emigrantka. V době „revoluce" jsem namalovala obrazy Stavba nové katedrály a Srdce, které jsou teď zapůjčené lucemburské ambasádě v Praze.
To určitě nejsou všechna vaše díla, která v Lucembursku vznikla.
Těch je daleko víc. Malbou jsem se tam zabývala do roku 2007, pak jsem přibrala ilustrace na daná témata a začala jsem dělat i plastiky. Obrazy maluji akrylem na ručně tkané plátno a sochy tvořím z kortenu, zpracovaného pískováním.
Na první pohled vypadají jako dřevo a mohou být umístěné vevnitř i venku. V rámci předsednictví Lucemburku v Evropské unii jich letos deset vystavuji v Bruselu. Na lucemburské výstavě v roce 2007, kterou s velkovévodským párem otevíral i španělský královský pár, jsem představila repliku původních děl lucemburské galerie.
Čím vším jste se v Lucembursku ještě zabývala?
Kromě vlastní tvorby učím v kurzech lucemburské děti i dospělé pronikat do výtvarného umění. To mi poskytlo ideální možnosti kontaktu. Plynule hovořím lucembursky, francouzsky, anglicky i německy, což je pro tento účel nutnost.
V Lucembursku žije přes čtyřicet procent cizinců a v kurzech musím během výuky hovořit nejméně třemi až čtyřmi jazyky. Nejčastěji užívám němčinu a francouzštinu. Ilustrovala jsem též několik knížek. Jedna, jejíž autorkou je Corinne Kohl-Crouzet, je věnována Janu Lucemburskému a její obsah mapuje mimo jiné i historické vazby Česka a Lucemburska.
Jan Lucemburský byl nepochybně zajímavou postavou českých dějin.
Jeho syn Karel IV. také. V Dolní oblasti Vítkovic je otevřena výstava Magičtí Lucemburkové a v jejím rámci se uskutečnila schůzka s lucemburskou velvyslankyní a historikem Národního lucemburského archivu. Náplní bylo jednání o možnosti prezentace části této výstavy v příštím roce přímo v Lucemburku, který příští rok slaví 700 let od narození Karla IV.
V Praze bude 14. května otevřena výstava, která se k tomuto významnému panovníkovi váže. Prezident Miloš Zeman pozval na její slavnostní zahájení lucemburský velkovévodský pár.
Vraťme se od historických monarchů zase k vám. Váš manžel je také Čech. Kde jste se poznali?
V Lucembursku, kam emigroval už v roce 1968. Pracoval pro americkou společnost a role seznamovatele se při vhodné příležitosti ochotně ujal náš kamarád.
Manžel má též něco společného s uměním?
Vůbec ne, je finančním poradcem. To znamená, že s ním nemohu debatovat o estetice v umění a on si se mnou nepopovídá o finančnictví. To vůbec není špatné, protože nám umožňuje přesně ono vzájemné duševní obohacování, které manželství prospívá.
Manželovi letos udělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek cenu Gratias Agit za rozšíření dobrého jména Česka v zahraničí a navíc byl v Lucembursku v letech 1999 až 2006 rovněž honorárním konzulem. Díky tomu jsem předem věděla, co tato práce obnáší.
Co obnáší?
Honorární konzul je člověk, který pomáhá bez nároku na honorář navazovat a rozvíjet kontakty mezi státy, v mém případě mezi Lucemburskem a Českem. Pro mě je tato funkce specifická v tom, že v Lucembursku je české velvyslanectví a mou náplní je hlavně starost o kulturní a sociální agendu.
V čích stopách jdou vaše děti?
Z každého mají asi něco. Dvaadvacetiletý Matouš dokončil bakalářské studium ekonomie a bude ve studiu pokračovat, devatenáctiletý Marek odmaturoval a chce studovat v Berlíně humanitní obor.
Můžete Opavanům stručně představit Lucembursko ze svého pohledu?
Je malou zemí v Evropě, ve které žije spousta cizinců hlavně z evropských zemí. Studenti povinně maturují nejméně ze tří jazyků. Je to pro ně výhoda, která jim umožňuje svobodné rozhodování o zemi dalšího studia. Většina lidí žije na vesnicích a jediné větší město je Lucemburk, který má kolem sto tisíc obyvatel.
Je sídlem Evropské investiční banky, Evropského soudního dvora a jiných mezinárodních institucí, které mu dodávají mezinárodní charakter. Letní počasí je tam přibližně stejné jako české, ale zimní teploty se drží jen kolem nuly a místo sněhu často prší. Lucembursko je hodně spjaté s přírodou a je proslulé skvělým moselským vínem.
Místní lidé se zabývají zemědělstvím, například pěstováním různých plodin a chovem koní. Lucemburčané jsou proti Čechům klidnější a mají smysl pro trvalé přátelství. Speciálně k Čechům mají pozitivní vztah, vycházející z historického zázemí obou států.
K tomu trendu se snažím přispívat co nejvíce a budu se snažit dál. Spoluorganizuji například hudební vystoupení a aktivně podporuji taneční soubor českých a slovenských dětí, žijících v Lucembursku. Snažím se též o zřízení kurzů českého jazyka, o který je mezi dětmi s českým původem trvalý zájem.
Akademická malířka a sochařka Iva Mrázková se narodila 16.6. 1964 v Opavě. Po maturitě absolvovala v Praze Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a další zkušenosti nasbírala při studijních pobytech ve Francii a v Itálii. Jako pětadvacetiletá odešla do Lucemburského velkovévodství, kde našla druhý domov a tvoří díla, za která získala prestižní ocenění.
Kromě Lucemburska vystavovala v Polsku, Německu, Švýcarsku, Francii, Belgii, USA a také v Česku. Za svou tvorbu ji v roce 2009 vyznamenala Jeho královská Výsost Lucemburský velkovévoda Henri Rytířským řádem za zásluhy o Lucembursko. Rodné město jí v roce 2008 udělilo Cenu Petra Bezruče.
V Lucembursku žije s manželem Michalem Wittmannem a dvěma syny. Do Opavy občas jezdí navštívit rodiče exprimátora Jana Mrázka a výtvarnici Marcelu Mrázkovou.