Jak jste se k hraní netradiční hry Go dostal?

Oslněn béčkovými kung-fu filmy z 80. let jsem začal své poznání po asijské kultuře a její nedílnou součástí jsou samozřejmě Manga komiksy a podle nich vytvořené animované filmy a seriály. Jedním takovým seriálem je Hikaru no go, který vypráví o chlapci a jeho životní pouti k mistrovství v go.

Někdo by řekl, že seriál o deskové hře bude nudný, a i já si to myslel, ale ba ne. Díky němu jsem pochytil pravidla hry a následovaly mé první pokusy se hrou samotnou na internetu, kde denně hraje spousta hráčů z celého světa.

To se psal rok 2012 a úroveň se mi rychle zvyšovala, až dosáhla zlomového bodu, kdy je potřeba studovat, aby se člověk posunul, nebo to vzdát a hrát go rekreačně. Druhá možnost nebyla můj výběr.

Jiří Mamula v Opavě zakládá první go klub.Co vás vedlo k tomu stát se goistou?

Každá partie je jiná. Záznamy partií jsou dohledatelné spoustu let zpátky i do středověku a zatím se nestalo, že by existovaly dvě stejné. V životě je to podobné, neexistují dvě stejné situace a člověk si vždy může vybrat, jakou cestou se vydá. Respektive člověk si musí vybrat, kudy půjde.

I ve hře Go si můžete vybrat svou cestu. Nejen v dané partii, kde můžete hrát se lstí, nebo být klidný a mírumilovný, ale také jak vysoko chcete na své pouti dosáhnout, jak a s jakými lidmi, a co je pro vás směrodatné. Pro mě je v tuto chvíli důležité ukázat lidem v Opavě další možnost seberealizace a samozřejmě během toho pokračovat na cestě k Shodanu.

Co vám tato u nás netradiční hra dala?

Asi každý může říct o věci, kterou dělá celým svým srdcem a se zápalem, že mu toho spoustu dala. Ani já nebudu v tomto výjimkou. Go toho může lidem nabídnout spoustu.

Mně osobně otevřelo oči a naučilo více vidět souvislosti v tomto světě. 
A hlavně mě naučilo, že čím větší překážky si člověk vytvoří, tím výše a rychleji roste. 
A o tom má život nejspíše být. Zakládání klubu není snadné a je také jednou překážkou, ale věřím, že go klub si v Opavě najde své místo a go samotné díky Opavě další nadšence.

Komu je hra určena?

Myslím, že úplně všem. Hru se může naučit kdokoliv během pár minut, nezáleží na věku. Go nabízí možnosti, kdy si i úplní začátečníci dokážou zahrát vyrovnané partie s pokročilými hráči. Pro snadnější rozlišení úrovní jednotlivých hráčů se 
v go používá podobný systém jako v japonských bojových uměních.

Jak moc je go v Česku populární?

Spolky jsou dnes již ve všech našich velkých městech. Tyto kluby sdružuje Česká asociace go a její členská základna se stále rozšiřuje. Po celý rok se 
v ČR pořádá spousta turnajů, kde si jednotliví hráči otestují svou dosavadní nauku go v jiném prostředí.

Letos jich spousta upírá své go srdce k Evropskému go kongresu, konanému v Liberci. Já osobně jsem zatím turnajovým zápasům nepodlehl, ale turnaje v go nabízí kromě samotného hraní, také sbližování se s dalšími hráči a navazování nových přátelství.

Pevně věřím, že se na turnajích budu 
s hráči opavského go klubu i jinými potkávat a že brzy uskutečníme v Opavě první turnaj pod záštitou České asociace go.

A dá se hrát go i v Opavě?

V tuto chvíli v Opavě vzniká Go Klub Opava, jehož snahou je přiblížit hru Go opavské veřejnosti a ukázat, nebo naučit hru kohokoliv, kdo bude mít zájem. Opavský klub bude mít pravidelné schůzky v Čajovně Harmonie v ulici Krnovské, ale je možné projevit zájem o hru i formou e-mailu na goklub.opava@seznam.cz, pomocí facebooku ve skupině Go Klub Opava, nebo telefonicky na mob.: 724 123 143, kde lze domluvit i setkání jinde.

Klub nefunguje formou přihlášky a poplatků. Po lidech nic nechceme, namísto toho je rádi hru naučíme, a pokud budou mít zájem pokračovat dále, jde vše snadněji 
s komunitou stejně zaměřených lidí. Dokud má člověk pro něco zápal, vnitřně roste. Zápal opavských hráčů je velký a jejich úroveň se hezky zvyšuje. Věříme, že máme lidem co nabídnout.

Co je to hra Go? Go je logická hra, která vyžaduje strategické myšlení, emoční rovnováhu a soustředěnou mysl. Hráči střídavě pokládají kameny na čtvercovou hrací plochu a postupně vytvářejí území anebo ukořisťují protivníkovy kameny. Často je prohlašováno, že „šachy jsou hra královská, a go císařská".

Hra je stará asi dva a půl tisíce let a vznikla v Číně, odkud se rozšířila do celého světa, nejvíce však do Japonska a Koreje.

Jiří Mamula Jiřímu Mamulovi je šestadvacet let a pochází z vesnice Nový Svět nedaleko Bílovce. Vystudoval Střední školu stavební v Opavě a nyní se živí jako stavební přípravář. Kromě hry Go, které propadl asi před třemi lety, ho baví hra na ukulele, mixování elektronické hudby a zkoušení nových věcí.

Od dětství je také vášnivým houbařem.