Jak se zrodil nápad vytvořit webové stránky, které se budou soustředit na armádu?

Celou dobu se zajímám o armádu a bezpečnost. Na internetu nic takového nebylo, proto jsem se rozhodl založit web s vojenskou tematikou. Původně šlo 
o nadšeneckou záležitost, následně jsem přešel mezi profesionály, kteří se takhle živí.

Jsem majitelem a šéfredaktorem tohoto portálu. Publikujeme pouze na našich stránkách, v žádné papírové verzi nevycházíme.

Co všechno vaše práce obnáší?

Většinu času sleduji zahraniční zpravodajské weby a sleduji, co je nového ve světě armády. Navazuji stále nové a nové kontakty a objíždím různé armádní akce, přednášky nebo vojenské jednotky.

Kdy vlastně váš web vznikl a kolik lidí ho denně navštěvuje?

Vše začalo v roce 2011. Předtím probíhaly nějaké přípravy. Zhruba půl roku. Momentálně si ho za měsíc přečte 110 tisíc lidí z Česka a Slovenska. Jsou 
v tom zahrnuti návštěvníci, kteří se na web podívají párkrát za měsíc, ale i ti, kteří chodí na web každý den.

Denně máme od osmi do devíti tisíc jedinečných návštěvníků. Těžko říct, jestli je to málo, nebo hodně. V tomto oboru není konkurence, takže to nemám s kým porovnat.

Obstaráváte sám všechnu práci, nebo máte k ruce i nějaké spolupracovníky?

Na všechno nestačím, takže spoléhám i na externisty. Spolupráce je však spíše nepravidelná. Chtělo by to nějakého stálého externího spolupracovníka. Není ovšem jednoduché najít někoho, kdo by byl ochoten pravidelně psát, respektoval autoritu a byl zodpovědný.

Zároveň bych chtěl říct, že není těžké najít odborníka. Chce to ovšem najít takového odborníka, který umí i psát. Většina takových má ale jinou primární práci a na tohle jim nezbývá čas. Proto přispívají třeba jen občasně.

Kolik článků denně jste schopen zveřejnit a kolik času vám práce zabere?

Ve všední dny to jsou dva články za den. Ty tam prostě musí být, abych udržel pozornost návštěvníků. Kdyby tomu tak nebylo, lidé by sem nechodili tak často. Beru to jako životní styl. Pořád jsem průběžně on-line a pracuji vlastně v průběhu celého dne.

Kdy jste se vůbec začal o armádu zajímat?

Je to zájem, který trvá už od dětství. Války a zbraně byly, jsou a budou součástí společnosti. S tím nikdo nic neudělá. Nicméně nejsem žádným příznivcem válek, ba právě naopak.

Na která témata se soustředíte nejvíce?

Jedná se o boj o zdroje, mezi něž se řadí zemní plyn, nerosty, ropa, orná půda nebo zdroje čisté vody. Všechno to vyvolává napětí, které pak může vést až ke vznikům válečných konfliktů.

Vaší doménou je především česká armáda. Zabýváte se pouze současností, anebo se ve svých článcích vracíte i do minulosti?

Jde jenom o současnost. Celkově mě ovšem zajímá fenomén propagandy. Tedy manipulace s masami lidí a jejich přinucení 
k povolnosti. To platí jak pro média, tak pro státní propagandu.

Jak vůbec podle vás česká laická veřejnost nahlíží na naši armádu?

Rozdíl je mezi tím, co si lidé myslí o naší armádě teď, a co si chtějí myslet. Pořád je tady nějaké historické stigma minulosti, myslím tím hlavně roky 1938 a 1968. Ale podívejte se, jakou podporu má mezi Čechy Izrael. Malý stát se silnou armádou, který se nebál a nebojí bojovat. To něco vypovídá.

A realita v České republice? 
Ubránili bychom se my, kdyby na nás někdo podnikl útok?

Záleží, kdo by útok podnikl. Například proti Rusku bychom neměli šanci, tedy pokud by nedorazili naši spojenci z NATO. Útočící armáda by překonala naši slabou protivzdušnou obranu a velmi rychle zničila naše elektrárny, rozvodnou síť, ropné a plynové zásoby, vodní přehrady, chemické továrny – a tak dále. Možná bychom odolávali jen pár dní.